KKTC TURİZMİNİN İKİ ÖNEMLİ SORUNU ULAŞIM VE TANITIM

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 26 Aralık, 11:32'de eklendi

KKTC TURİZMİNİN İKİ ÖNEMLİ SORUNU ULAŞIM VE TANITIM

Crastos Premium Genel Müdür Yardımcısı Işık Türkmen ile KKTC turizmini değerlendirdik. Konu ile ilgili olarak Türkmen; “Çözüme kavuşturması gereken sorunu ulaşım ve tanıtım sorunu. Yurt dışında nasıl tanıtım yapılacağı konusunda öncelikle bilgi sahibi olunmalı” Dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Turizm üzerine eğitim almış, hizmet sektörüne gönülden bağlı birisiyim.  8 yaşında bir erkek çocuğu ‘’Doruk’un’’ babasıyım ve Muhteşem bir yol arkadaşına ve eşine (Aylin) sahibim. “İnsanın en hayırlısının insana faydalı olanıdır” felsefesi ile yetiştirildim. En belirgin vasıflarım; gerekliliğine inandığım işleri yaparken zaman mefhumu tanımamam ve iş ayırımı yapmamam. Korku ve çözümsüzlük hayatımda çok az yer kaplar. Benim korkumun odağında, yapmam gerekenleri yetiştirememek vardır. Ayrıca belirtmekte fayda var. Hata yapmaktan korkmam, eğer korkar isem kendimi ifade etmekte zorlanırım.

 Otel olarak yeni yatırımlarınız ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Şu an için Kuzey Kıbrıs da faaliyet gösteren Cratos Premium Hotel & Casino, faaliyet yürüttüğü sektörün katma değerini arttıran ağırlama hizmetleri ve eğlence alanlarındaki yeni yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor ve ayrıcalıklı bir yaşam tarzı sunuyor. Cratos Premium Hotel, markalarının değerini sadece Kuzey Kıbrıs sınırları içinde değil, küresel ölçekte de yükseltmeyi hedefliyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde birden fazla otel projesi ile başta Kuzey Kıbrıs olmaz üzere yeni yatırımlar için şimdiden hazırlıklar başlamış durumda.

 Kıbrıs turizminde en acil çözüme ulaşması gereken sorunlar nelerdir, sizce çözüm yolları nelerdir?

Çözüme kavuşturması gereken sorunu ulaşım ve tanıtım sorunu. Yurt dışında nasıl tanıtım yapılacağı konusunda öncelikle bilgi sahibi olunmalı. Hangi pazara hitap edilecek ise takip edilmeli. Rakip ülkelerin yaptıkları kendi yaptıklarınız ile kıyaslanmalı. Zaten ulaşım sebebi ile Güney Kıbrıs’tan geride başlıyoruz rekabete. Ayrıca yerel acentelerin yurt dışı pazarı konusu; Devlet önemli teşvikler vererek yurt dışından misafir gelmesini hedefliyor. Benim düşüncem teşvikten ziyade yurt dışındaki büyük acenteler ile nasıl pazar yaratılır? ve Ulaşım nasıl sağlanır? Büyük acentelerin ilgisini çekecek yatak kapasitesine nasıl ulaşılır? Bunların uzun vadede planını yapıp hareket etmek gerekli. Tabi ki Kuzey Kıbrıs iç dinamiklerinize de bu durumu alıştırmak lazım. Yollar, limanlar, hastaneler, yerel turizm alanların bakımı ve işletilmesi V.S.

 Kıbrıs Turizmine otel olarak nasıl bir katma değer sağladınız?

Katma değer üretmek mevcut olan değerin üzerine bir değer daha koymaktır. Cratos Premium Hotel 2010 yılından itibaren Kuzey Kıbrıs ta ‘’konsept’’ hizmet vermekte değer kazandırmaktadır. Açılışından itibaren ada turizminde birçok farklı alanda öncülük yapmış ve diğer tesislere feyz olmuştur. Bunlara örnek vermek gerekir ise; eğlence ve yeme-içme alanlarında yarattığımız markalar; (Cage Club – Coco Bongo – Ocakbaşı – Mey Blue – Deck Privee – China Rouge – Golden Cage Labeniese – Mad Club  –  Maldive Villas – Coco Spa – La Plage Beach ) diğer tesislerinde de aynı yolda yürümelerine ve tüm adanın çekim merkezi haline gelmesine vesile olmuştur.

 Kıbrıs turizminin gelecek beş yıl içinde nerede hayal ediyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs’ın ulaşım sorunun çözüldüğü veya ciddi bir yol kat edildiği, daha büyük acentelerin öncelikli olarak tercihi haline gelmiş bir destinasyonu olması veya bu hedefe doğru ilerlenmesi. Yerli istihdamın kısa vadede hareketlendiği. Kuzey Kıbrıs ekonomisinin yüzde 50’sinden fazlasını döndüren otellerin daha fazla değer gördüğü ve sorunlarının daha fazla önemsendiği bir turizm hayal ediyorum. Hedeflerin (hayallerin) gerçekleşmesinin çok zor olduğunu düşünmüyorum, yeter ki gereken önem ve hassasiyeti gösterelim.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.