YAĞCI; GELECEK YIL YERLİ TURİST EB DÖNEMİNİ İYİ DEĞERLENDİRMELİ

Sektörel Haberler, slide 3 Aralık, 11:06'de eklendi

 (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı yerli turiste olumsuz bir haber vermek durumunda kaldı. Yağcı, döviz kuru ve enflasyondaki yükseliş sebebiyle otel fiyatlarının yüzde 30 arttığını belirtti. Gelecek yıl yerli turistin Antalya’nın lüks otellerine gelme şansının çok azaldığını ifade etti.  Yağcı, yerli turistin yazın nereye gidebileceği konusunda da açıklamalarda bulundu.

Erkan

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, gazetecilerle sohbet toplantısında buluştu. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre Yağcı, enflasyonun yüzde 20’lerin üzerine çıktığını ifade etti. Bu nedenle otel fiyatlarında yüzde 30’lara varan oranlarda artış olduğunu dile getirdi. Bu yüzden yerli turistin önümüzdeki yıl yüksek sezonda Antalya’daki lüks otellere gelme şansının azaldığını ifade etti.

Yerli turist Ege’ye gider, Antalya’ya Eylül’de gelir

Yağcı, oteller için yerli ya da yabancı turist önceliğinin olmadığını belirterek konuşmasına başladı. “Ancak otellerde fiyat Euro ve dolar olarak belirleniyor. Kur artışı yabancı turisti etkilemedi, ancak geliri TL olan yerli turist için ciddi bir fiyat artışına neden oldu. Enflasyon nedeniyle otellerin maliyetleri de yükseldi. Yerli turist bu sezon Antalya’ya çok gelemeyecek. Oluşan yeni fiyatı karşılayabilen yerli turist için değişen bir şey olmayacaktır. Ama ücretleri karşılayamayanlar ise Ege’de tatil yapacaklar. Akdeniz’de ise ancak eylül ve ekim aylarında tatil için gelebilirler.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.