KUYUCU: “REKABET İÇİN ETİK KURALLAR ÇİĞNENİYOR”

slide, Turizm Röportajları 18 Ağustos, 10:37'de eklendi

Gorrion Hotel İstanbul Genel Müdürü Murat Kuyucu ile Gm Dergisi olarak İstanbul turizmini ve İstanbul’da yönetici olmayı konuştuk. 

murat kuyucu

İstanbul’da turizmci olmak, başta, kıyasıya bir rekabet ortamında çalıştığınız şirketin pozisyonunu mümkün olan en iyi konuma getirmek ve bunu uzun vadeye yaymak için yeterli tecrübe ve deneyime sahip olmayı gerektiriyor. Bu da sanırım özellikle şirketlerin yönetim kadroları için oldukça zorlayıcı bir konu. Ben genel olarak turizmin zor bir sektör olduğunu düşünüyorum. İstanbul’un ise turizmcilere kolaylık sağlayacak birçok özelliğinin yanı sıra çok fazla da zorluklarının olduğunu söyleyebilirim.

Elbette öncelikle Türkiye ve dünyanın en büyük iş ve cazibe merkezlerinden biri olması ve transit destinasyon olması diğer turizm bölgelerine göre İstanbul’a büyük avantaj sağlıyor. Buna mukabil İstanbul’un en büyük dezavantajı ise hiçbir mantıklı projeksiyona dayandırılmadan yatırımına müsaade edilen ve sayıları çok fazla olan otel projeleridir. Bu durum da, rekabet için etik kuralların çiğnenmesi, yatırım getirisinin daha uzun vadelere ulaşması, kalifiye ve eğitimli çalışan sayısının yetersiz kalması vb. gibi olumsuz sonuçlara yol açıyor. Profesyonel anlamda ise; İstanbul tecrübesi turizmciler için her zaman bir etiket anlamına gelir ve kariyer için fayda sağlar.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Erdal Öztürk 31 Ağustos 2016

Siz çalışanlarınıza çok mu etik davranıyorsunuz Murat Kuyucu. Rakip firmaların etik kurallarını eleştirmeden önce kendi insanlığınızı! eleştirin. Siz ancak çalışanlarınızı küçümseyerek kendinizi bir halt zannedersiniz.