23.4 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Turizm dinamikleri yeni rota belirliyor

Papillon Hotels Satış ve Pazarlama Direktörü Nida Kiraz, 2022 yılı öngörülerini paylaştı. Kiraz; satış ve pazarlama departman yöneticilerinin 2022 yılında dikkat etmesi gereken en önemli konulara değinerek turizmde rutinlerin yıkıldığını vurguladı.

Sizin 2022 yılı ön görüleriniz nedir?

2022 yılında tüm pazarlarda bir akışın olacağına inanıyoruz. İnsanlar seyahat edip özgürlüklerine kavuşmak istiyorlar. Erken rezervasyon konusunda tüketiciler temkinli davranıyor. Yılbaşı sonrası isteklerini satışa dönüştüreceklerdir. Bunun da sebebi; Avrupa Birliği’nin almış olduğu kapanma ve pandemi kısıtlamaları ki bunlar insanları tedirgin ediyor.

ERKEN REZERVASYON TARİHLERİ DEĞİŞEBİLİR

2022 Lastminute yılı olur mu?

Bence lastminute yılı olmaz, ama erken rezervasyon tarihinin kasım-aralık değil, mart-nisan olacağını öngörüyorum. Erken rezervasyon tarihlerindeki bu değişim kısa süreli bir değişim olur. Dünya stabil haline dönmeye başladıkça, insanlar eski alışkanlıklarına geri dönecektir. Ama günün sonunda şunu söyleyebilirim ki erken rezervasyon dönemi yok olmayacaktır.

YAVAŞ KARARLARLA İLERLEYEMEYİZ

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

Dinamik bir yapı şart. Hedef pazarlardaki davranış biçimleri, tüketimleri, ülkelerin almış olduğu kararları rakiplerin bu konuda almış olduğu tavırları, bunları yakından takip edip strateji geliştirmeliler. Her pazar için dinamik bir paket çalışmaları yapmalılar. Turizmde rutinler bozuldu. Artık hiçbir şey rutin ve stabil değil. Çok dinamik bir satış pazarlama yapısı oluşturulmalı ve bunlara önceden çalışmak gerekli. Hızlı karar almak şart, günümüz satış pazarlaması yavaş kararlarla ilerleyemez.

EĞİTİMDE DİL KONUSU ZORUNLU OLMALI

Son olarak, satış ve pazarlama departmanın da kalifiye personel sıkıntı yaşanıyor mu?
Tabi ki, ilk olarak satış ve pazarlama kavramlarını ayrıştırmak gerek. İkisi birbirinden çok farklı, ama ikisi birbiriyle çok bağlantılı.

Biz bunu Antalya’da sektörde tamamıyla birbirinin içinde aynı anda yürütülmesi gereken faaliyetler olarak düşünüyoruz ki çok yanlış bir yaklaşım. Kendi bünyemde ise bu departmanlar ayrı ve her ikisinin de ayrı yöneticisi var. Esas önemli olan, pazarlama tarafında yaratacağınız ilgi ve merakı satışa çevirmektir.

Bugüne kadar bu şekilde bakılmadığı için satış ve pazarlama departmanına kalifiye personel eksikliği tabi ki de yaşanıyor. Özellikle üniversitelerin dil konusunda çok ciddi çalışmaları maalesef yok. Eğitimimizde mutlaka yabancı dil zorunluluğu olmalı ki bu departmanlarda da kalifiye eleman açığı kapanabilsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER