METE VARDAR : “KUR FARKINI İÇ PAZARA YANSITMAYIN”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 13 Eylül, 15:37'de eklendi

Mete Vardar: “Kur farkını iç pazara yansıtmayın”

Dış pazarların hareketlenmesiyle birlikte otelcilerin iç pazara dönük kontenjan kısıtlamasına ve fiyat artışına gittiğini kaydeden Mete Vardar, ‘otelciler dövizdeki yükselişi iç pazara yansıtmamalı” mesajını verdi.

mete vardar

Sabah Gazatesi’nde yer alan haberde Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Türkiye’nin 2018 iç turizmini değerlendirdi.

Turizm sektörünün yaşadığı 2016 krizinde sektöre adeta ilaç olan iç pazar, 2018’de zorlanmaya başladı. Avrupa’nın yeniden oyuna dahil olması ve Rusya’da rekor sayıda yolcu gelmesi nedeniyle otelcinin iç pazar fiyatlarını arttırması, hem iç turizm acentelerini hem de vatandaşı zorlamaya başladı.

”KRİZDE DÖNEMİNDE İÇ PAZAR SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ OLDU”

Vardar; Türkiye’nin kalkınmasında ve ülkeye döviz girişinde turizmin çok önemli bir rol oynadığını belirtti.  Vardar, ”Cari açığın kapatılmasına bu kadar büyük etki eden bir sektörün 2018’de iyi bir sezon geçirmesi bizleri çok mutlu ediyor, gelecek için umut veriyor. 2015’te başlayan ve 2016’da devam eden sektördeki daralma, 2017’de nispeten yaraların sarıldığı, 2018’de ise umutların arttığı bir sezon olma özelliği taşıyor. Elbette bu dönemde turizmdeki maliyetler de arttı. Bununla beraber iç turizm, kriz döneminde sektöre lokomotif ve ve can simidi oldu.” dedi.

”2019 SEZONU İÇİN ZORLUKLAR YAŞANMAYA BAŞLADI”

Dövizdeki artışın 2018 operasyonlarına çok fazla yansımadığını ancak 2019 kontratlarının yapıldığı şu dönemde zorluklar yaşanmaya başladığını kaydeden Vardar, ”Otelci dostlarımızın maliyetlerinin arttığını biliyoruz. Ancak dövizdeki artışın yerli misafire minimum oranda yansıtılması gerekir. Çünkü yerli tur operatörleri olarak bizler, yıllardır söylenegelen ‘Almanlar, Ruslar otellerde Türklerden daha ucuza kalıyor’ algısını kırmak ve fiyat farkını yerli misafire en az şekilde yansıtmak için büyük çaba sarf ettik. Hatta bazı tesislerde erken rezervasyonda dış pazarların daha altında fiyat vererek bir denge kurduk.” sözlerini dile getirdi.

Haberin Tamamını okumak için

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.