SPA İŞLETMELERİ MİSAFİR MEMNUNİYETİNİ ARTTIRIYOR

slide, TURİZM RÖPORTAJLARI 12 Şubat, 18:42'de eklendi

GM DERGİ ÖZEL HABER

kaan spa 85 (1)

 KAAN SPA KURUCUSU MURAT GARAN

Turizmde Spa sektörüne eğitim ve işletmecilik konusunda önemli işlere imza atan Kaan Spa’nın Kurucusu Murat Garan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Spa sektörünün sorunlarını ve Spa işletmelerinin oteller için önemine vurgu yaptığımız röportajda Murat Garan; “ Otellerdeki Spa işletmelerinin ve işletmecisinin ön plana çıkması hiçbir zaman yadırganmamalıdır. Çünkü orada biz insanların vücutlarına ve ruhlarına hitap ediyoruz. Bu yönüyle oteller kaliteli spa işletmeleri ile misafir memnuniyetini artırıp, misafirlerin devamlı hale gelmesini sağlayabilirler” dedi.

Kaan Spa olarak 2014 yılında nasıl bir sezon geçirdiniz?

2014 yılı kötü bir yıl değildi. Sezonun ilk aylarında zorlansak da sonrasında rahatladık. Rus pazarının aksaması bize de olumsuz yansıdı. Genel olarak sezona baktığımızda ise; 2014 yılı kötü değildi. Ancak geçen seneler ile karşılaştırdığımız zaman kişi başı harcama ortalaması yüzde 5 ila 7 aralığında aşağıda kaldı. 2015 yılında Avrupalı turistte yatırım yapalım. Alman ekonomisi kendini toparladı. Rus pazarında sıkıntılar olabilir. Sonuç olarak 2015 yılının kaliteli hizmet veren oteller açısından olumlu bir yıl olacağını düşünüyorum.

Otellerde doğru bir Spa işletmeciliği nasıl olmalı?

Bu konu profesyonellik gerektiriyor. Eğitim ise çok önemli. Her işletmeci üniversite mezunu olmasını bekleyemeyiz. Ancak bir istikrar bekleniyorsa, herkesin eğitimli olması şart.

Beklenen yüksek kiralar karşısında eğitimli işletmecileri ve kaliteli personel beklentisi biraz geri planda kalıyor. Bununla ilgili bir örnek verecek olursak; misafirimiz çok güzel karşılanıyor. Atmosfer, müzik, içecekler, gülücükler v.s. ancak hamile bir bayana yapılan reflexoloji masajı veya dolaşım bozukluğu olan bir misafire yapılan sıcak aroma yağ masajı ciddi hatalı uygulamalar; bu hataları en lüks otellerimiz de dahi yaşıyoruz. Sektördeki sıradanlığa son vermelidir. Farkılılık yaşanabilecek bir risk gibi algılanmamalıdır. Misafirin fizyolojik ve ruhsal durumu iyi algılanmalı ve tespit edilmelidir. Bu konu biraz da bilimselliği gerektirir. Örneğin; “Sizin sırtınızda problem var. 5 seans terapi masajı almanız gerekli” şeklindeki uygulamalar suç unsurudur. Çünkü Spa merkezi bir klinik değildir.  Sonuç olarak işletmeciler günlük ciroya dikkat etmektedir.

kaan spa 85 (6)

Otelde bulunan iyi bir spa işletmecisi otele ne faydası sağlar?

Otel sahibi veya yönetici konumundaki dostlarımızın otellerinin yüksek fiyattan pazarlamasında bir takım zorluklar yaşıyorlar. Daha elit daha kaliteli bir spa hizmetiyle misafirlerin otele tekrar gelmelerini sağlayabilirler. Spa’sını özel bir işletmeye kiralamış olsa da yaşanabilecek sıkıntıları önlemek için Spa’nın hizmet kalitesini yakından takip etmelidir.

Kaan Spa olarak eğitimli personel yapısına büyük önem verdiğinizi biliyoruz. Ülkede kalifiye eleman sıkıntısı yaşanırken siz bunu nasıl başardınız?

 Ülkemizde kalifiye personel yeteri kadar yetişmiyor. Çünkü bu konu da çok talep var. Belki biz bu talebin yüzde 20’sini karşılayabiliyoruz. Kurumsal bir firma olarak çalışanlarımızın eğitimine ciddi yatırmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. İnsan yetiştirme konusu bizim en değer verdiğimiz konuların başında geliyor. Sektörde birçok otelde çalışan spa müdürü ve koordinatörü arkadaşımız bizim yanımızda yetişmiştir. Bu da bizim gurur kaynağımız. Bununla övünmek güzel, ancak soruna genel anlamda baktığımızda; bu ülkemizin sorunudur. Şirket olarak çözüm bulmuş olmamız yetmez, bu soruna el birliği ile kalıcı çözümler sunmamız gerekiyor.

Bazı oteller son yıllarda spa merkezlerini kendileri işletiyorlar.  Bir Spa işletmecisi olarak bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Otel sahipleri ya da müdürleri bu konuda çok haklılar.  Ancak bu konuda çözüm kaliteli işletmeci ve kaliteli personelden geçiyor. Donanımlı bir işletmeci ile otel toplam cirosuna 500 bin ila 1 milyon Euro arasında bir katkı sağlayabilir. Diğer taraftan bunu hak eden işletmecileri belirlemek ve bir takım kira indirimlerinde bulunmak otele avantaj sağlar.

Önemli bir sıkıntıda acentalarımız dışarıya yaptıkları hamam sauna satışlarını tekrar gözden geçirmeliler. Genel olarak otelin fiziki şartları kötülenerek ya da bir takım bahanelerle misafirlere güven sağlanarak dışarıya satışlar yapmak sektör için ciddi bir sorundur. Acente rehberlerinin eğitim ve kaliteleri gözden geçirilmelidir. Yaşadığımız çok ciddi bu soruna bir örnek verecek olursak; rehberlerimizin misafirlere “Bizlere danışmadan bir yere gitmeyin, hiçbir yerden hizmet almayın.” gibi  yaptıkları uyarılar, ülkemize ve insanımıza olan güveni her geçen gün daha fazla yitirmektedir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Antalya’da bizim kurucu olduğumuz bir derneğimiz var. Buradan dünyanın birçok ülkesine sertifikalar veriyoruz. Bu sertifikalar ile ABD, Avrupa’nın birçok ülkesi, Avrupa Birliği’nin tüm ülkeleri ve Asya ülkelerinde meslek sahibi oluyorlar.  Derneğimiz ve şirketimiz Avrupa Spa Standartları Birliği’nden onaylı diplomaya sahip. Ülkemizin bir çok üniversitesinde konferanslara konuşmacı katılıyoruz. Ayıraca ATSO( Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) 47. Grup Meslek Komitesi’nde Başkanlığı’nı yaptığım komite ile beraber turizm sektörüne hizmet veriyoruz. Son olarak ; tüm turizm sektörüne bol bereketli hayırlı bir 2015 turizm sezonu diliyorum.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.