25.6 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Olsun diye büfelere zeytin konulmamalı

Naturel zeytinin yeni adı Farga Zeytinci Osman

Zeytinci Osman olarak bilinen Osman Balcı “Farga Zeytinci Osman” adıyla yeni bir firma kurdu.

Yılların tecrübesini harmanlayarak Farga adıyla sektörde yerini alan Osman Balcı GM Dergi’ye konuştu. “Sırf var olsun diye büfelere zeytin konulmamalı” diyerek zeytinin gastronomideki önemine değinen Balcı “acı, tatlı, ekşi ve zeytin” diyor.

Farga’nın misyon ve amaçlarından bahsedebilir misiniz?

“Yöresel zeytinler ile kahvaltı büfelerini alışılmışın dışına taşıyarak tamamen yeni bir soluk getirdik.  Her fikir değerlidir diyerek şeflerin istekleri doğrultusunda, günümüz standartlarının dışına çıkarak, yöresel, göze hitap eden, sağlıklı ve lezzetli kahvaltılar vermek önceliklerimizdendi.”

Zeytinin gastronomideki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Zeytin umami lezzeti açısından gastronomide önemli. Yenilip beğenilmeyen bir zeytin haliyle yanında servis edilen diğer ürünleri de etkiliyor. Sırf var olsun diye büfelere zeytin konulmamalı. İşte tüm bunlardan dolayı yeteri kadar çeşit ile görselliği arttırarak hem misafirlere lezzetli ürünler yedirmek hem de otel memnuniyetini üst düzeye taşımak amacı ile yola çıktık. Yeni lezzetlerimizle de yola devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bodrum'da bayram hareketliliği başladı
Zeytinin sağlığa faydaları nelerdir?

“Antioksidan özelliğine sahip olan zeytin kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar, kolestrolü düşürür. Şeker ve diyabet hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken zeytin insülin direncini düşürür. Ayrıca bilinenin aksine zeytin diyetlerde güçlü bir destekçidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Liu Resorts'tan sezona merhaba
Zeytin alırken nelere dikkat etmeliyiz?

“Öncelikle zeytin, zeytin gibi kokmalıdır; ağzınıza aldığınızda zeytin tadını hissetmelisiniz. Eti-dokusu sağlam ve doygun olmalı, kum gibi dağılmamalıdır. İtici, hoş olmayan tat ve koku almamalı, metalik veya sabunumsu bir tat hissetmemelisiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yazlıkçılar Ege'ye, otelciler Akdeniz'e
GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER