POYD, “HEP BİRLİKTE PARLADIK, PARLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 29 Haziran, 10:27'de eklendi

GM DERGİ- ÖZEL HABER

Otelcilik sektöründe profesyonelliği geliştirmek, sektör yöneticileri arasında yardımlaşma ve iletişimi kuvvetlendirmek, sektör ve yöneticinin sorunlarına müşterek çözümler aramak; yöneticinin sektördeki gerçek rolünü ve yerini bulmasını sağlamak amacıyla 1992 yılında Antalya’da kurulan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğimiz, otel yöneticilerinin katılım ve desteği ile her geçen gün güçlenmeye devam ediyor. Bu yıl 23. yılını kutlayan derneğimizin, son üç başkanı Volkan Şişmek, Adnan Özsoy ve Ali Kızıldağ ile bir araya geldik.  Dergimize başkanlık süreçlerini anlatan başkanlar, Türk turizmini ve profesyonellerini değerlendirdiler.

POYD (1)

GELECEKTE DERNEĞİMİZİN ADINI DAHA DA

BÜYÜK HARFLERLE YAZDIRACAĞIZ

Volkan Şimşek: 1992 yılında profesyoneller tarafından kurulmuş bu camiada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Derneğimizin bugün geldiği noktayı görmek beni gururlandırıyor. POYD,  günümüzde sektörün her dalından ve ülkemizin her bölgesinde bulunan üyeleriyle geniş bir platforma yayıldı. Derneğimiz şuan sözü edilen, üzerinde konuşulan ve fikrine danışılan bir konuma geldi. Ben, 2006 – 2008 ve 2008 – 2010 dönemlerinde 4 yıl boyunca derneğimizde başkanlık yaptım. Benden sonra başkanlık yapan arkadaşlarım bayrağı hep ileri noktalara taşıdılar. Başkanlığı devrettiğim Adnan Özsoy ve şuan ki başkanımız Ali Kızıldağ, derneğimiz için özveriyle çalıştılar. Derneğimizin gelecekte bu başarısının daha da ilerilere gideceğine inanıyorum. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, turizm sektörünün nabzının tutulduğu ve fikrinin önemli olduğu bir dernek olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Derneğimizin sektördeki konumu her geçen gün güçlenerek artıyor.  Dernek olarak ağırladığımız misafirlerimiz, konularımız, içeriğimiz, yayın organımız ve yaptığımız organizasyonlarla gelecekte sektöre adımızı daha da büyük harflerle yazdıracağız.  Bu konuda resmi yayınımız olan GM Turizm ve Yönetim Dergisi kurucusu ve benim başkanlığımla birlikte derneğimizin genel sekreterlik görevini üstelenen; ilk günden beri gecesini gündüzüne katarak çalışmalarını sürdüren kardeşimiz, dostumuz ve yoldaşımız Selçuk Meral’e de çok teşekkür ediyoruz. Her gittiğimiz ofiste GM Turizm ve Yönetim Dergisi’ni görmek bizi gururlandırıyor.

BU TAKIM OYUNUNU BAŞARIYLA SÜRDÜRECEĞİZ

Adnan Özsoy: Ben, POYD ailesine 2002 yılında üye olarak dahil oldum ve aynı tarihte yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım. O yıllarda Bekir Akkaş POYD’un başkanlığını yapıyordu. Bekir Bey’in sayesinde ben ve Volkan Şimşek bu havuzun içine dahil olduk.  O zamandan bu yana POYD üyesiyim ve bu derneğin üyesi olmaktan da çok mutluyum.  Dernek olarak çok önemli proje ve organizasyonlara imza attık. Volkan Şimşek, 2010 yılında dernek başkanlığını bana devretti. Ben, 2010-2012 yıllarında dernek başkanlığı yaptım. Başkanlık sürem boyunca yönetim kurulu ve üyelerimizle birlikte elimizden geleni yaparak derneğimizin faaliyetlerini yürüttük. Şimdi derneğimizin bayrağını Ali Kızıldağ başarıyla taşıyor. Derneğimizin geleceğinden ümitliyim ve gelecekte derneğimizin çok daha iyi yerlere geleceğine inancım sonsuz. Derneğimize herkesin bir şeyler katarak bu takım oyununu başarı ile sürdüreceğine inanıyorum. Derneğimiz, bu yıl 23. yılını kutladı. Ben, derneğimizde 10. dönemde başkanlık yaptım. Başkanlık dönemimde eski başkanlarımızın, üyelerimizin, sponsorlarımızın ve beş dönemdir dernek genel sekreterliği görevini sürdürmekte olan Selçuk Meral’in destekleriyle başarılı projeler, güzel kutlamalar ve etkinlikler gerçekleştirdik.  Başkanlığı Ali Kızıldağ’a devrettikten sonra sektöre ve derneğimize katkılarımı maksimum seviyede tutarak çalışmalarıma devam ediyorum.  Son söz olarak;  POYD’un geleceğinin çok güzel olacağına inanıyorum.

DERNEĞİMİZİN BAYRAĞINI BİZDEN DAHA HIZLI TAŞIYACAK ARKADAŞLARA DEVREDECEĞİZ

Ali Kızıldağ: Bayrağı 2010 yılında Adnan Özsoy’dan devraldım. O günden bugüne bana verilen bu bayrağı derneğimize layık bir şekilde taşımaya çalışıyorum.  Bu bayrak yarışında en zor görevin benim olduğunu düşünüyorum. Çünkü benden önceki eski başkanlar hızlı bayrak koşucularıydı ve onlar benden önce önemli ve başarılı işlere imza atarak bu görevi bana devrettiler. Onların temposuna ayak uydurmak ve bu yarışı onlar gibi sürdürmek zor bir iş.  Hala da bu konuda zorlandığımı ifade edebilirim. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği- POYD, sektörde şuan iyi bir konumda yer alıyor. Derneğimiz, özellikle başta turizm olmak üzere Türk turizminin, Antalya turizminin ve ülkenin genel konjonktürlerinin tespitinde ve ya katkı sağlanması gereken konularında dinlenen ve  söz sahibidir. Turizm camiasında bulunan sivil toplum örgütleri içerisinde sadece profesyonellerle temsil edilen ve saygınlığı olan bir derneğin başkanlığını yapmak bana gurur veriyor. Derneğimizin bayrağını ileri ki yıllarda bizden daha hızlı taşıyacak arkadaşlara devredeceğim. Bizim başlattığımız projelerin, sürdürdüğümüz çalışmaların bizden sonraki başkanlarla gelişerek ve büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Bizler de gelecekte başkanlık görevini üstlenecek olan arkadaşlarımıza destek vererek derneğimiz için hep birlikte daha iyi projelere imza atacağız.

Türk turizminin geçmişi ve geleceği ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz soruya POYD Başkanları ortak olarak;

Biz profesyoneller hep birlikte parladık, bundan sonrada birlikte parlayacağız. Profesyonellerin bu ışıltıları olmadığı sürece turizm sektörünün ileriye gitmesi mümkün değil.

Profesyonel kendini günümüze nasıl adapte etmeli, hangi yönlerini güçlendirmeli sorumuza ise;

Şuanda bu sorun sadece bizim sorunumuz değil. Her hangi bir turizm okulundan mezun olan genç de bu adaptasyon sorununu yaşayacak. Artık turizm sektöründe yer alan herkes kendini en üst düzeyde donatmalıdır. Günümüzde sektörde klasik bir yöneticinin yaşama şansı yoktur. Sonuç olarak; turizm sektörü profesyonelleri ve çalışanları olarak değişime ve gelişime ayak uydurmak zorundayız.

POYD, SEKTÖRE KATMA DEĞER SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR

POYD, turizm sektöründeki profesyonel yöneticilerin, işverenlerin ve çalışanların sektörün diğer kurumları (Turizm Bakanlığı, Seyahat Acenteleri, Taşıma Şirketleri vb.) ile ilişkilerine yardımcı olmak, yön vermek ve uygun düzenlemeler getirmek amacıyla yola çıkmıştır.

POYD, Türk otelciliğinin ve turizminin geliştirilmesi ile dünya standartlarına ulaştırılması yolunda ulusal ve uluslararası düzenlemeleri gidererek bu amaç doğrultusunda politikaları oluşturmayı sağlayarak dünyada “Türk Otelciliği” konusunda söz sahibidir. Derneğimiz, bu ana hedefler doğrultusunda 23 yıldır çalışmalarına devam etmektedir.

Derneğimiz, üyelerimizin otelcilik ve turizm mesleği ile ilgili bilgilerini güncel tutmak için bülten ve dergi çalışmaları, üyelerimizin mesleki bilgilerini arttırmak, mesleki bilgi alışverişi ve dayanışmasını sağlamak amacıyla aylık yemekli toplantılar, eğitim, seminer ve paneller düzenlemektedir. Ayrıca derneğimiz, üyelerimizin aileleri ve diğer meslektaşlarımızla birlikte olmak amacıyla balolar, piknikler ve tekne gezileri de organize etmektedir.

Derneğimiz, sektörün gelişimine katkı sağlamak için önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.  POYD, mesleki standartların belirlenmesi ve gelişmiş turizm ülkelerinde olduğu gibi ülkemizin de otelcilik mesleğinde sertifikasyona geçmesi konusunda ulusal kongre ve toplantılarda bildiriler sunarak bu konuyu savunmaktadır. Otelcilik mesleğinin sağlıklı gelişmesini sürdürebilmek için bu doğrultuda meslek kuruluşu veya kurumlarla işbirliği yapmaktadır.

Eski bir İngiliz sözü, “Help us to help you” (Size yardım edebilmemiz için, bize yardımcı olun) özdeyişinden yola çıkan derneğimiz ileride çok etkin rol, görev ve sorumluluklar üstlenmek üzere örgütlenerek emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.