YAĞCI; “KİŞİ BAŞI HARCAMALARA ODAKLANMALIYIZ”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 26 Eylül, 10:48'de eklendi

Yağcı; “Kişi Başı Harcamalara Odaklanmalıyız”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Eylül ayı geleneksel yemeği Kemer’de Rixos  Rixos Sungate Hotel’de düzenlendi. Toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve birçok turizm profesyonel katıldı.

kişi başı

GM_ DERGİ – Toplantının açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Erkan Yağcı yaptı.  Yağcı, turizmcileri dünya turizmi ve Türk turizmi hakkında bilgilendirdi.

Antalya Bundan Pay Almalı

Dünya turizminin son durumu hakkında Yağcı şu açıklamaları yaptı. “ dünyada 1 buçuk milyar turist seyahat etmekte. En fazla harcama yapan ülkelerin başında Çin geliyor. Antalya olarak bu konu da kültür harcamalarından pay alabilir” dedi.

Türkiye’ye Talepler Geri Döndü

Türkiye’nin talep artışları İspanya’yı olumsuz etkiledi” diyen Yağcı, “ İspanya Temmuz ayını geçen seneye göre eksi de kapattı.  Türkiye’ye talep artışları 2019 yılında da devam edecek ve bu tablo 2019 da daha da değişiklik gösterecek ”dedi.

Düşük Sezonda Talepleri Artırmalıyız

Geçtiğimiz aylarda Portekiz’de dünya turizm ile ilgili 150 Ceo ile bir toplantıya katılan yağcı, o toplantıdan önemli notları paylaştı. “ Dünya’da turistlerin çevreye duyarlı hale geldiğini belirtti. Otel dışında çevrenin de önemli bir tercih sebebi olduğunu vurguladı. Diğer bir önemli notu ise düşük sezonlarla ilgiliydi. Düşük sezonlarda talep artırmanın tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi. Bu konuda Antalya olarak Kasım ve Nisan aylarını hareketlendirmeliyiz.” Yağcı’nın; Toplantıdan diğer notları ise Havalimanı güvenliği, plastik kullanımının azaltılması, otel yatırımları için uygun ortamın oluşturulmasıydı.

Nitelik Ve Nicelik Birlikte Artmalı

Yağcı, Dünya turizmdeki gelişmelerin ardından Türk turizmini değerlendirdi. Yağcı, “Türk Turizmi 7 aylık dönemde yüzde 25 artış yakaladı. Şuan 21 milyon turiste ulaştık. En iyi yıl diye adlandırdığımız 2014’te 39 milyon turisti ağırlamıştık. Bu yıl 42-43 milyon turist sayısına ulaşarak yeni bir rekor kıracağız. Nitelikli turist konusu gündemde. Ancak biz hem nitelik hem de niceliği birlikte değerlendirmeliyiz. Her ikisi de artmalı dedi.

Kişi Başı Harcamaları artırmalıyız

Erkan Yağcı konuşmasında kişi başı harcama konusuna da değindi. Bu konuda “ Kişi başı harcamaları 1000 Dolar’a nasıl çıkaracağımız ilk hedefimiz olmalı. Bununla ilgili nasıl bir yol izleyeceğimizi tartışmalıyız. Hatta bu rakamın üzerine çıkmayı düşünmeliyiz. Talepler geri dönmeye başladı. Artık fiyatlarımıza yoğunlaşmalıyız” dedi.

Yağcı, konuşmaların ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile Rixos Sungate Oteli Genel Müdürü Derya Billur’a birer plaket takdim etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.