TAV 9 AYLIK DÖNEMDE 118 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERDİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 27 Ekim, 10:57'de eklendi

TAV 9 Aylık Dönemde 118 Milyon Yolcuya Hizmet Verdi

Türkiye’nin havalimanı işletmeciliğinde önemli markası TAV Havalimanları, yılın ilk dokuz aylık rakamlarını açıkladı. 118 milyon yolcuya hizmet etti. TAV, aynı dönemde 902 Milyon Avro ciro elde etti ve net karı 206 milyon avro olduğu açıklandı.

TAV

TAV Havalimanları, yılın ilk dokuz ayında 118 milyon yolcuya hizmet sundu. TAV, aynı dönemde 902 milyon avro ciro elde etti. Şirketin net karı ise 206 Milyon Avro.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “TAV olarak yedi ülkede 15 havalimanının işletmesini yapmaktayız. Şirketlerimiz de 20 ülkede toplam 63 havalimanında hizmet veriyoruz. Hizmet şirketlerimizin faaliyet gösterdiği 63 havalimanının 40’ı yurtdışında, 19 farklı ülkede yer alıyor.

Antalya Havalimanı Yüzde 27 Büyüdü

Mayıs ayında, Türkiye’nin dış hat yolcu trafiği açısından ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı’na yüzde 50 ortaklığımızı gerçekleştirdik. 2018’in ilk dokuz ayında dış hat yolcu trafiği yüzde 27 büyüdü. Antalya Havalimanı, Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonu olarak şirketimizin geleceğe dönük büyüme planları içinde önemli bir yer tutuyor.

Yurt Dışı Hatları Rekor Kırdı

2018 yılında işlettiğimiz havalimanlarının neredeyse tamamı tüm zamanların en yüksek dış hat yolcu rakamlarına ulaşarak kendi rekorlarını kırmayı başardı. Portföyümüze bu yıl kattığımız Antalya hariç Türkiye’de işletmesini üstlendiğimiz havalimanları yılın ilk dokuz ayında yüzde 10 yolcu artışı elde etti. Yurtdışında işlettiğimiz havalimanlarımız ise yolcu büyümesi yüzde 15 . Toplam yolcu trafiği açısından Tunus’ta yüzde 50, Gürcistan’da yüzde 21 ve Makedonya’da yüzde 18 artış yaşandı. Böylece, inorganik büyüme de dahil olmak üzere 2018’in ilk dokuz ayında hizmet verdiğimiz yolcu sayısında yüzde 36 büyüme meydana geldi. Sadece organik büyümemiz %11’e  oranlarında seyretti. Yolcu sayısında elde ettiğimiz bu çok başarılı sonuçları yüksek karlılıkla taçlandırdık. Ciromuz yüzde 6 arttı. 902 milyon avro oldu. FAVÖK yüzde 23 artarak 485 milyon avroya yükseldi. Kurdaki harekete karşın net kârımız yüzde 25 arttı. 206 milyon Avro oldu.

Çift Haneli Büyümeyi Hedefimizi Koruyoruz

2018 yılsonu için, trafik ve kur varsayımlarımız çerçevesinde ve Antalya yolcusu dahil olarak, yüzde 30’dan fazla yolcu büyümesi yaşadık. Atatürk Havalimanı’nda yüzde 8-10 arası dış hat yolcusu büyümesi gerçekleşti. Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hat yolcuda yüzde 11-13 arası büyüme yaşandı. FAVÖK’te yüzde 14-16 arası artış ve net karda önemli çift haneli büyüme beklentilerimizi korumaktayız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.