MİSAFİRLERİ EVLERİNE MUTLU GÖNDERMEK EN BÜYÜK TANITIM

Sektörel Haberler, slide 24 Kasım, 10:32'de eklendi

MİSAFİRLERİ EVLERİNE MUTLU GÖNDERMEK EN BÜYÜK TANITIM

Misafirleri Evlerine Mutlu Göndermek En Büyük Tanıtım” diyen Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak ile 2018 sezonunu değerlendirdik. 2019 yılı hakkında konuşma imkanı bulduk.

sinasi gürocak

Kemer, Türk turizmi için önemli bölgeler arasında yer alıyor. Kemer, 2018 yılında nasıl bir sezon yaşadı?

Hepimizin bildiği gibi Kemer, 2016 yılının turizmde en sıkıntılı bölgelerinden biriydi. 2017 yılında sektör toparlandı ve hep birlikte camia olarak moral bulduk. Geçen iki yılda turizm profesyonelleri olarak kendimize dersler çıkardık. Artık adımlarımızı daha emin atıyoruz. Kemer bölgesindeki tesisler olarak, bu yıl turizm sezonuna 1 Mayıs 2018 tarihinde başladık. Bu sezon hepimizin yüzü güldü. Başlangıçtan bu tarihe kadar yüzde yüz doluluklarla güzel bir sezon geçirdik.  Bu yıl Ekim ayının talepleri de oldukça sevindiriciydi. Tesislerimizi bu yıl geçtiğimiz yıllar gibi Ekim sonunda değil, Kasım ortasında kapatmayı planladık.

Sonuç olarak, 2018 yılını en iyi yılımız dediğimiz 2013 yılıyla kıyaslarsak ondan daha iyi bir yıl olduğunu söylemek mümkün. Hem doluluk anlamında hem de fiyat anlamında hedeflerimize ulaştık. Bu yıl 2013 fiyatlarına ulaştık. Biz tesisimizde ağırlıklı olarak Rus pazarına hizmet veriyoruz. Bu yıl ilk kez Polonyalı misafirlerimizi ağırladık. 2019 yılında ise Litvanya, Estonya, Letonya ve Polonya’dan tekrar bir misafir akışımız olacak. Biz Kemer otelcileri olarak, bölgemizde Avrupalı misafirleri de görmeyi arzu ediyoruz. Avrupalı turistlerin tercih ettiği bir bölge olmasa da biz yılmadan Avrupalı turistleri bölgemize çekmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz? Önümüzdeki süreçte Türk Turizmini neler bekliyor?

Sektörümüzden birinin Bakan olması biz profesyoneller için büyük bir artı sağlayacaktır. Bizim halimizden anlayan bir bakan ile çalışmanın mutluluğunu yaşayacağız. Şuan göreve gelmesi çok yeni olduğu için zamanla çalışmalarını hep birlikte göreceğiz. Özellikle sezon bitip, 2019 hazırlıklarına başlanıldığında her şey daha net görülecektir. Turizmin sorunları masaya yatırılıp çözüm bulma imkanımız olacaktır.

Uzun yıllardır sektörde yöneticilik yapan biri olarak sizce bakanın öncelikli çözüme ulaştırması gereken turizm sorunu nedir?

Bence, gün geçtikçe çığ gibi büyüyen kalifiye personel sıkıntısını çözmek Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’un ilk gündem konusu olmalıdır. Turizm okullarından mezun çalışanlarımızın sektörde kalabilmesi için sektörün sürdürülebilir olması şart. Bunu da kış aylarında askıya alınan personelin işsizlik fonundan faydalandırılarak kalifiye personelin sektöre küsmesi engellenmeli ve sonraki sezon geri dönüşü sağlanmalıdır. Bu aşamada mutlaka yatırımcılara destek olunmalıdır.

Türk Turizmini farklı bir şekilde nasıl tanıtmalıyız?

Tanıtım konusuna hem devlet hem de özel sektör olarak ciddi bütçeler ayırarak üzerimize düşen görevleri yapmaktayız. Bence, ülkemize gelen misafirleri mutlu bir şekilde evlerine göndermek en büyük tanıtımdır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.