32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Sadece dış pazara bağlı kalınmamalı

Orange County Hotels Satış Müdürü Mehmet Kutlay GM Dergi’nin sorularını yanıtladı. 2022 yılını covid ve döviz faktörleri açısından değerlendiren Mehmet Kutlay “2022 yılının 2021 yılından çok daha iyi bir sezon olacağından eminim.” dedi.

2022 yılını satış ve pazarlama departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

“2022 yılı muhakkak ki geçmiş son 2 yıla bakarsak çok daha iyi bir yıl olacaktır. Zira pandemi sürecinde eve kapanmalarla başlayan süreçte artık insanlar kendilerini dışarı atarak tatil yapmak isteyeceklerdir. Otellerin bu süreçte son iki yıla göre daha tecrübeli ve iyi servis sunma anlayışı devam edecek. Eğitimli personeller ile insanlara daha güvenli bir tatil sunacaklardır. Türkiye için döviz kurlarına bakıldığında Euro ve USD kurundan dolayı yabancı insanların alım güçlerinin daha da arttığı görülmekte. Bu durum iç pazar misafirlerinin aleyhine gelişecek biri durumdur. Zira iç pazar fiyatlarındaki artış ciddi anlamda tatile çıkacak misafirleri etkileyecektir. Bu durumda sadece dış pazara bağlı kalmadan, iç pazar içinde neler yapabileceğimizi gözden geçirmeliyiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Papillon Hotels Starway turizm ödüllerini topladı

2022 son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

“Ben bu yılın çok da son dakika yılı olacağını sanmıyorum. Çünkü 2020 yılında görülen covid-19’un koşulları ile günümüz koşulları aynı değil. Dünya genelinde aşının gelişmesi, daha bilinçli bir toplum, gün geçtikçe bu sürece alışılması gibi faktörlerle bu durum artık insanları tatil yapma konusunda çokta etkilemeyecektir. 2022 yılının 2021 yılından çok daha iyi bir sezon olacağından eminim.”

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

“Öncelikle içinde bulunduğumuz ve devam eden covid-19 sürecini ve hızla yayılan omicron varyantını yakından takip etmemiz gerekiyor.  Şu günlerde tüm otellerde erken rezervasyon indirimleri devam ederken, dış ülkeler de vaka sayılarının artması ve giderek yayılması bizleri telaşlandırmadan sakin kalarak emin adımlarla ilerlemeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türk turizmciler sezondan umutlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Papillon Hotels Starway turizm ödüllerini topladı

Tabi ki bu süreçte; tüm satış ve pazarlama yöneticileri ve ekipleri gerekli çalışmaları yapmalı ve stratejiler geliştirmelidirler. Zira yaz ayları yaklaştığında hızlı doluluk seviyesine ulaşabilmek için bu stratejiler çok etkili olacaktır. Dış ülkelere bakarak ve araştırarak rezervasyon akışları sürekli takip edilmelidir. 2022 yılında Mısır’ın da turizme açılması ile özelikle Türkiye’nin Nisan ve Mayıs ayları doluluklarının etkileneceğini düşünüyorum. Bu anlamda özellikle Nisan, Mayıs ve Ekim aylarına şimdiden önlemlerin alınması doğru stratejiyi belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doguzova: Rusyadaki otellere her şey dahil sistemi geliyor
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER