“RUSYA’DAN ÜMİDİMİZİ KESTİK; AVRUPA’DA ARTIŞ BEKLİYORUZ!”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 8 Şubat, 18:17'de eklendi

Bölge turizmcileri olarak Rusya’dan ümitlerini kestiklerini belirten Silence Beach Resort Otel Genel Müdürü Erdal Çelik, “Avrupa pazarında İspanya ve Yunanistan’ın dolmuş olması nedeniyle rezervasyon akışlarının Türkiye lehine gelişeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

76534

Manavgat’ta yer alan Silence Beach Resort Otel Genel Müdürü Erdal Çelik turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi. Sektörün morale ihtiyacı olduğunu söyleyen Çelik, “Hepimiz bu geminin içerisindeyiz. Satıcı, alıcı, tur operatörü ve otelci, esnaf.. Bu zamanda biz hepimizi birbirimize destek olmalıyız. Güzel şeyler söylememiz gerekiyor. Yandık, bittik, kül olduk! Ah keşke şöyle ya da böyle olaydı! diyerek bir yere varamayız. Bu yıl, gerçek planlamalarla, önümüzde yapacağımız realist yaklaşımlarla planlı bir şekilde gidip, tamamen maliyet odaklı, fiyat odaklı bir yıl olacak. Moral çok önemli.

Moralimizi bozmayacağız. Antalya’da ya da Türkiye’de turizm bitmiyor. Sadece bir azalma söz konusu. Özellikle Rus pazarı üzerinden çalışan otellerin bir kısmının kapatacağı, bir kısmının temmuzda bayramda Türkler için açacağı, ya da beş altı oteli olanın dört oteli açmayacağı şeklinde yorumlar ve söylentilerde var. Bunları bekleyip, yaşayıp göreceğiz” dedi.

“AVRUPA PAZARINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ”

2016 rezervasyonlarını da değerlendiren Silence Beach Resort Otel Genel Müdürü Erdal Çelik, Rusya’dan umudu kestiklerini de ifade etti. Çelik, “2016 rezervasyonlarımız şu an için iç pazarda %20, Avrupa azarında %35-40 şeklinde geriden gidiyor. Tabi şubat ve mart ayında aradaki açığın kapatılabileceğini ön görüyoruz. Özellikle Avrupa pazarında İspanya ve Yunanistan’ın dolmuş olması nedeniyle rezervasyon akışlarının Türkiye lehine gelişeceğini düşünüyorum. İç pazarda son İstanbul’da düzenlenen EMITT fuarından da aldığımız izlenimlere göre bir artış söz konusu. Şu anda bu artışın Antalya’ya etkisinin ne olacağını görmek şu an için zor. Asıl önemli olan Haziran’dan sonra neler olacak? Ne tür fiyat savaşları olacak? Hep birlikte göreceğiz. Ancak şubat ve mart ayında hem iç pazarı hem de Avrupa’nın şahsen toparlayacağını, Rusya’dan da ümidimizi kestiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“RUS TURİST MUTLAKA GELECEK AMA RAKAM NET DEĞİL”

Antalya’ya mutlaka Rus turist gelecek ama bunun rakamının ne olacağını kestirmek zor! Rus pazarını da değerlendiren Çelik, “Rusya pazarındaki son durumu değerlendiren Rusya’da uçak bağlantıları var. Ancak bu talebin oluşup, oluşmayacağı ile ilgili hiç kimsenin bir fikri yok. Antalya’ya mutlaka Rus turist gelecek ama bunun rakamının ne olacağını kestirmek zor. Bu konuda 700-800 bin arasında bir öngörü var. Yapılan anlaşmalar, görüşmeler, bağlantılar, röportörlerin oradaki örgüt yapısı sanki bu rakamlarda gezinecekmiş bir hava veriyor. Gelen 2.5 milyon Rus turistin yerine koyabileceğimiz bir pazar yok. Bu ne iç pazarda var ne de İran’da ne de İsrail’de var. Rusya’nın şu anda böyle bir alternatifi yok. Bekleyip göreceğiz, hesabımızı kitabımızı, maliyetlerimizi, gider yönetimimizi bu doğrultuda planlıyoruz. İnşallah hepimiz için iyi olacak bir sezon olur” dedi. (Halil Öncü)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.