KURBAN BAYRAMINDA YÜZDE YÜZ DOLULUK BEKLENİYOR

Sektörel Haberler, slide 9 Ağustos, 09:56'de eklendi

Milyonlarca kamu görevlisi ve çalışanını ilgilendiren kamuda izin yasağı dün itibariyle kaldırıldı. Turizmciler Kurban Bayramı döneminde iç pazarın desteğiyle yüzde 100’lük doluluk bekliyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş “Kamu görevlilerimizin izin yasağı kalkmıştır. Senelik izinleri kullanılabilecektir. Bu yasak vatandaşlarımızı zor durumda bırakmak için değil, FETÖ operasyonları için tedbiren bir karardır, kaldırıyoruz” açıklamasını yaptı. Haberi sevinçle karşılayan turizm sektörü temsilcileri alınan kararın turizmi yeniden canlandıracağı görüşünü paylaşıyor.

Okullar açılmadan önce izin serbestesinin gelmesi sektörün moralini yükseltti ve iç turizme bir doping etkisi yaptı. Kesin gözüyle bakılan 9 günlük bayram tatili, eylül ayında bir nebze de olsa turizmcinin zararını kapatıp ayakta kalma direncini artıracaktır.

Sektör 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde doluluk oranlarını iç pazar desteği ile yüzde 60-70 civarında seyredeceğini tahmin ediyordu, fakat memura izin yasağının kalkması bu beklentiyi “yüzde 100’lük doluluk oranına” çekti.

Turizm Yatırımcılar Derneği Başkanı Murat Ersoy,“Yasağın kalkması şuandan itibaren bayrama kadar olan dönemi çok rahatlatacak. Birçok memur tatilini iptal etmek zorunda kalmıştı. Erteledikleri o seyahatlerine artık çıkabilecekler. Çünkü kamu kuruluşları birikmiş izinleri de eritmeye çalışacak” diye konuştu.

Turist Rehberleri Birliği Başkanı Zeki Apalı ise, bu durunun yerli turist sayısında Ramazan Bayramı sonrasında olduğu gibi ikinci bir patlama yaratacağını söyledi. Apalı, izin iptallerinin kaldırılmasının çok doğru ve yerinde bir karar olduğunu ifade ederek, “FETÖ bağlantısından dolayı ilk anlamda tespit edilen kişiler sanıyorum gerekli işlemlere maruz kaldı. Bundan sonra hayat hızla normale dönüyor. İç turizm anlamında umarım sonbaharı geçmiş yıllardaki gibi geçirebiliriz” diye konuştu.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır ise, “Karar çok olumlu oldu. Memnuniyetle karşılıyoruz. Turizm sektöründe zaten iyi gitmeyen işler, kamudaki izin yasağıyla daha olumsuzlaşmış ve iptaller yaşanmıştı. Yüksek sezonun sonlarına gelmemize rağmen yine de yasağın kalkmasıyla birlikte bugünden bayram sonrasına kadar olan süreçte, özellikle iç turizm açısından önemli bir hareket sağlanmasını bekliyoruz” dedi.(turizmdebusabah)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.