Konaklama Vergisi Erteleniyor, Kısa Çalışma Ödeneği Uzuyor Mu?

slide 17 Ekim, 10:19'de eklendi

Konaklama Vergisi Erteleniyor, Kısa Çalışma Ödeneği Uzuyor Mu?

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, istihdamın artırılmasına yönelik 43 maddelik yasa teklifi hazırladı ve meclise sunacağını bildirdi.

konaklama vergisi

Muş, düzenlediği basın toplantısı ile TBMM Başkanlığı’na sunulan İstihdam Paketi hakkında şu maddeleri sıraladı.

Teklifimiz 43 madde. COVİD-19 salgınının olumsuz etkilerini azaltmak istiyoruz.

Konaklama vergisi ertelenecek

Turizmde konaklama vergisi gelmişti. Sektörün, pandemiden dolayı bunun yürürlüğünü 2022 başına erteliyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği uzuyor mu?

Kısa çalışma ve çalışmanın sona ermesini takiben çalışmanın sağlanan normalleşme desteğine ilişkin sürelerini uzatmayı 30 Haziran 2021’e kadar Cumhurbaşkanı kararıyla bu süre uzatılabilecek. İşverenler tarafından 2019 Ocak ayından 20 Nisan 2020 tarihleri arasında ilave istihdam yapılması durumunda bu çalışanların SGK primleri işsizlik fonundan karşılanacak.

Hizmet erbabından Gelir ve Damga Vergisi Yok

Kısmi zamanlı çalışmayı kabul eden hizmet erbabına, gelir vergisi damga vergisi muafiyeti getiriyoruz. Yurt dışında ekonomik piyasa araçlarının Türkiye’ye getirilmesinin önünü açıyoruz. Herhangi vergi talep etmeyeceğiz. Yurt içinde altın döviz olanların resmi kayıt altına alınması durumunda 30 Haziran 2020’ye kadar kayıt ettirmesi durumunda vergi alınmayacaktır.

Vergi  Ve SGK Prim Borçları Ne Olacak

Vergi ve SGK pirim borçlarının yapılandırılması ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Teknik aşamasını tamamlaya çalışıyoruz tamamladığımız taktirde buna ekleyeceğiz. Geçmişte yaptıklarımız var ona benzer olacak teknik çalışmalar devam ettiği için komisyon aşamasında net şekilde paylaşacağız. Vergi ve SGK pirim borçlarının yapılandırılması konusunda çalışıyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.