HABERİN DEĞİŞİME İLHAM VERDİĞİ YER TRT WORLD

2015 yılında hizmet vermeye başlayan TRT World, Türkiye’nin ilk uluslararası haber kanalı olma özelliğini taşıyor. Haberciliğe yeni bir soluk getiren 

TRT World’ün faaliyetleri ve hedeflerini TRT World Yönetici Direktörü Murat AKGÜÇ’ten dinledik.

TRT World kanalını bize tanıtabilir misiniz?

TRT World, Türkiye’nin ilk uluslararası haber kanalı olarak Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından 2015 yılında kuruldu. İstanbul ana merkez ofisimizin yanı sıra Londra ve Washington D.C.’de de yayın yapılabilecek kapasitede ofislerimiz mevcut. Gelecek aylarda açılmasını ön gördüğümüz Singapur ofisimizin de hazırlık çalışmaları devam etmektedir. TRT World, “insanı” ve “küresel vicdanı” merkeze alarak dünyanın ihtiyaç duyduğu yeni bir bakış açısı ile yayın hayatına başladı. Türkiye’nin jeopolitik ve jeokültürel pozisyonu göz önüne alındığında, doğunun ve batının sentezini yapma ve küresel olayları bu sentez filtresinden geçirerek dünyaya duyurma misyonu, ülkemizin en köklü televizyon kurumlarından TRT’nin kurduğu TRT World kanalı tarafından üstlenildi. Bu süreçte TRT’nin 50 yıllık derin televizyon tecrübesinin arkamızda olması bize büyük bir avantaj sağladı. Bu avantajla, kurulduğumuz günden bugüne büyük mesafeler kat ederek habere yeni bir soluk getirdik ve bu alanda önemli bir boşluğu doldurduk.

Kanalın içeriğinden bize bahseder misiniz? Ne tarz haber ve programlar yer almaktadır?

TRT World, haber ağırlıklı bir televizyon kanalı. Küresel düzeydeki haberleri, dünyanın dört bir yanından ayırım yapmaksızın ele alıyoruz. Ayrıca; kültür, sanat, finans, spor ve aktüel gibi konularla da ilgili zengin içeriğe sahip programlarla seyircimizin karşısına çıkıyoruz.

TRT World’ü diğer uluslararası haber kanallarından farklı kılan nedir?

TRT World diğer uluslararası televizyon kanallarından farklı olarak insan hikâyelerine öncelik veriyor. Anlatılmayan hikâyeleri anlatmanın yanı sıra, dünyanın aşina olduğu kalıplaşmış söylemlerin dışında yeni bir haber dili kullanarak izleyicinin dikkatini çekiyoruz. Merak ve farkındalık oluşturmak açısından uluslararası diğer haber kanallarından farklı olduğumuzu söyleyebilirim.

TRT World’de nasıl bir ekip çalışmaktadır?

Farklı bakış açılarına sahip olmak, kanalımızın kuruluş amacına ulaşması için büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda 40’tan fazla milliyetten çalışanımızla habercilik alanında çok farklı bir perspektif sunuyoruz. Ayrıca sahadaki muhabirlerimizle, haberleri yerinden birebir yakalama şansımız oluyor. Daha önce uluslararası kanallarda çalışmış, kendi alanlarında deneyimli ve global kanal içeriğine hakim gazetecileri TRT World çatısı altında buluşturduk. TRT World, böylesine deneyimli ve güçlü kadrosuyla başarılı bir uluslararası haber kanalı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

TRT World’ün hedef izleyici kitlesi kimdir?

Biz bu yola çıkarken, yeryüzündeki her bir insana erişmeyi hedefledik. İngilizce yayın yapan bir kanal olmamız sebebiyle hedef izleyici kitlesi olarak İngilizce konuşulan bölgelere öncelik verdik. Olumlu geri dönüşlerden bu anlamda mutlu oluyoruz. Özellikle belirtmek gerekirse, ABD ve İngiltere’de çok ciddi bir izleyici kitlesi yakaladık.

 

TRT World kanalının dünya çapında izlenebilirliği nedir?

TRT World şu an 190 ülkede yaklaşık 1.5 milyar izleyiciye ulaşıyor. Kanalımız, dünya çapında 12 uydu üzerinden HD olarak ücretsiz bir şekilde izlenebilmekte. İzleyicilerimiz TRT World yayınlarına; şifresiz şekilde kablo ve uydularla birlikte tüm dijital platformlardan da  ulaşabilmektedir.

 

TRT World kanalının dağıtımı konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? 

Hedefimiz TRT World’ü dünyanın dört bir yanında izlenebilir kılmak. 12 uydu üzerinden ücretsiz izlenebiliyor olmak dağıtım konusunda bize avantaj sağlıyor. TRT World’ün sadece evlerde değil, aynı zamanda ev dışındaki alanlarda da bulunması son derece önemli. Oteller, restoranlar, havayolları, üniversiteler ve hastaneler TRT World’ün varlığını göstereceği stratejik öneme sahip alanlar. Ev dışında izlenebilen her televizyonda TRT World kanalının bulunmasından Ev Dışı Dağıtım Ekibimiz sorumludur. Oteller misafir sirkülasyonunun en fazla olduğu ve TRT World kanalının görünür olabileceği en verimli alanlar olduğu için şu anda öncelikli olarak otel dağıtımına odaklanmış durumdayız.

 

TRT World’ün Türkiye’deki otellerde bulunması neden önemlidir?

Yayınlarımızın ülkemizdeki otellerden misafirlerle buluşması bizler için çok önemli. Tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan ülkemiz her daim milyonlarca turisti ülkemizde misafir ediyor. Bu doğrultuda, Türkiye’deki otel televizyonlarında bulunmamız kendi ülkemizde uluslararası izleyici kitlesiyle buluşmamız anlamına geliyor. Diğer uluslararası haber kanallarının yer aldığı her otelde Türkiye menşeili bir kanal olarak kurulan TRT World’ün yer alması kritik bir öneme sahip. Bu nedenle Türkiye’deki tüm otellerde yer almak öncelikli hedeflerimizden. Ayrıca TRT World gibi uluslararası bir haber kanalına uydu üzerinden ücretsiz ulaşılabilmesi otelciler açısından da güzel bir fırsat.

 

TRT World’ü yayınlayan oteller için sağladığınız ayrıcalıklar nelerdir?

TRT World’ü misafirleriyle buluşturan bütün otelleri web sitemizde Partner Otel olarak listelemekteyiz. Kurumsal web sitemizden erişilebilen Partner Otel Sayfasında her otelin kendi alanı bulunuyor. Burada otel logosu, otele ait resimler ve iletişim bilgileri yer alıyor. Buradan da kendi web sitelerine geçiş sağlıyoruz. Bu hizmetimiz, otellerin bizimle iş birliği içerisinde olmalarından dolayı duyduğumuz memnuniyet nedeniyle ücretsiz sunulmaktadır. Oteller bu hizmetimizi ücretsiz bir pazarlama aracı olarak düşünebilirler. Otel sektörüne de katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu çalışma ile hem TRT World’ün hangi otellerde yayınlandığını izleyicilere sunmak, hem de otelcilerin kendi otellerini ve web sitelerini tanıtma şansı bulmasını istedik.

 

TRT World’ün otel televizyonlarında nasıl yayınlanabileceği hakkında bilgi verir misiniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi kanalımız dünya çapında 12 uydu üzerinden HD olarak ücretsiz izlenebilmektedir. Türkiye’deki yayınlarımıza ise Türksat 3A, Digitürk, D-Smart, Tivibu ve diğer ana platformlar üzerinden ulaşılabilmekte. Detaylı bilgi için Dağıtım Ekibimiz konu hakkında yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Kanalımızı yüklemek ve Partner Otel Sayfamızda yer almak için otelcilerin Dağıtım ekibinden Yasemin Hanım’la iletişime geçmesini rica ederiz.

Yasemin Keskin

Ev Dışı Dağıtım

E-mail: yasemin.keskin@trtworld.com

corporate.comm@trtworld.com

GSM: +90 536 866 09 32

TEL: +90 212 326 30 00/ 3477

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.