TUI’nin Aldığı Devlet Desteğine İlginç İtiraz

slide 26 Ekim, 10:47'de eklendi

TUI’nin Aldığı Devlet Desteğine İlginç İtiraz

Leibniz Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi ZEW’in YK Başkanı Achim Wambach, TUI hakkında çok ciddi iddiayı ortaya attı. Aynı zamanda Almanya Tekeller Komisyonu‘nun üyesi olan Wambach, TUI turizm grubu için kalıcı devlet yardımını kabul etmedi.

Tuı'nin

Wambach, RP Olnine’de yar alan açıklamasında; TUI’nın aldığı destek için şu açıklamayı yaptı. “Yardım TUI altyapısıyla sistematik olarak ilgili değildir. Sorun yalnızca krizden çıkma meselesiyse, TUI diğer şirketler gibi ekonomik istikrar fonu seçeneklerine sahiptir.” Şekilnde konuştu.

Turizmdatabank’ta Wambach, Almanya’daki yasal zeminden bahisle duruma açıklık getirmeye çalışarak TUI’nin durmunu yorumladı. Wambach;“Bununla birlikte, kalıcı destek bir anlam ifade etmiyor ve aynı zamanda devlet yardımları yasasıyla da bağdaşmıyor.” şeklinde yorumladı.

Lutfhansa için Ne dedi?

Diğer yandan, “Buna göre, devlet ancak 2019 sonunda bir şirketin başı belada değilse ve beklentileri varsa yardımcı olabilir” diye analizine devam etti. Wambach, Lufthansa ile ilgili devlet desteğini de şöyle yorumladı. “Ancak devlet bir şirkete girdiğinde dikkatlice bakmalısınız. Lufthansa’daki mantıklı. Havayolundan ayrılmak Almanya’daki altyapı için büyük bir sorun olacaktır”

Alman devleti, TUI’ye Nasıl Bir imkan Tanıdı?

Nisan ayında Almanya devletinden 1,8 milyar Avro kredi alan TUI’ye, Ağustos ayında 1 milyar 50 milyon Avro kredi daha verildi. Almanya kredi garanti fonu KfW garantisinde verilen yeni krediyle TUI’nin aldığı toplam devlet yardımı 2 milyar 850 milyon Avro’ya çıkmıştı. . Böylece, Almanya Ekonomik İstikrar Fonu, TUI’de % 10 dolayında hissesine sahip hâle gelmişti. Ekonomik İstikrar Fonu, TUI’den 150 milyon Avro hacimli bir opsiyon tahviline sahip oldu. Opsiyonların vadesi 10 yıl. Ve herhangi bir zamanda TUI hisselerine dönüştürülebilir.

İşte Lufthansa’ya Verilen Destek

Covid sürecinde zorlanan Lufthansa’ya mayıs ayında 9 milyar Avro devlet yardımı yapılmıştı. Bu tutarın 5,7 milyar Avro’luk bölümü, Almanya Ekonomik İstikrar Fonu tarafından sağlanacaktı. Fon bu miktarın 4,7 milyar Avro’luk bölümünü öz kaynak, 1 milyar Euro’luk bölümünü ise nakit olarak Lufthansa’ya aktaracaktı.

Alman devleti ayrıca, her biri 2,56 Euro’dan olmak üzere 300 milyon Euro’luk Lufthansa hissesi satın alacaktı. Böylece Almanya Ekonomik İstikrar Fonu, Lufthansa’nın % 20 hissesine sahip hâle gelmişti. Bunun yanı sıra Lufthansa’ya, çeşitli bankalar üzerinden 3 milyar Euro kredi verilecek. Bu kredinin geri ödeme vadesi üç yıl olarak belirtildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.