HABERİ BİLE TURİZMDE PATLAMA YAŞATTI !

slide, TURİZM HABER, Turizmden Güncel Haberler 10 Mart, 16:40'de eklendi

Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile vizelerin kaldırılacağı haberleri hem yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarda hem de turizm acentelerinde büyük heyecan yarattı.

Avrupa turları, vizeler kalkıyor
Avrupa seyahatlerini erteleyen binlerce Türk vatandaşı valizini toplamaya başladı. Seyahat acenteleri, Avrupa Futbol Şampiyonası için tur programlarını revize ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Brüksel’de yapılan Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi’nin ardından vizelerin haziran ayında kaldırılacağını söylemesi, turizm sektöründe heyecan yarattı. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Vize çilesi çekmek istemediği için Avrupa seyahatini erteleyen binlerce Türk vatandaşı, yaz tatili için Avrupa turlarını incelemeye başladı. Binlerce futbolsever, 10 Haziran ile 10 Temmuz arasında Fransa’da oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası’nı yerinde izlemek için harekete geçti. Seyahat acentelari, hazirandan sonra talepte meydana gelecek ani artışa hazırlıklı olabilmek için tur programlarını revize etmeye başladı.

ÇİN SEDDİ YIKILIYOR!’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Vize, günümüz dünyasında çok yanlış bir uygulama. Seyahat özgürlüğünün önüne Çin Seddi gibi duvar örmek anlamsız. Bu yanlıştan dönülmesi çok sevindirici bir gelişme” dedi. Ulusoy, 2015’te 9 milyon Türk’ün yurtdışına çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Vizenin kalkmasıyla bu sayı her yıl 3-4 milyon artacak. Bu karar sadece yurtdışına gidişleri artırmakla kalmayacak, Türkiye’ye gelen turist sayısını da yükseltecek. Çünkü Avrupa’ya giden uçaklar dolu dönecek, bu şekilde maliyetler düşecek ve daha fazla turist gelecek. Vizeler haziranda kaldırılırsa Türk vatandaşlarının Avrupa Futbol Şampiyonası’na ilgileri artacak, önceki şampiyonalara nazaran çok daha fazla vatandaşımız müsabakaları yerinde izlemek için Fransa’ya gidecektir.( HABERTÜRK)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.