SÜRE UZATIMINA KAÇ FİRMA BAŞVURU YAPTI?

Sektörel Haberler, slide 3 Aralık, 10:15'de eklendi

SÜRE UZATIMINA KAÇ FİRMA BAŞVURU YAPTI

süre

 Yatırımcılara tahsis edilen 564 otel, tatil köyü, golf ve günübirlik tesis ile 52 yat limanı ile ilgili tahsis süresi uzadı. 30 Ekim’den 5 Aralık’a uzatıldı ve taksit kolaylığı sağlandı. Peki, kaç firma başvuruda bulundu?

Kamu arazilerini kiralama süreleri uzatma bedeli taksiti 1 yıl uzatma kararı alınmıştı. Otellerini yenilemek isteyip de taksiti tercih eden yatırımcılara da peşin ödeyenler gibi indirim fırsatı sunmuştu. Turizmcilerin kamu arazileri üzerindeki tesislerden yararlanma sürelerini bir kereye mahsus 49 yıla uzatmak veya satın almak için başvurabilme süresi 30 Ekim’dan 5 Aralık’a kadar uzatıldı.

Taksit sayısı 5’e çıkarıldı

1982’de çıkarılan Turizmi Teşvik Kanunu’nun ardından 564 otel, tatil köyü, golf ve günübirlik tesis ile 52 yat limanına kamu arazilerini tahsis ettiğini duyurdu. 4 Mayıs 2018’de çıkarılan yönetmelikle de bir kereye mahsus yararlanma bedeli alarak bu tesislerin süresini 49 yıla uzatma olanağı sundu.

Ancak turizmciler hem ekonomide yaşanan dalgalanmalar hem de imar barışına başvuracakları gerekçesiyle başvuru süresinin ve taksit sayısının artırılmasını talep ettiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, öncelikle 30 Ekim’de dolan süreyi 5 Aralık’a uzattığını açıkladı.  Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle de taksit sayısını 4’ten 5’e çıkarıldığı bildirildi.

Yönetmelikle ayrıca tesisini dört yıl içinde yıkıp yenisini yapan ve taksitlendirmeden yararlanan turizmcilere de yararlanma bedelini peşin ödeyenlere tanınan indirim hakkı getirildiği belirtildi. Buna göre otelini yıkıp yeniden yapanlar, yararlanma bedelinin yüzde 25’ini kamuya olan kira, vergi gibi borçlarından mahsup edebileceği fırsat tanınmış oldu.

 10 otel yıkım, 180 tesis süre uzatımı için başvurusunda bulundu

Hürriyet’ten  Aysel Alp’in haberine göre Bugüne kadar süresini 49 yıla uzatmak veya satın almak için 180 otel, marina, golf, kayak tesisi başvuruda bulundu. Tesisini yıkıp yenisi yapmak için başvuran sayısı ise 10 civarında olduğu belirtiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.