OĞUZ ERGÜL : “ TUR SATIŞLARINDA YÜZDE 30 GERİLERDEYİZ”

TUI Rusya ve CIS Genel Müdürü Oğuz Ergül, “Son yıllarda turist profili değişiyor, ucuzlayan bir profil değişimi tur satışlarında yüzde 30 kayıp yaşanmasına neden oldu” dedi.

GM DERGİ – ÖZEL HABER

 

2017 Yılı Tui Rusya & CIS için nasıl geçti?

2016 yılında Rus pazarında ciddi bir kayıp yaşamıştık. 2017 yılında bu pazar açıldı ve sezon sonu itibariyle 3.5 milyon Rus turist ülkemize gelmiş olacak. Tabi ki bu büyüme fiyatlarda büyük indirimlerin yapılmasıyla sağlandı.  Devletin de uçak katkı payı desteği bu sayıları görmemizi sağladı. Biz de TUI Rusya & CIS olarak 2015 yılına göre kapasitemizde artışlar yaptık. Sezon başında 350 bin pax hedeflemiştik ve 31 Ekim itibariyle de hedefimize ulaştık.

Peki; para kazandınız mı?

Bu kadar rekabetçi bir ortamda para kazanmak çok zor. Pazardaki arz talep dengelerinin bozulması tamamen rekabete ve bu rekabetin de fiyat odaklı olmasına neden oluyor. Hâlbuki rekabet kalitede yapıldığı zaman iyi sonuçlar getiriyor ama fiyat odaklı turizmin sonucunda firmalar planladıkları bütçeleri gerçekleştiremiyor. Rus pazarı bu çok hızlı büyümeye hazır değildi. Hazır olmamasından kaynaklı pazarda yetersiz kalifiye eleman eksikliği yaşandı.

Türk turizmi gelir ve gelen anlamında 2015 rakamlarına nasıl ulaşır sizce?

Son iki yıldır hem küresel hem de bölgesel sorunlardan dolayı herkesin bildiği gibi Türk turizmi sıkıntılı günler geçiriyor. Ülke olarak en büyük sıkıntımız, vizyon. Vizyonumuzu yenilemeliyiz. Bunu devletin öncülüğünde ülke olarak gerçekleştirebiliriz. Turizm politikalarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Son 10 yıldır ucuz ülke olarak büyüme kaydetti. Artık bu ucuz imajın yok edilmesi gerek.

Kaliteli turist nasıl gelir?

Devlet kontrolünde havalimanlarından başlayarak otellerin servis hizmetine kadar ayrıntılı bir servis ve kalite denetleme mekanizması oluşturması gereklidir ki servis kalitemizi en üst noktaya taşımalıyız. Bölgesel anlamda fiyat denetimleri bile yapılarak yaşanan rekabetlerin önlenebilmesi sağlanırsa kaliteli misafir ağırlayabiliriz.  Antalya’yı bir marka olarak, bir Barcelona, bir Dubai gibi pazarlamalıyız.

Son olarak ; tur satışlarında düşüşler yaşadığınızı biliyoruz. Bu konudaki Rus pazarı rakamları nedir?

Rus pazarına dayalı veriler elimizde mevcut. 2014 yılında Tui Rusya & CIS olarak 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar kişi başı gecelik konaklama ortalamamız 68 dolardı. 2015 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bu rakam 58 dolara düştü. 2016 kriziyle beraber, Rusya’nın olmadığı sadece Ukrayna ile devam ettiğimiz dönemde ise kişi başı gecelik konaklama ortalamamız 38 dolardı. Bu da 2014 yılına göre neredeyse % 50 kayıp anlamına geliyor. 2017 yılı rakamları ise henüz netleşmemekle birlikte tahminimiz 48 ila 50 dolar civarında sonuçlanacaktır. Bu veriler gösteriyor ki gelen turist profilinde ciddi değişiklikler yaşanmış ve daha ucuz turist gelmeye başlamış. Bu düşüş en çok ek gelirimiz olan tur satışlarına yansımakta. Tur satışlarında % 30 oranında gerideyiz.  Bu da firmalara ciddi anlamda gelir kaybı oluşturuyor. Tur gelirlerindeki açığımızı kapatmanın tek yolu ise tur maliyetlerini azaltmaktan geçiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.