Yargıtay : Müşteriyle Samimi Olan Personelin İşine Son

slide 26 Ekim, 09:51'de eklendi

Yargıtay : Müşteriyle Samimi Olan Personelin İşine Son

Yargıtay, hizmet sektöründe çalışan milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir kararı artık uygulayacak.

personelin

Fesih durumlarında işçinin savunmasının alınmasına gerek olmadığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme verdiği kararla; ‘Doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmadığı’ gerekçesiyle müşteriyle samimi olan işçinin tazminatsız şekilde işten çıkarılmasının önünü açtı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Daire kararında; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin (II) numaralı bendinde, ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin sıralandığına dikkat çekildi.

Geçtiğimiz günlerde bir otel müşterisiyle samimi olan otel personeli 7 yıl çalıştığı otelden bu sebeple çıkarıldı ve tazminat talep edemedi.

 

Gm Turizm ve Yönetim Dergisi’nin Diğer Haberlerine Ulaşmak İçin Tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

BAHADIR GENÇLER 26 Ekim 2020

Müşteriyle samimiyetin dozu personele anlatılmalı, samimiyetten kasıt birliktelik şeklinde ise evet karar doğru olabilir. Örneğin bazı misafirler ekiple çok cana yakın olabilirler, eğer ekibe bu şekilde samimiyetin bir sıkıntı olmayacağı anlatılırsa ekip misafiri memnun etmek için çaba harcar. Aksi taktirde işten kovulabilirim endişesiyle hizmet kalitesini düşüren, asık suratlı, müşteriyle samimiyetten yoksun soğuk bir ekip ortaya çıkar. Ortada ince bir çizgi söz konusu.