SAĞLIK TURİZMİ Mİ YOKSA TURİZMDE SAĞLIK MI?

 Sağlık turizmi denildiğinde; yurt içi ve yurt dışından hastaların şehrimize gelerek tıbbi işlem yaptırmaları, bu işlemleri yaptırdıkları süreç içinde otel konaklamaları, yeme içme ve mümkünse alışveriş ve gezi programlarının düzenlendiği bir organizasyon anlaşılmaktadır.  Antalyamızda sağlık turizmi henüz gerçek anlamda gelişememiştir. Oysa ki doktorları, klinikleri, hastaneleri ve yapılan doğru ve ehil tıbbi prosedürleri açısından Antalya; Türkiye ve dünyada özellik arz etmektedir.

. Konaklanacak oteller, alışveriş yapılacak merkezler, gezilip görülecek, yenilip içilecek yerler açısından da dünyadaki en zengin ilk birkaç şehir arasında yer almaktadır. 17 yıldır Antalya’ya hizmet veren bir hekim olarak sağlık sektörü ile turizm sektörünün birleştirilmesi gerektiğine gönülden inanıyorum. Estetik ve kozmetik dermatoloji ile yakından ilgilenen ve yurt dışında birçok konferans, eğitim ve sempozyuma katılan bir dermatoloji uzman doktoru olduğum için, estetik işlemlerin yurt dışında ne kadar pahalı ve başarı oranının bizlerden düşük olduğunun farkındayım. Oysa ki Türk hekimleri; hem bilgi yetenek olarak hem de hasta sayısı üstünlüğü ve tecrübe olarak artık Avrupa ve dünyada tıp ve bilim alanında birçok konuda önderlik vasfı kazanmışlardır.

Turizmde sağlık ise sadece turist olarak şehrimize gelen kişilerin ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini önleyici ve giderici yaklaşım, tedavi ve girişimleri kapsamaktadır. Bu zaten ülkemize gelen herkese uyguladığımız insani bir hizmettir ve sağlık turizmiyle karıştırılmamalıdır. Antalya’nın hem güçlü ekonomiye sahip olması hem de turizm ve sağlık sektöründe girişimciliğin artması için öncelikle sağlık turizmine gereken önemin verilmesi kanaatındayım. Birçok estetik girişim, operasyon ve tedavi için Antalya’yı seçecek olan tüm dünya halklarının, şehrimizin turizme etkisinin paha biçilmez olacağına inanıyorum.

 DERMATOLOJİ VE VENEROLOJİ UZM. DR. HÜRAY HÜGÜL

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: