HER ÜÇ TURİSTTEN BİRİ PERGE’Yİ GEZECEK

Geçtiğimiz gün The Marmara Antalya Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında 2018 yılını Perge yılı ilan ettiklerini açıklayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, hedeflerinin Antalya’ya gelen turistin üçte birinin Perge’ye gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. Karaloğlu, Antalya’nın tarihi, kültürel ve doğa zenginlikleri bakımından potansiyeline de dikkat çekerek, “Turizmde artık yeni şeyler ifade etmemiz, yeni şeyleri söylememiz lazım” dedi. 

 

Turizmde 2016 kriz yılını yaşayıp 2017 yılında toparlanma sürecine giren Antalya, rekorlarla başladığı 2018 yılında, aynı başarıyı devam ettirebilmek adına yeni stratejiler deniyor. Antalya Valisi tarafından daha önce 2018 yılı temasının Pamfilya’nın başkenti ‘Perge Antik Kenti’ olarak belirlenip, yine 2018’i Perge yılı ilan edilmesinin ardından bugün, Perge ile ilgili yapılan çalışmaların anlatıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Yeliz Gül Ege’nin katıldığı toplantıda, 2018 yılı turizm sezonunun Mayıs ayı başında Perge’de açılacağı açıklanırken, daha sonraki yıllarda ise farklı tarihi ve kültürel bölgelerin de tanıtılacağı belirtildi.

“PERGE ALGISI OLUŞTURACAĞIZ”

Dünyada, Antalya kadar antik şehri ve antik tiyatrosu olan başka bir şehir olmadığını belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu gibi değerlerin kullanılamadığına dikkat çekti. Perge’nin Antalya’da en önemli turizm destinasyonlarının yakınında yer aldığına işaret eden Karaloğlu, “Bu kadar yakın olmasına rağmen, burayı ziyaret eden yerli yabancı ziyaretçi sayısına baktığımızda, gerçekten problemin olduğunu görüyoruz. Perge dediğimiz yer gerçekten alt yapısıyla üst yapısıyla döneminin en parlak şehri, Antalya’ya gelen turistlerde Perge algısını yaratacağız.” dedi.

ESKİ EZBERLERİ BOZMALIYIZ

Bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Karaloğlu, kazı ve restorasyon çalışmalarıyla Perge’nin turizm sezonuna hazır hale geldiğini söyledi. Antalya’da turizmi çeşitlendirme ve 12 aya yayma konusunda bu seneyi Perge Yılı ilan ettiklerini hatırlatan Karaloğlu, “Proje ve tanıtım çalışmalarının hepsi hazır şuanda. Artık sadece sektörün başarılı olabilmemiz için bu projeye sahip çıkması gerekiyor. Bu sene Antalya’ya gelen turistin 3’te birini, Perge’ye sokalım, orayı ziyaret ettirelim. Yıl sonunda ne kadar başarılı olacağız, onu hep beraber göreceğiz ama yola çıkarken koyduğumuz hedef budur. Buna sektörün çok ciddi destek vermesi lazım. Bizim turizmde artık yeni şeyler söyleme zamanımız geldi geçiyor. Eski alışkanlıklarımızla, eski ezberlerimizle biz turizmi ne 12 aya yayabiliriz ne de Antalya için hedeflediğimiz 20 milyon, 25 milyon rakamlarını görebiliriz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.