YENİ HAVA ALANININ ADI BELLİ OLDU : İSTANBUL

Güncel, Sektörel Haberler, slide 30 Ekim, 12:08'de eklendi

YENİ HAVA ALANININ ADI BELLİ OLDU : İSTANBUL

Yeni hava limanın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Açılışta yeni hava limanın adının İstanbul olduğunu açıkladı. Yeni Hava limanı 10 milyon Avro’ya mal oldu. Hava alanı bittiğinde yolcu kapasitesi 90 milyon ile başlayarak 150 milyona ulaşacak…

yeni havaalanının adi istanbul

Bittiğinde dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak “İstanbul” havalimanı.  Havalimanının, 29 Ekim 2018 tarihinde görkemli bir açılışı gerçekleşti.

ATATÜRK HAVA ALANI HİZMETE KAPANACAK AMA KİMLİĞİNİ KORUYACAK

Atatürk Hava limanı, tam kapasiteyle hizmete başladığında ticari seferlere kapanacak. Ancak havalimanı özelliği korunacak.  Gerek havacılık fuarları gerekse başka bir takım etkinlikler için Atatürk Hava limanı aynı isimle faaliyet verecek. Hava limanının diğer kısımları ise millet bahçesi olarak hakla açılacak. Kapalı alanda ise en büyük fuar faaliyetleri gerçekleşecek.”

YENİ HAVA LİMANI TÜM ETAPLARI BİTTİĞİNDE 150 MİLYON YOLCU KAPASİTESİNE ULAŞACAK

Erdoğan hava limanının kapasitesi hakkında ; Tüm etapların  ise 2028’e kadar tamamlanmasının öngörülüyor. Yaklaşık 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa edildi.  İlk etapta 3 pistle açılan hava limanımızın 6 pisti, paralel taksi yolları, 2 milyon metrekareyi bulacak kapalı alanı olacak.  6,5 milyon metrekare apron büyüklüğü, terminalleri arasındaki ulaşımı sağlayacak raylı sistemi, kargo ve genel havacılık terminalleri, kapasiteyi karşılayacak büyüklükteki kapalı ve açık otoparkları, destek birimleri, sosyal tesisleri bulunuyor.

 YENİ HAVA LİMANI HAKKINDA KISA KISA

– İstanbul Yeni Hava limanı’nın KDV dahil 26 milyar 140 milyon avroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesini kazanan Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu’nca İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu.

– Özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilen havalimanı tamamlandığında 6 bağımsız pisti olacak. 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı unvanını alacak.

Projede yerli ve yabancı 250’nin üzerinde mimar ve 500’den fazla mühendis çalışmakta

– Yeni hava alanından yurt dışına ilk uçuş 2 Kasım’da KKTC’ye olacak.

– 250 hava yolu şirketine hizmet edecek.

– İlk etapta günlük 5 kalkış ve 5 iniş olacak. THY iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara ilk uçuşunu gerçekleştirecek. 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuşlar olacak.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.