Putin Dünyaya Duyurdu! Rusya İlk Koronavirüs Aşısını Açıkladı

slide 11 Ağustos, 13:41'de eklendi

Putin Dünyaya Duyurdu! Rusya İlk Koronavirüs Aşısını Açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini  dünyaya ilan etti.Konu hakkında Putin, “Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı’ tarafından onaylandı.  Rusya’nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakında başlamasını umut ediyorum”şeklinde konuştu.  Rusya’da üretilen aşı dünyanın ilk Kovid-19 aşısı olma özelliği taşıyor. Aşının Putin’in kızına da yapıldığı belirtildi.

putin

 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandığını ve tescillenmesi, için gerekli çalışmaların başlatıldığını duyurmuştu.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı açıklamada, aşının tüm denemelerden geçtiğini ve tescillendiğini açıklandı. Dünyada ilk Kovid-19 aşısı olma özelliği taşıyan çalışmanın kızına da yapıldığını belirten Rus lider, “Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı. Rusya’nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakında başlamasını umuyorum” dedi.

 

 

 

 

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz altında olduğunu söyledi. Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz arttı. Ama daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor. Ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” şeklinde ifade etti.

 

Öncelik Sağlık Çalışanlarının Ve Öğretmenlerin

 

Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, aşının kaydının yapılmasından sonra ilk önce sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmaya başlanacağı bilgisini paylaşmış, bu grupların aynı anda gözlem altına alınacağını belirtmişti.

 

DSÖ’DEN AÇIKLAMA

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın aşı haberinin ardından açıklama yaptı. DSÖ Sözcüsü, Rus sağlık otoriteleriyle “yakın iletişimde” olduklarını söyleyerek, aşı sürecinin titiz bir incelemeden geçmesi gerektiğini söyledi. / Haber7

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.