TÜRKİYE VE MISIR’DAN DARBE YİYEN ALMAN ACENTELER 2016’YI NASIL BİTİRECEK ?

Sektörel Haberler, slide 17 Haziran, 11:36'de eklendi

2015 yılında satış gelirlerini yüzde 1.6 oranında artıran Alman seyahat acenteleri, sıkıntılı geçen 2016 yılında da geçtiğimiz yılki büyüme oranlarını koruyabilmeyi umuyor. Kimi acente birlikleri satışların bu şekilde ilerlemesi durumunda büyüme yakalanacağına inansa da, kimileri Türkiye ve Mısır’a dönük satışlar toparlanmadıkça büyümenin hayal olduğunu ifade ediyor. 

acente_basvuru

Alman iş ve turizm dergisi fvw tarafından yapılan fvw Dossier araştırmasına göre, Alman seyahat acenteleri 2015 yılında toplam satışlarını yüzde 1.6 oranında artırarak 23.5 milyar euroya ulaştırdı. Tatil satışları yüzde 2.8’lik artışla 13.7 milyar euroya ulaşırken, uçak bileti satışları geçtiğimiz yılla aynı kalarak 7.9 milyar euro olarak gerçekleşti. Satışların 16 milyar euroluk kısmını bireysel seyahatler, 7.4 milyar euroluk kısmını ise iş seyahatleri oluşturdu.

LİDER DER TOURİSTİK

Araştırmaya göre, yüzde 3.6’lık artış ile cirosunu 4.5 milyar euroya çıkaran Der Touristik, Almanya’nın en geniş seyahat acente ağına sahip şirketi olma özelliğini korurken, TUI Germany, yüzde 1.9’luk artışla 3.6 milyar euroya ulaşan cirosu ile ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında 2.4 milyar euroluk satışla Lufthansa City Center yer alırken, Thomas Cook Partner Group (tüm Thomas Cook satış kanalları), sabit kalan 1.5 milyar euroluk ciro ile beşinci sırada yer buldu.

Sıralama, seyahat acenteleri birlikleri incelendiğinde ise şu şekilde gerçekleşti: Satışlarını sabit tutarak 3.6 milyar euroluk ciro yapan ve bünyesinde RTK, Alpha ve TUI Travel Star gibi üyeleri barındıran RTK Group, satışlarını yüzde 4 artırarak 2.8 milyar euro ciro yapan TSS Group ve 2 milyar euroluk ciroya ulaşan Schmetterling.

SATIŞLAR YÜZDE 7 GERİDE

Alman acenteler geçtiğimiz yılın yavaş büyümesinden memnun olsa da, satışların terör saldırıları sebebiyle büyük ölçüde düştüğü 2016 yılının nasıl sonlanacağı hala belirsizliğini koruyor. Verileri değerlendiren Der Touristik pazar araştırma uzmanı Werner Sülberg, normal şartları toplam satışların yüzde 66’lık kısmının gerçekleştirilmiş olması gereken nisan sonu itibariyle satışların geçtiğimiz yıla göre yüzde 7 geride olduğunu ifade etti.

‘’TÜRKİYE VE MISIR TOPARLANMADAN BÜYÜME OLMAZ’’

İspanya, uzak mesafe destinasyonlar ve kruvaziyer turlarında yüksek satış oranlarına ulaşan ancak Türkiye, Mısır ve Tunus’u satmakta oldukça zorlanan seyahat acentelerinin gelecekten beklentileri oldukça değişken. Almanya’nın en büyük dördüncü seyahat acentesi birliği AER’nin yöneticisi Pedro Turbany, ‘’Bu yıl büyük bir değişiklik daha yaşamazsak küçük bir büyüme oranına ulaşacağımızı düşünüyorum.’’ değerlendirmesini yaptı. Lufthansa City Center yöneticisi Hasso von Düring da bu yıl satışları artırmayı hedeflediklerini ifade ederken, Schmetterling Genel Müdürü Anya Müller-Eckert, ‘’Kruvaziyer, tatil evleri ve araba kiralama alanlarında çift haneli artış yakaladık. Ancak genel büyüme elde edebilmemiz için Türkiye ve Mısır’a dönük talebin mutlaka toparlanması gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.

TUI Germany CCO’su Ralf Horter satışlardan genel anlamda memnun olduklarını ifade ederken, Thomas Cook ve Der Touristik yetkililerinin aynı fikri paylaşmadığı görüldü.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.