RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN TURİZMCİLER NE DEDİ?

Sektörel Haberler, slide 6 Haziran, 15:50'de eklendi

Turizm sektörü 4 Temmuz Pazartesi arefe günü öğleden sonra başlayıp 7 Temmuz Perşembe günü sona eren Ramazan Bayramı tatilinin, Cuma günü ile birleştirilerek 9 güne çıkarılmasını istedi. Bakan Avcı, “Karar Bakanlar Kurulu’nun” dedi.

 Rus ve Avrupalı turist sayısındaki ciddi azalış Türk turizmcileri yerli turiste yöneltti. Çeşitli kampanyalar yapan sektör, son olarak Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması için taleplerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletti. Ramazan Bayramı tatili, arefe günü olan 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra başlayıp, 7 Temmuz Perşembe günü sona eriyor. Cuma gününün de Bakanlar Kurulu kararıyla tatil ilan edilmesi durumunda iki hafta sonu birleştirilerek tatil 9 güne çıkacak. 9 günlük tatilin erken açıklanması halinde sektöre doping etkisi yapacağını söyleyen turizmciler, böylece vatandaşların düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanabileceklerini, yüzde 40 olan doluluk oranlarının da yüzde 100’e çıkacağını belirti. Sektör, bunun “son dakikaya” bırakılmamasını isteyerek, “Bu tatile hepimizin ihtiyacı var” dedi.

57554f6518c77327bc1b15c9Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇESTOB) Başkanı Veysi Öncel:9 günlük bayram tatili kararının turizm sektörüne ilaç gibi gelecek. Turizmde kötü bir dönemden geçiyoruz. 9 günlük tatil hem turizmci hem de vatandaşa yarayacak. Tatil diye üretimden kaybettiğimizi düşünmeyin çünkü tatil ekonomisi, bunların hepsini telafi edecek güçtedir. Böyle bir kararın alınmasını sonuna kadar destekliyoruz.ÇEŞTOB Başkan Yardımcısı Yakup Demir:

Ramazan Bayramı tatilinin sektöre moral olacak. Turizmci olarak bizlerin özellikle bu yıl yerli turistten önemli beklentilerimiz var. Bu tür uzun süreli tatillerde yurt dışına çıkışlarda yoğunluk yaşanıyor. Bayramda yerli turisti yurt dışına kaçırmak istemiyoruz. Bu konuda da Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan destek bekliyoruz. Bakanlığımız, bu bayram için tatilcilerin yurt dışına değil, Türkiye’de tatil yapmaları konusunda duyurular hazırlaması beklentilerimiz arasında. En azından Ramazan Bayramı’nda böyle bir destek uygulaması yapılırsa, sektör temsilcileri olarak çok memnun oluruz.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık:

TÜROFED olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bu konuda başvurumuzu yaptık. Bu sene zor ve sıkıntılı bir yıldan geçiyoruz. İç pazarı canlandıracak her türlü aksiyonun, her türlü uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu süre şimdiden açıklansın ki, bugünden bayramla ilgili programlarını yapabilsinler. Rusya krizi ve Avrupa turizmindeki ciddi düşüş oranları nedeniyle kötü bir sezon geçiren sektöre, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili doping etkisi yapacak.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler:

Türkiye Otelciler Federasyonu olarak bu talebimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettik. Kötü bir dönem geçirdik. Mübarek Ramazan ayının gelişiyle birlikte sezona kısır şekilde girdik. Hiç olmazsa hem dış pazarda verilen erozyon kaybını ve hem de mübarek Ramazan ayını telafi etmek adına haftasonuyla birleşen 9 günlük bayram tatile sektöre iyi gelecek. Böylece büyük bir istihdam deposu ve döviz girdisi olmasının yanısıra ihracat çarkına destek olan turizm sektörünün yüzü gülecek. Bu zararın giderilmesiyle rekabet direncimiz artacak. Turizmcilerin yanısıra vatandaşlar da düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanabilecekler ve daha iyi fiyatla daha kaliteli otellerden faydalanacaklar. Tatilin 9 güne çıkmasıyla şu anda yüzde 40 olan doluluk oranımızın yüzde 100’e çıkacağını umut ediyoruz. 65. hükümetimizden 9 günlük tatili, hem turizmciler için hem de vatandaşlar için uzatma kararı almasını istiyoruz ve haydi herkes tatile diyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.