27.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Spekülasyon oyunu

Salgın nedeniyle Türkiye’nin sınırlarını kapatacağı dedikodusu Rusya’da karmaşa yarattı. Rezervasyon talepleri yüzde 15 azaldı. Türk Büyükelçiliği ve ATOR, dedikoduları yalanladı

Türkiye’de korona vakalarının yeniden günlük 8 binin üzerine çıkması, Türk turizmi üzerinde bazı oyunların başlamasına neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bazı uyarılarından ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un NTV kanalındaki röportajından alıntı yapan art niyetli kişiler, Türkiye’de yeniden tam kapanmanın yaşanacağı dedikodusunu yaydı. Bu dedikoduların bazı gazete ve haber sitelerinde haber olması, Türkiye’de tatil planları yapan Ruslar arasında paniğe neden oldu. Bazı Rusların rezervasyonlarının iptali veya ertelenmesi için dün ve bugün acentelere başvuruda bulundukları öğrenildi.

TALEPLERDE YÜZDE 15 AZALMA

Pink Elephant seyahat acentesi ağının başkanı Alexan Mkrtchyan, TourDom.ru’ya yaptığı açıklamada son iki günde Türkiye tatil rezervasyonları ile ilgili düşüşün yüzde 15’e ulaştığını bildirdi. Endişeli turistlerin acenteleri telefon yağmuruna tuttuğunu belirten Mkrtchyan, “Yeni talepler azalırken, eski rezervasyonlarda da iptal veya erteleme talepleri arttı. Bazı Ruslar kapora sonrası yapmaları gereken ödemeleri ertelemeye çalışıyor. İnsanları ikna etmek için çalışıyoruz. Bir kaç  gün içinde durumun normale dönmesini bekliyoruz. Durum sakinleşecek ve rezervasyonlar eski seviyelerine dönecek” dedi.

BÜYÜKELÇİLİK’TEN YALANLAMA

Bu dedikodulara ilk yalanlama Türkiye Büyükelçiliği’nden geldi. Büyükelçilik, hem kendi web sitesinden bir duyuru yayınladı, hem de basın-yayın organlarına konuyla ilgili açıklama gönderdi. Yapılan açıklamada; salgınla ilgili Türkiye’de durumun kontrol altında olduğu, şu anda sınırların kapatılması gibi bir uygulamanın gündeme bile gelmediği bildirildi. Bu arada Rus Tur Operatörleri Birliği ATOR’da web sitesinde bir duyuru yayınlayarak; Türkiye ile ilgili yapılan spekülasyonların asılsız olduğunu açıkladı. ATOR, Türk Büyükelçiliği’nin açıklamasına dayanarak, “Paniğe gerek yok” vurgulaması yaptı.

ATOR’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

ATOR’un açıklamasında; “Dedikoduları üretenler buna dayanak olarak Türk Turizm Bakanı Ersoy’un açıklamalarını gösteriyorlar. Ancak bakanın aynı röportajında, yakın gelecekte yabancıların girişini kısıtlamayı planlamadıkları şeklindeki ifadesini ise görmezden geliyorlar. Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka sesleniş konuşmasında; maske-mesafe uyarısı yaptı, Türkleri aşı olmaya çağırdı, ancak kapanmadan bahsetmedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Twitter hesabında Türkiye sınırlarının kapatılmasıyla ilgili tek bir söz söylemedi, sadece virüsün yayılmasıyla ilgili genel durumu değerlendirdi” denildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER