YAĞCI: “FARKLI BAKIŞ AÇILARI GELİŞTİRMELİYİZ”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 18 Mart, 18:09'de eklendi

GM DERGİ- ÖZEL HABER

Concorde Deluxe Resort Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı ile geçtiğimiz sezonu değerlendirirken 2015 yılı ve Rusya krizi konularında kendisinin görüşlerini aldık.  Son 5 yıllık Türk turizminin durumunu sorduğumuzda ise; Türkiye’nin başarılı bir büyüme gerçekleştirdiği ancak bu başarının korunması ve sürdürülebilir olması gerektiğinin altını çizdi.

erkan yağcı (1)

Erkan Yağcı- Concorde Deluxe Resort Yönetim Kurulu Üyesi

Rusya’da krizin olduğu 2015 yılı bizi bekliyor, bu konudaki düşünceleriniz alabilir miyiz?

Rusya’da yaşananlar tamamıyla siyasi ve ekonomik bir durumdur. Bu durumu bir an önce iyi analiz edilip yapılması gerekenlerin bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu konuda sadece özel sektör değil kamu kesiminin de olaya farklı bir bakış açısı geliştirip önlem almalıdır. Bu önlemler için geç kalınmaması gerektiğinin altını çizmek isterim. 2015 yılında turizm sektörünün ve Rus pazarının gelişimini ekonomik ve siyasi konjonktür belirleyecektir.

Son 5 yıl içinde Türk turizminde neler değişti?

Son 5 yıl içinde Türk turizmi sürekli tek haneli bir büyüme göstermiştir ve turizmde çok önemli noktalara ulaşmıştır. Ama asıl zorluk bu dönemden sonra başlamaktadır. Çünkü yakalamış olduğumuz başarıyı sürdürebilmek önemle üzerinde durulması gereken husustur.

Pazarlarda elde ettiğimiz büyümelerin geriye doğru gitmemesi için önemler almalıyız. En kötü durumda dahi yakalamış olduğumuz başarıyı sabit tutmalıyız. Bu noktada pazar analizlerini iyi yapmalı ve önlemlerimizi almalıyız.

Türk turizmini kalite açısından değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Türkiye, yılda 40 milyonu aşan turisti ağırlıyor. Kalite açısından kendini kanıtlanmış bir ülke olarak değerlendiriyorum. Kalite konusunda çok iyi noktalarda yer alıyoruz. Turizmde bu başarıyı yakalamamızdaki en temel neden fiyat ve kalite dengemizi iyi korumamızdır. Bu başarının aynı şekilde devam edeceğini düşünmekteyim. Ayrıca kaliteden hiçbir zaman ödün vermemeliyiz. İyi servis ve iyi hizmet sunmalıyız.

Kundu Bölgesi turizminin son durumu nedir?

Sadece Kundu bölgesi değil, Türk turizmini ele aldığımızda; en önemli konu yatak kapasitesidir. Yatak artışlarının kontrol edilmesi gereklidir.

Dengesiz ve hesapsız büyümenin sonucunda pazarda bir takım olumsuzluklara neden olacaktır. Bunun için bir an önce önem alınmalıdır. Ayrıca gerekli alt yapı yatırımları yapılmalı ve düzenli yapılaşmayı sağlamalıyız. Bu durum her bölgemiz için geçerlidir.

Kundu bildiğiniz gibi yıldızı parlayan bir bölgedir. Bu bölgedeki yatak artışının taleple beraber gelişim göstermesi gerekmektedir. Aynı zamanda alt yapı hizmetlerinin aksamadan devam etmelidir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.