ÖĞRENME KONUSUNDA CÜRETKAR OLSUNLAR

Güncel, slide, Turizm Röportajları 13 Eylül, 10:11'de eklendi

Öğrenme Konusunda Cüretkar Olsunlar

Granada Luxury Hotels Satış Pazarlama Müdürü Selin Köseoğlu’nun turizmci olmak isteyen genç kızlara tavsiyesi : Talep etme noktasında muhafazakar, iş öğrenme ve çalışma konusunda ise cüretkar olmaları…

öğrenme

Kısaca sizi tanıyalım.

Eğitim hayatıma TED Ankara Koleji ile başlayıp, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ile devam ettim. Profesyonel iş yaşantıma ise 18 yıl önce 2000 yılında Maritim Pine Beach ile başladım. O günden bu zamana kadar Letoonia Resorts, Spice Hotel, Lykia Hotels, Bellis Deluxe Hotel bünyelerinde satış ve pazarlama departmanlarında yönetici pozisyonlarında görev aldım. Nisan 2018’den bu yana aramızda çok güçlü bir kan uyumu olduğuna inandığım Granada Luxury Hotels bünyesinde iki tesisin satış ve pazarlama müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Peki; neden turizmi tercih ettiniz?

Aslında hikayem; aile tatili ile başladı. Uzun yıllar boyunca her yaz tatili için geldiğim Antalya’da otellerin renkli, eğlenceli ve interaktif yaşam tarzları bana çalışmak zorunda olduğum bir işten çok hem eğlenip hem de kariyerimi planlayacağım bir alan gibi gelmişti. Bu konuda da yıllar geçtikçe ne kadar doğru bir karar verdiğimi görmüş oldum.

Turizmde kadın yönetici olmayı bize nasıl tarif edersiniz?

Turizm gerek çalışma saatleri gerekse yoğun iş temposu nedeniyle yüksek efor sarf edilmesi gereken iş kollarının başında geliyor. Bu nedenle kadın detaycılığı ve dikkati yoğun çalışma temposunda konsantrasyonun daha uzun süre muhafaza edilmesini, bu sayede de kısa sürede hatta anlık, doğru kararlar alınmasına yardımcı oluyor.

Yönetici olduktan sonra değişen bakış açılarınızı bize aktarır mısınız?

İşin mutfağından geldiğim için ekip arkadaşlarımın ne istediğini, nasıl mutlu olacaklarını, onlarla beraber nasıl bir takım olunması gerektiğini bilme noktasında avantajım olduğunu düşünüyorum. Özellikle yöneticilik deneyimimin ilk yıllarında asıl başarının her şeyi tek başıma yapmaya çalışmaktansa, doğru ekibi, doğru zamanlama ile verimli şekilde organize etmek olduğunu tecrübe ettim.

Özel hayat ile iş hayatı dengesini nasıl kuruyorsunuz?

Malum sezon çok yoğun geçiyor. Ancak verimli bir çalışma hayatının sırrı da mutlu bir özel hayattan geçiyor. Mümkün oldukça zamanımı ailemle geçirmeye dikkat ediyorum.

Sizin yöneticilik anlayışınız nedir?

Mühim olan en doğru kişileri en doğru zaman ve pozisyonda bir araya getirerek uyum içinde, belli bir sinerji ile çalıştırabilmektir. Dolayısıyla, ‘Biz bir ekibiz’ ruhunu sürdürülebilir kılmak öncelikli yönetimsel anlayışımdır. Liderlik; işler yolunda giderken değil, rüzgar tersine estiğinde işleri rayına sokabilmektir. O nedenle, sakin olmak, genel çerçeve kadar detaylara da hakim olmak, her zaman B planını hazır tutmak, hedefleri belirlemek ve bu hedeflere giden stratejileri ekiple beraber oluşturabilmek yöneticinin en önemli görevleridir.  Özetle; bakış açım; Ben yok Biz!

Kendinize has uyguladığınız politikalarınız var mı?

Belki “eski kafa” olacak, ama mutlaka yazarak çalışırım. Asla plansız yola çıkmam. Pazarlama planları, hedef kitle ,stratejiler, bütçe, pazar analizlerini tamamlayıp yönetim kuruluna sunar, akabinde agresif, hızlı, dikkatli bir şekilde adım atarım. Günümüzün gereği dijital gelişmeleri de yakından takip ederek, online ve offline pazarlama araçlarından bir karma ile efektif bir çalışma düzeni kullanırım.

Son olarak kadın yönetici olmak isteyen gençlerimize tavsiyeleriniz nedir?

Kariyerlerinin başlarında; talep etme noktasında muhafazakar, iş öğrenme ve çalışma konusunda ise cüretkar olsunlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.