TÜRK TURİZMİNE İLK VERİ MERKEZİ GELİYOR

Sektörel Haberler, slide 21 Aralık, 10:47'de eklendi

 TÜRK TURİZMİNE İLK VERİ MERKEZİ GELİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde sağlıklı ve kapsamlı yol haritalarının oluşturulması amacıyla istatistiklerin tek elde toplanıp işlenebileceği Türkiye’nin bu alandaki ilk veri merkezini geliyor.

Bakan Ersoy’un daha önce turizm verileriyle ilgili yeni bir çalışma yapılacağını açıklamıştı. Sinyalini verdiği yeni sistemin detayları belirlendi. Veri merkezi 2019 yılında hayata geçecek. Tanıtım Genel müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar sürüyor. Veri merkezi Türkiye’de bir ilke imza atmış olacak. Sputniknews’de yer alan habere göre; Türkiye’nin yeni tanıtım stratejisini hazırlandı. gelecek yıldan itibaren uygulamaya konacak. Bakanlık,  ‘Türkiye Markası’nı oluşturmayı planlıyor. ‘veri merkezi’ sayesinde farklı kurum ve kuruluşların turizm istatistikleri tek elde toplanacak. Tüm turizmle ilgili bilgiler sağlıklı bir zemine oturacak. Söz konusu verilerin tekilleştirilmesi çalışmalarının 2-2.5 aylık bir sürede tamamlanması tahin ediliyor.

TURİSTİN PROFİLİ DE GÖRÜLECEK

Merkezde, klasik verilerin yanı sıra geceleme sayılarından, turizm gelirlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede istatistik bilgiler bulunacak.Ayrıca yabancı turistlerin ülkemiz ile ilgili tüm detayları paylaşılacak. Tatilcilerin, ülkemize kaçıncı kez geldiği, hangi ülkeden geldiği bilgileri yer alacak. Ayrıca kimlerin ülkemizi tercih ettiği veya etmediği belirlendi. Türkiye’ye ilk defa gelenler gibi turist profillerini yansıtan detaylı verilere de görülebilecek.Veri merkeziyle Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin ülkelerine ve özelliklerine göre nitelikleri öğrenilebilecek. Bu veriler, “bireysel tanıtım büyük kaktı sağlayacak. Bu sayede daha sağlıklı bir tanıtım stratejisi oluşturulacak.

YENİ BİR DİJİTAL PORTAL  VE ALO 176 GÜNCELLEMESİ

Bakanlık, 2019’da Türkiye tanıtımı için dijital bir platformda kuracak. Bunun için dünyaca ünlü bir firma ile anlaşma yapıldı. Portal web, sosyal medya ve cep telefonlarından erişebilecek “mobil” uygulama olacak. Alo 176 şikayet hattını da yeniden güncelleyecek. Bu kapsamda, çağrı merkezinde  sadece devlet bazında değil, sektöre ilişkin şikayet ve önerilere yönelik veriler de bulunacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.