ÖZER: “BU YIL KRİZ YÖNETİMİNDE SINIFTA KALDIK”

Sektörel Haberler, slide 21 Kasım, 10:12'de eklendi

Kilit Global Genel Müdürü  Sezgin Özer, 2016 yılını ve 2017 yılında turizm sezonunda yaşanacak hakkında konuştuk.

sezgin-ozer-2

Kilit Global Genel Müdürü – Sezgin Özer

Öncelikle Rus pazarı önümüzdeki yıl 2016 yılından daha iyi olacak. Benim bu pazardan misafir beklentim 2- 2.5 milyon civarındadır.  Destinasyonumuz bu yıl Ukrayna pazarında bütün olumsuzluklara rağmen  tarihin en büyük artışını yaşadı. Bunun en büyük sebebi fiyatların düşük olmasıydı. Önümüzdeki sene Rusya’ pazarın da da  bu durum gerçekleşeceğine inanıyorum.

Bu arada gözardı edilemeyecek bir göstergede Rusya ekonomisinin  durumu çok parlak değil . Bu durum doğal olarak turizm sektörünü etkiliyor.

Kilit Global Tez Tour’la birlikte olarak bizim Rus ve cıs  marketlerinde ki 2017 hedefimiz, 1 milyon turist getirebilmek.

Maalesef  Avrupa pazarında önümüzdeki sene  bir düşüş olacağını varsayarak  2017 yılında da otel fiyatların aynı seviyelerde devam edeceğini düşünüyorum. Bu  sektörümüz için çok olumsuz bir durum

Doğru orantılı olarak çok büyük  servis sıkıntılar yaşadık. Oteller ekonomik sıkıntıdan dolayı istenilen seviyede servis veremediler. Bakanımızın açıkladığı 7 milyon Rus turist gelmesi imkânsız. Rus turistlerin yıllardır Türkiye’ye bakışı ucuz fiyat – iyi servisti. Bu yıl bu gerçekleşemedi. Fiyatlandırma konusunda normalleşme ise iki ya da üç yıl içinde olacaktır. Oteller bu pazarda 2017 yılında oteller bütçelerini belli bir kapasiteye göre hazırlamalıdır. Bu şekilde yapıldığı takdirde servis kalitesinde ödün verilmemiş olur.  2017 yılı için yüzdesel anlamda  yüksek doluluğu bütçelememeliler. Bu doluluğu sağlayamadıkları zaman fiyatlar düşüyor, fiyatlar düşürünce servis sorunları yaşanıyor.

Biz bu Rus krizinde turizmciler olarak sınıfta kaldık büyük emeklerle  sağladığımız fiyat skalasını düşürmek zorunda kaldık sayılı otel servisinden ödün vermeyerek bir nevi bindiği dalı kesmedi.

Normalleşme iki üç yıl diyoruz ama terör olayları devam ederse güvenlik de sorun olarak 2017 de karşımıza çıkacaktır. Fiyat konusunda tur operatörleri ve oteller kapasiteleri iyi ayarlamalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.