NURHAYAT ALTAY “KADINLARIMIZ GİZLİ ZİNCİRLERİNİ KIRMALI “

Nurhayat Altay; “Kadınlarımız Gizli Zincirlerini Kırmalı”

Nurhayat Altay; “Kadınlarımız artık gizli zincirlerini kırmalı” dedi. Adam & Eve Hotel’de Exc.Housekeeper  Nurhayat Altay ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Turizmde kadın yöneticilik üzerine hazırladığımız bu dosyamızı keyifle okuyacaksınız..

Nurhayat Altay

 

 

Kısaca sizi tanıyalım

İsmim NURHAYAT ALTAY, Amasya doğumluyum, 1 çocuk sahibiyim, 1999 yılından beri Antalya’da yaşıyorum. Halen ADAM&EVE Hotel’de Exc.Housekeeper olarak görev yapmaktayım. İlgi alanlarım; tarih, siyaset, sinema, spor.

Neden turizm sektörünü tercih ettiniz?

Ekonomiye katkı sağlamak için iş hayatına 1987 yılında stewart olarak başladım. İnsanları seviyorum ve hümanist bir yapıya sahip olmam nedeniyle hizmet sektörünü tercih ettim. Otelcilikte çeşitli bölümlerde tecrübe sahibi olduktan sonra, kendime en uygun olan housekeeping bölümünü seçerek bu alanda kariyer yaptım.19 94 yılından beri exc.housekeeper olarak yöneticilik yapıyorum .

Turizmde kadın yönetici olmayı tarif eder misiniz?

Çalışan tüm kadınlar gibi, turizmde çalışan kadın olmanın da oldukça zor olduğunu kabul etmek gerekiyor. Öncelikle kariyer planlamalarını kendi durumuna ve karakterine göre yapmalılar, aksi halde iş hayatında yükselmeleri zorlaşacaktır. İş hukukunun kadınlar için çıkardığı yasalar, aslında kadınlara imkan sağladığı düşünülse de, iş hayatında tercih edilmeme riski ile karşı karşıya kalmışlardır. Doğum izni, süt izni, gece vardiyasında çalıştırmama gibi haklar, kadın çalışanları tercih sırasında geri bırakmaktadır. Uzun çalışma saatleri gibi nedenlerden dolayı, otel genel müdürleri arasında kadın yönetici sayısı yok denecek kadar azdır. Örnek olarak; turizmde, aşçıbaşı, F&B müdürü, teknik müdür gibi bölümlerde kadın yönetici görmek neredeyse imkansızdır. Kadınlarımızın artık sektörde gizli zincirlerini kırıp, biz de varız demesi gerekiyor.

Aile ile iş hayatı dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Doğru zaman yönetimi ile hem aile hem de iş hayatını dengeli bir şekilde yaşamak mümkün. İş çıkışı hafta da 3 gün spor yaparım, hafta da 2 kez arkadaşlar ve dostlarımla birlikte olmaya gayret gösteririm, kedim var onunla ilgilenirim ve personellerimin özel sorunlarına çözüm için yardımcı olmaya çalışırım. Doğru planlama ile doğru bir yaşam sürdürmek mümkün.

Gelecekte bu mesleği tercih edecek genç kızlarımıza önerileriniz nedir?

Housekeeping çalışanı olmak ,biz kadınlar için hiç de zor olmayan bir meslek, turizm okullarının konaklama bölümünü okuyup ve ya TÖMER gibi kurumlardan mesleki sertifika kurslarına katılarak, teorik bilgiye sahip olabilirler. Bölümün ilk ayağı olan, kat görevlisi olarak pratik eğitimlerini de tamamladıktan sonra kısa sürede istedikleri kariyere ulaşmaları doğru bir yol olacaktır. Otel denildiğinde ilk aklımıza gelen ,otel odası olduğu halde , maid (kat görevlisi) olmak son yıllarda çok ta tercih edilmeyen bir meslek olamaya başladı, halbuki bizim departmanımız olmadan konaklama hizmetlerinin olması mümkün değildir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Böyle önemli ve hassas bir konuyu seçtiğiniz ve toplumsal duyarlılık yarattığınız. Kendi adıma teşekkür ediyorum.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.