REKABET EDERKEN ORTAK SORUNLARA ORTAK POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 2 Ekim, 11:06'de eklendi

REKABET EDERKEN ORTAK SORUNLARA ORTAK POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ

“Rekabet ederken ortak sorunlara ortak politikalar üretilmeli”diyen Osman Ayık ve Erkan Yağcı  AKTOB olarak İspanya turizm yetkileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İspanya’nın Antalya Fahri Konsolosu Hasan Akıncıoğlu eşliğinde İspanya’nın Valencia Eyaleti’nde bulunan turizm  yetkilileri AKTOB tarafından ziyaret edildi. AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın karşıladığı heyetle iki ülkenin turizm sektöründeki durumu değerlendirme fırsatı buldu.

rekabet

İspanya’yı yakından izliyoruz

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı;  “Dünya turizminin iki önemli aktörü olan İspanya ve Türkiye zaman zaman benzer sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunlar ilişkilerin geliştirilmesi ile daha kolay çözüme kavuşacaktır. Sahte hastalık şikayetlerinde izlenen ortak politikalar ile bu şikayetlerin sayısını azalttı. İspanya yakından izlediğimiz ve turizm gelişim sürecimizde örnek aldığımız bir destinasyonudur” dedi.

rekabet

Vergiler Kısıtlama Yaratmıyor

Yeni sistemle atanan Turizm Bakanı’nın turizm sektöründen seçildiği konusuna değinen Antalya Fahri konsolosu Hasan Akıncıoğlu, Türkiye’de yaşanan booking.com’a getirilen kısıtlamanın nedenlerini açıkladı. İspanya’da online sitelerin vergilendirilmesinin nasıl geliştiği konusunda bilgiler edindi.  HOSBEC Genel Sekreteri Nuria Montes online sitelerde Avrupa Birliği içinde yer alan ülkelere vergilendirilmenin İspanya’da kısıtlama yaratmadığını ifade etti.

ispanya

Rekabet ederken Ortak Sorunlara Ortak Politikalar Geliştirilmeli

TÜROFED Başkanı Osman Ayık;  “Her iki ülke turizm gelişiminde benzerlikler  söz konusu. Türk turizmcileri İspanya’yı yakından takip etti. Örnek alınan ve alınmayan turizm politikaları üretti.  Dünyanın en önemli kaynak pazarlarına komşu olan İspanya pazarlama konusunda kolaylıklar yaşamıştır. Dünya genelinde  yaşanan krizler tüm turizm destinasyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Turizm destinasyonlarının rekabet ederken genel sorunlarda da ortak politikalar geliştirmelidir”  dedi.

Her şey Dahil Konuşuldu

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı; Her şey dahil sistemin İspanya’daki yeri ve önemi konusunda bilgi edindi.  İspanya heyeti, H/D sistemin kendi bölgelerindeki oranının yüzde 25 olduğunu bunun belirtti. Yetkililer Full board ve diğer konaklama çeşitlerinin sunulduğunu, konaklama sektörüne bu konuda belli limitler konulduğunu ifade etti.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Dünya turizminde ilk örnek olan ve H/D sistemle çalışan otellere yönelik tavsiye standartları içeren rehber kitap hazırlandığını söyleyerek heyete “AKTOB H/D Sistem Çalışmaları” kitabını hediye olarak verdi.

Toplantıda, işbirlikleri ve karşılıklı ziyaretlerin sıklaştırılması yönünde fikir birliği sağlandı. Heyet,  Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya bölge otellerini ziyaret edecek ve incelemelerde gerçekleştirecek.

ANTALYA’YA GELEN ZİYARETÇİ 9 AYDA 11 MİLYONU GEÇTİ

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.