30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Turisti getirenlere QM Awards morali

QM Awards’ta Türkiye’ye turist getirerek sektörün devamlılığını sağlayan tur operatörleri ve seyahat acenteleri de unutulmadı. Türkiye’nin En İyi Yönetilen Tur Operatörü ve Acenteleri ana başlığı altında 10 kategoride ödüller verildi.

Türkiye’nin En İyi QM İç Pazar Tur Operatörü dalında ödülün sahibi ETS Tur olurken, ödülü Online Bölge Yönetmeni Erhan Atam aldı.

Türkiye’nin En İyi QM BDT Pazarı Tur Operatörü ANEX Tour olurken, ödülü Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu’ya verildi.

Türkiye’nin En İyi QM BDT Pazarı Luxury Tur Operatörü dalında Cip Service ödülün sahibi oldu. İşletme Müdürü Selçuk Tayfun ödülü aldı.

Türkiye’nin En İyi QM Turistik Charter Havayolu Şirketi BDT Pazarı ödülü Azur Air’e verildi.

Türkiye’nin En İyi QM Balkan & Baltık Tur Operatörü ödülü Akay Travel Service’in olurken, ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okudur aldı.

Türkiye’nin En İyi QM Batı Avrupa Pazarı Tur Operatörü ödülünü FTI/ Meeting Point alırken, ödül Meeting Point Türkiye CEO’su Kamil Özil’e verildi.

Türkiye’nin En İyi QM Turistik Charter Havayolu Şirketi Avrupa Pazarı ödülü Corendon Airlines’e giderken, ödülü Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Tuğba Güner teslim aldı.

Türkiye’nin En İyi QM Golf Turizm Acentesi Bilyana Golf Holidays seçilirken, ödülü Genel Müdür Emre Özbıyık aldı.

Türkiye’nin En İyi QM Futbol Kamp Turizmi Acentesi ödülü Enda Tour’a gitti. Ödülü firma sahibi Recep Şamil Yaşacan aldı.

Türkiye’nin En İyi QM Incoming Acentesi ödülü Akay Travel Service’in oldu. Ödülü Faruk Okudur aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER