Mete Vardar: Tüm Acentalar Şartsız Desteklenmeli

slide 17 Şubat, 11:37'de eklendi

Mete Vardar: Tüm Acentalar Şartsız Desteklenmeli

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar  acentalara yönelik desteklerle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Vardar;   Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, turizmin ayakta durabilmesi için acentelere şartsız desteğin gerekli olduğunu vurguladı.

faizsiz

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vardar, Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın röportaj konuğu oldu. Vardar sorularını içtenlikle yanıtladı.

Bu dönemde banka kredisine hiç başvurmadınız mı?

34 yıldır ilk defa kredi aldık. Nisan ayında 15 milyon liralık KGF desteği verilmişti. 6 ay ödemesiz, 3 yıl vadeliydi. 4 aydır daha işler başlamadı, onun kredi borcu ödemeleri geldi. Özel bankalardan seyahat sektörü destek alamadı. Seyahat sektörünün faizli kredi yerine belli hibelerle desteklenmesi gerekiyor.

Destek sağlanmazsa kapanmalar olur mu?

Hakikaten işini layıkıyla yapan çok değerli meslektaşlarımız var. Ama bu işi ne yazık ki fırsat olarak gören misafir iadelerini yapmayan seyahat acenteleri de oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB çok rahatlıkla bunları tespit edebilir. İyilerle kötülerin tam da ayrışması gereken bir dönemdeyiz. Misafirden aldığımız her 1 lirayı namusumuz olarak düşünürüz. Bu dönemleri fırsat bilip müşteriden aldığı 1 lirayı götürüp başka işlerde kullanan seyahat acentelerinin elenmesi gerekiyor. Her yıl 1 milyon kişiyi seyahate götüren bir şirketin sahibi olarak bunları ifade ediyorum. Tur operatörlüğü sisteminin bir an önce düzenlenmesi lazım. Müşteriye yüzde 100 güvence veren bir yapı oluşturmamız gerekiyor. 10 yıldır bu konuda ilerleme sağlanmıyor.

İflas eden olacak mı? Muhakkak.

Bu dönemin riskleri neler olacak?

Salgının devam etmesi en büyük risk olur. Sadece Türk turist, turizm sektörünü ayakta tutamaz. Mutlaka yurtdışı bağlantılarının yapılması gerekiyor. Türkiye, 2019’da 49 milyon turist ağırladı, geçen yıl 21 milyona indi. Bu yıl 35 milyon kişi hedefleniyor. Nisan-mayıs, eylül-ekim-kasım ne olacak görmek lazım. Yarınımızın ne olacağı çok belli değil. Ama normalleştikten sonra seyahat sektörü, çok hızlı şekilde pozitif dönüşecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.