TÜRKİYE’NİN AVRUPA HAVA TRAFİĞİNDEKİ PAYI YÜZDE 14,24’E ULAŞTI

Sektörel Haberler, slide 5 Aralık, 14:39'de eklendi

TÜRKİYE’NİN AVRUPA HAVA TRAFİĞİNDEKİ PAYI %14,24’E ULAŞTI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, twitter hesabından kasım ayına ait trafik sonuçlarını açıkladı. Ocak, ”Kasım ayında Türkiye yüzde 14,24 payla Avrupa hava sahasında hizmet verdiği en yüksek trafik oranına ulaştı” belirtti. Kasım ayında tarifeli uçuşlarda İstanbul 3’üncü, tarifesiz uçuşlarda ise Antalya ikinci sırada olduğu açıklandı.

Eurocontrol verilerine göre, Türkiye’de kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre inen uçak sayısında yüzde 10, kalkan uçak sayısında yüzde 10, transit üst geçişlerde yüzde 11.3 oranında yükseliş gerçekleşti. Toplam trafikteki yükseliş oranı ise yüzde 4.4 olarak açıklandı.

Eurocontrol verilerine göre Avrupa hava sahasındaki hava trafiğinin yüzde14,24’ü Türkiye’de gerçekleştiği bildirildi. Türkiye, yüzde 14.24 trafik payı ile Avrupa Hava sahasında hizmet verdiği en yüksek trafik oranına  yükseldiği açıklandı.

Bu oran geçen yıl yüzde 13.57, 2016 senesinde ise yüzde13.34, 2015’de ise yüzde 13.93, 2014’de yüzde13.20 gerçekleşmişti.

Kasım sonu itibariyle Atatürk Havalimanı’ındaki (AHL) trafikte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde1.5  oranında yükseldi. AHL aynı zamanda, kasım ayında Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi’nde tarifeli uçuşlarda günlük ortalama 509.6 kalkışla üçüncü sırada kendine yer buldu.

Kasım ayında charter uçuşlarda Antalya Havalimanı günlük ortalama 25.5 kalkışla 2. Sırada olduğu açıklandı. Antalya Havalimanı’nda charter uçuşlarda kasım sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.6 artış  göstermişti. Listenin birinci sırsında günlük ortalama 27 kalkışla Şarm El Şeyh yer aldı. 3. Sırada  Stavanger/Sola ve 4. sırada Mısır’ın bir diğer turizm kenti Hurghada var.

En fazla trafik gerçekleşen dördüncü havalimanı çifti günlük ortalama 53 trafikle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı çifti olduğu bildirildi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı-İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı çifti günlük ortalama 51.9 trafikle altıncı sırada kendine yer buldu. İzmir Adnan Menderes Havalimanı-İstanbul Atatürk Havalimanı çifti günlük ortalama 49.4 trafiğinde sekizinci sırada kendine yer buldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.