ŞEN: “HIZLI ADIMLAR ATILMALI”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 24 Şubat, 10:40'de eklendi

Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen ile Denizli ve Pamukkale turizmini konuştuk. 2016 yılını değerlendirdiğimiz Şen, devletin güvenlik konusunda hızlı adımlar atması gerektiğini vurguladı.  

 

 

GM ÖZEL HABER- SABRİYE ÇAY

  DSC_0215

Denizli ve Pamukkale iç turizmin önemli bölgelerinden biri bu yıl bölgede nasıl bir turizm hareketi bekliyorsunuz?

2015 yılından bu yılı değerlendirecek olursak;  2015 yılı da çok parlak bir yıl olmadı.  Türkiye yüzde 2, Antalya yüzde 5 oranında bir daralma yaşarken, bizim bölgemiz yaklaşık yüzde 25 civarında yabancı ziyaretçi anlamında bir kayıp yaşadı.

Hangi pazarlarda daralmalar gerçekleşti?

Bizim bölgemize büyük oranda Rus, Alman ve Uzakdoğu bölgelerinden turist geliyor. Sadece Çin pazarında bir yükselme gerçekleşti. Japonya ve Rusya’dan gelen sayısında düşüşler yaşandı. Alman pazarı da kendisini korudu.

Uçak krizinin ardından Rusya’daki durum ve Avrupa’daki olaylar, Sultanahmet ve Ankara’da patlayan bombalar hepimizi derinden etkiledi. 2016 yılında hiçbir turizmci arkadaşımızın öngörüsü olmadığı gibi bizim de öngörümüz maalesef yok.

2016 yılı için planınız nedir?

Bizim yıllarca Pamukkale turizminin ihmal ettiği özellikle Afyon Bölgesine kaptırdığı bir iç pazar var. İç pazarda sayıları artırabilmek için bölgede reklam atağına geçeceğiz.  İç Pazar bu yıl daha vazgeçilmez bir Pazar olacak.

Türk turizmi 2016 yılında ne kaybedecek?

2016 yılında Türkiye olarak imaj ve güvenlik konusunda kayıplarımız var. Bu imajın devlet tarafından çok acil bir şekilde çözümlenmesi gerekiyor. Turizmciler olarak bizim herhangi bir eksiğimiz yok. tesislerimiz, hizmet kalitemiz, tabiatımız, kültürel varlıklarımız zengin.  Güvenlikle ilgili sorunlarımızı ne kadar çabuk çözersek, o kadar hızlı yol alırız. Bu güven birkaç yılda kazanılabilir. Devletin konuyla ilgili hızlı adım atması şart.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.