ÖZKAN HACIOĞLU  :“OTELİNİZİN TELEFONU HİÇ SUSMAYACAK, HER 3 ÇAĞRIDAN 1’İNİ SATIŞA DÖNÜŞTÜRECEKSİNİZ”

Çalışma hayatına üniversite sonrası Bursa’da bir finans şirketinde yatırım planları satarak başlayan Özkan Hacıoğlu’nun 2007 yılında mütevazi bir ofis ile kurduğu Neredekal.com, şu an günde 350.000’den fazla ziyaretçi ile Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen sitesi. Bu rakamlar Neredekal.com’u seyahat pazarlaması için en çok tercih edilen internet yatırımı haline getiriyor. Vizyoner çalışmalarla Türk turizmine değer katan Neredekal.com’un, 2018 yılı faaliyetlerini kurucusu Özkan Hacıoğlu’dan dinledik.

Neredekal.com hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

Neredekal.com’un bu yıl sektördeki 11. yılı. 2007 yılından bu yana Türkiye’deki bölgeleri, otelleri tek tek gezen Neredekal.com yola küçük ve butik otelleri tanıtmak üzere çıktı. Yıllar içerisinde gösterdiği büyümenin getirisi olarak, 2010 yılında iLab Holding iştiraki ile sektörde kendine güçlü bir yer edindi. Büyümesine paralel olarak etkin olduğu iş alanlarına da yenileri eklendi. Neredekal.com bugün, Türkiye’de en çok otel listeleyen ve bu oteller için fiyat karşılaştırma imkanı sunan bir platforma evrilmiş durumda. Web sitemizde veya mobil uygulamamızda gezinen bir kullanıcı, tatil bölgesindeki otellerin neredeyse her birini görüntüleyebilir ve hatta fiyatlarını karşılaştırarak, tercih ettikleri tarih aralığı için otele rezervasyon yapabilirler. Neredekal.com’u en iyi tanımlayan cümle, sloganımızda da olduğu gibi: En çok otel, en uygun fiyat…

Sektöre ne gibi faydalar sunuyorsunuz? Otellere ve tur operatörlerine ne tarz katma değerler yaratıyorsunuz?

Neredekal.com portalını, müşteriler ve oteller arasındaki en iyi aracı olarak tanımlamamız mümkün. Neredekal.com, otelleri en doğru şekilde tanıtma üzerine geliştirilen bir platformdur. Otellerin tanıtımını gerçekleştiriyor ancak satın alma aşamasında otelin direkt kendisine veya tur operatörüne/seyahat acentesine yönlendiriyor. Biz daha çok, otellerin tanıtımı adına pazarlama desteği sunan bir şirketiz. Pazarlama İş geliştirme faaliyetlerimizi faaliyetlerimize daha çok teknoloji tarafında yer alarak vererek, çalıştığımız tur operatörlerinin sitesine trafik, çağrı merkezlerine telefon çağrısı yönlendirmek suretiyle katma değer sağlıyoruz. Çalıştığımız otel, pansiyon, apart, butik otel gibi tesislere de kendilerine tahsis edilen özel telefon numaraları üzerinden çağrı yönlendirerek, telefon üzerinden direkt rezervasyon almalarını sağlıyoruz. 2017 yılında, partnerlerimize 1.900.000 çağrı yönlendirmesi ve 4.000.000 trafik yönlendirmesi yaptık. Her üç çağrıdan birini de satışa döndürmeyi başararak, partnerlerimize 350 Milyon TL’nin üzerinde bir rezervasyon değeri aktardık.

Sitenize gelerek otel araştıran müşteri profili hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Türkiye’de, 14.000’den fazla otel listelediğimizden ve otel kategorilerinin de birbirinden farklı olmalarından dolayı, geniş bir ziyaretçi kitlemiz var. Üniversiteli gençlerden tutun da, Türkiye’yi keşfetmek isteyen emeklilere kadar toplumun değişik kesimlerinden kullanıcılarımız olduğunu belirtmeliyiz. Yaz döneminde her ne kadar en çok deniz kenarı tesisler aranıyor olsa da, özellikle şehir merkezi ve çevresindeki otelleri arayan, tatili sadece beş yıldızlı her şey dahil otellerden ibaret görmeyen, pansiyon, küçük-butik otel gibi alternatif konaklama arayan ziyaretçiler de sıklıkla Neredekal.com’u tercih ediyorlar.

Neredekal.com’da hangi tesis türlerini görmek mümkün?

Türkiye’de en çok konaklama tesisi listeleyen portal şu anda Neredekal.com. Bizim pansiyon, küçük veya butik otel, her şey dâhil otel gibi bir ayrımımız yok, bu nedenle her otelin bizde yeri var. Bu yaklaşımımız ve iş modelimiz nedeniyle, rakip olarak bize en yakın platforma kıyasla, neredeyse iki kat fazla tesis listeliyoruz diyebilirim.

Sizden hizmet almak isteyen oteller/tur operatörlerine sunduğunuz paketler nelerdir? (Özel telefon, sosyal medyada tanıtım, ortak reklam, paketine göre üst sırada çıkarma, basın desteği vs.) Nasıl bir çalışma modeliniz var?

Neredekal.com üyesi olan otellerin en avantajlı olduğu kısım her otelin kendine özel, 0850’li bir telefon numarasına sahip olmasıdır. Yönetim panelinde kayıtların tutulmasını sağlayan bu sistem ile oteller Neredekal.com’dan ne kadar çağrı aldıklarını, hangi telefondan arandıklarını görüntüleyebiliyorlar. Pansiyonlar ve küçük oteller için de adeta bir dijital sekreter yarattığımızı söyleyebiliriz. Öyle ki, misafirden gelen ancak o esnada otel tarafından yanıtlanamayan/kaçan çağrılar görüntülenebiliyor ve misafire bu şekilde geri dönüş de sağlayabiliyorlar. Neredekal.com üyelik paketleri ise her otelin ihtiyacına göre şekilleniyor. Neredekal.com sözleşmeli üyeleri, paketleri dâhilinde kendilerine verilen reklam alanlarının kullanımını, otellerinin doluluk oranına göre kendileri belirleyebiliyorlar.

Sitenizde sadece otelleri mi tanıtıyorsunuz?

2016 yılında Muazzez Abacı ile çektiğimiz “Nerede kalsam?” temalı reklam filmi çok ilgi gördü. Kristal Elma ve Effie ödülleri de alan reklam filmimiz dışında, bütçemizi genelde dijital reklamlara kullanıyoruz. Neredekal.com otel tanıtımı yapmasının yanı sıra, kullanıcıya sunduğu kapsamlı seyahat içeriği ile birlikte, aynı zamanda bir seyahat rehberi. Kullanıcı otel seçiminden önce gideceği bölgeler ve konaklama esnasında gezeceği yerler hakkında da en donanımlı bilgiye Neredekal.com web sitesi ve Neredekal mobil uygulaması ile her an ulaşabiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.