TURİZMDE MADALYONUN DİĞER TARAFINDA CİRO KAYBI VAR

Turizmde madalyonun diğer tarafında ciro kaybı var.

Turizmde madalyonun diğer tarafında ciro kaybının olduğunu belirten, LMX Touristik Türkiye Koordinatörü Serdar Bayraktar sezonu GM Dergi’de değerlendirdi.

turizmde

İşte Serdar Bayraktar’ın kaleme aldığı sezon değerlendirmesi;LMX Touristik,  Türkiye 2017 yaz sezonunu yüzde 27’lik bir artış ile kapattık. 2018 yılındaki hedeflerine rahat bir şekilde ulaşacağımızı ümit ediyorum. İlk Erken rezervasyon döneminin bitmesi ile birlikte yüzde 77’lik bir artış yakalayan şirketimiz, şu an itibarı sabitleşen yüzde 30-35 bandında bir artış ile satışlara devam ediyoruz.

Turizmde Ciro Kaybı Küçümsenmemeli

Bir tur operatörü gözüyle baktığımız zaman rakamsal olarak hem kişi sayısında hem de ciro olarak gayet güzel gelişmelerin yaşandığını söyleyebilirim. Ama maalesef madalyonun diğer tarafından bakınca Türkiye açısından küçümsenmeyecek bir ciro kaybı var. Bu maalesef devamlı göz ardı ediliyor. Hesaplarımızı sadece gelen turist sayısı olarak yapmamalıyız, kişi sayısından daha önemlisi, acentlerin, otellerin yani hizmet sektörünün elde ettiği ciro ve kardır. Maalesef halen mali sıkıntı içerisinde olan bir çok otel sahibi ve işletme bulunmakta, nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına fiyatları aşağı çekerek ve peşin ödeme alarak finansal açığı kapatmaya çalışıyorlar. Bundan en çok etkilenen tabi ki oteldeki hizmet ve yemek kalitesidir.Bir tur operatörü olarak bundan fayda sağladığımızı ve hatta pax yaptığımızı söyleyebilirim, ama bu şekilde bizim de ciro hedeflerimiz çok altlarda kalmaktadır.

Yeniden Planlama Yaptık

LMX Touristik olarak;  sezon başında aldığımız rezervasyon sayısındaki artış,  2018 için yeniden planlama yapma gereğini duyduk. Şu an itibarı 121.000 kişiye ulaştık, bu geçen yıla oranla ( aynı dönem için ) yüzde 35’lik bir artış ifade ediyor. Tüm bölgelerde bir artış kaydettik, yani Antalya’da yüzde 32, İzmir’de yüzde 50, İstanbul’da yüzde 200, Dalaman’da yüzde 15, Kıbrıs’ta yüzde 150 ve Bodrum’da yüzde 10 gibi bir büyüme sağladık. Dünya Kupası’nın bu döneme denk gelmesi tabi ki rezervasyon akışını biraz zayıflattı, ancak sonrasında toparlandık ve hedeflerimize ulaştık. Multi Supplier çalışma şeklimizden dolayı otel portföyümüz çok geniş ve gelecek olan tüm taleplere otel bulabileceğimizden eminiz ve  2018 sezon sonunda hedeflenen 180.000 kişiye rahat bir şekilde ulaşacağız. Bu konuda bizlere destek veren acenteci ve otelci dostlara çok teşekkür ediyorum.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.