YÖNETİCİLER EKİBİ İLE DAHA ÇOK DİYALOG KURMALI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Kasım, 12:05'de eklendi

Yöneticiler Ekibi İle Daha Çok Diyalog Kurmalı

IC Hotels Genel Müdürü Ve POYD yönetim Kurulu üyesi olan Nihat TÜMKAYA, dernekle birlikte Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaret etti. Biz de Tümkaya ile yatırımcı personel ilişkilerini konuşma fırsatı bulduk.

nihat tümkaya

POYD olarak Sayın Mehmet Ersoy’u Ziyaret ettiniz. Bu ziyarette neler konuşuldu? Bize biraz aktarır mısınız?

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği-POYD olarak yaptığımız ziyaret son derece keyifli ve başarılı geçti.  Sayın Mehmet Ersoy, son derece dinamik ve heyecanlı.  Bir saatlik toplantının ardından Türkiye’nin bundan sonraki sürçte sadece otellerle tanıtılmayacağının altını çizdi. Ören yerleriyle ve doğa turizmiyle birçok farklı platformlarda tanıtılması gerektiğinin bilincinde olduğunu bizlere aktardı.

Tanıtım konusu hem imajımız için hem de ülkenin geleceği açısından önem taşıyor.

Burada bizimde sektör olarak farklı aktivitelere imza atmamız gerekiyor.  Sayın Bakanımızla fuarlara gidip milyon harcamak yerine gerçekten daha efektif çalışmalar yapılması gerektiği konusunda  karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Önerilerimiz arasındaki bence en önemlisi Türkiye’nin dünya kamuoyundaki negatif algısını pozitife çevirmekti. Dünya çapında yapılan (Charity/Hayırişleri) organizasyonlarda Türkiye olarak destek vermeliyiz. Adımızı bu platformlarda duyurmak algıyı en çabuk şekilde pozitife çevirecektir. Bu etkinlikler uluslararası basının yoğun katılım gösterdiği etkinlikler olduğu için işimiz kolaylaşacaktır. Özellikle Avrupa’nın algısını bu şekilde değiştirmek mümkün.

Personel mutlululuğu misafire de yüzde yüz yansır

Toplantının bir diğer gündem maddesi ise, yatırımcıların personeli istihdama kazandırmak üzere doğru yaklaşımları sergilemeleri ile ilgiliydi. Yatırımcının, personeline sağlıklı bir yaşam ortamı ve imkanı sunmak zorunda olduğu üzerinde konuşmalar yapan sayın bakanımızı biz de destekledik. Yatırımcılar bir rekabetin içinde olmak istiyorlarsa kesinlikle personeline günümüzün koşullarında ne sağlanması gerekiyorsa, en iyisini sağlamalılar.  Artık wi-fi siz bir lojman düşünülemez, temiz olmayan bir lojman düşünülemez. Yatırımcılar, personellerin sosyal aktivitelerine de önemli vermelidir. Farklı ortamlarda personellerin birbirlerine kenetleyecek aktiviteler gerçekleştirmesi onları mutlu ve motive edecektir. Personel mutlu olduğu zaman bunu misafirlerimize daha fazlasıyla yansıyacaktır.   Konuşulan bir diğer  konuda; yurt dışındaki mevkidaşlarıyla daha sık görüşme ve işbirliği konusunda daha sık ziyaretler gerçekleştirileceğiydi. Hem bizim hem de onların ülkemize gelmesini sağlayıp iki ülke arasındaki dinamik potansiyeli işbirliğine çevirmek için neler yapılacağı konularını konuşma fırsatı bulduk.

Türk Turizmi 2018 yılında güzel bir yıl yaşadı, otel olarak ve ülke olarak 2018 yılını bir değerlendirirsek neler söylersiniz?

İlk olarak 2018 yılı IC Hotels ve bölgesel olarak da baktığımız zaman son derece başarılı geçtiğini söyleyebilirim. En dinamik pazarımız Ruslardı. Bu pazarda şu andaki durumları değerlendirdiğimizde yüzde 38’lik bir büyüme gerçekleşti. İkinci pazarımız ise Almanya oldu.  Geçtiğimiz senelerde bu pazarda yüzde 50 oranında kayıplar yaşamıştık. 2018 yılında bu sayıları toparladık ve yükselişe geçtik.  Şuanda Alman pazarında yüzde 26’lık bir artışımız var. İngiliz pazarı bunlara yakın bir artış gösterdi. Bunlar sektör için güzel ve sevindirici sonuçlardır. 2018 yılında hedeflerimize bir alan hariç yaklaştık. Bu da kişi başı gelir artışı. Kişi başı gelir seviyemizi henüz 2013 yılına taşıyamadık. Bunu da 2019 yılındaki planlamalarımız çerçevesinde yakalamayı hedefliyoruz.

Personel açısında sektörün gelecekteki durumunu nasıl gözlemliyorsunuz ve yöneticiler neler yapmalıdır?

Bence, bir yönetici ekibi ile daha sık diyalog halinde olmalıdır. Onlarla oturup konuşabilmeli, Onların nefesini alabilmelidir. En azından 5’er dakika vakit ayırarak her gün belli sayıdaki personelle sürekli diyalog halinde olmalı ve onları algılayabilecek seviyede yakın durmalıdır.  Onlara çalıştıkları tesiste bir kariyer var gelecek imkanı var şeklindeki ortamı sunmalıdır. Personel açığımızı kapatmak mümkün. Sektörün gelişimini iyi takip ederek tekrar genç nüfusun sektörümüze kazandırılacağı konusunda hiçbir endişem yok. Sektörde durumlar iyi olunca istihdam oranı artıyor ve süreç uzuyor. Yıla bakıldığında istihdam süreci daha da artıyor. Sektöre bir güven olgusu oluşuyor. Bu durum onlarında bu sektörde kariyer yapma imkanı olabileceğini gösteriyor.Yine bakanımızla yaptığımız toplantı çerçevesinde bu konuya önem verdiğimizi ve onlarında bu konuya değer verdiklerini gördük. Sektör ile karşılıklı olarak projeler üreterek personelimizi sektöre geri kazandırmayı planlıyoruz.

Önümüz kış sezonu var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İngiliz pazarı partnerlerimizle görüştüğümüz zaman uçakların yaz döneminde kış dönemine geçeceğini öğreniyoruz. Yani uçuşlar kış döneminde devam edecek.

Ne kadar devam eder? Şu an ki öngörümüz ne?

Talep geldiği sürece devam edecek. Kasım’ın sonuna kadar yaz sezonu devam eder. Kış sezonundaki sejuor talepleri de sayısal olarak artıyor. Ancak şuan ki rakamlar bizim giderlerimizi karşılamak üzere yeterli sayıda değil. Her zaman olduğu gibi toplantı grupları ve futbol takımlarıyla kış dönemini geçirmeyi planlıyoruz.

Yurt dışından Rusya’dan geçen senelerde düşüşler vardı. Bu yıl artış var mı?

Bizim toplantı gruplarımızın yüzde 90’ını yurt içi gruplarından oluşmaktadır. Geçen sene Rus pazarından 3 toplantı gurubu ağırlamıştık. Bu yıl bunları 6 ya da 7 ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Bu konuda daha çok uzun yolumuz var. Kış dönemi ve sürdürülebilir bir turizm için neler yapmalıyız?

Sektördeki meslektaşlarıma önerim, işlerine her sabah tutku ve heyecanla başlasınlar. Bizim işimiz bir çaba ve sevgi gerektiriyor. Bu gayreti ve tutkuyu gösterdiğimiz sürece sektörümüzü en iyi şekilde ayakta tutacağız. Ve en önemlisi iyimser bir bakış açısıyla sektörümüze güvensinler.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.