TUI RUSYA & BDT ORTAĞI MORDASHOV: ” DEĞİŞİM OTELLERDE MALİYETLERİ DE DÜŞÜRECEK”

Tui Rusya & BDT Ortağı Alexei Mordashov resort kongresinde turizme küresel bakış adlı konuşmasında geleceğin farklılaşmadan geçtiğin ve bu farklışma ile otellerde maliyetlerin düşeceğinden bahsetti ve teknolojinin turizm  sektörünü değişime ittiğini dile getirdi.

Turizmde değişim şart

Turizmde değişim kaçınılmaz olduğunu dile getiren Mordashov : “Öncelikle turizm sektörünü değişimler ve bazı trendler etkiliyor. Müşterilerimize kişiselleştirilmiş ve spesifik paylaşımlar sunmalıyız. Olacak olan değişiklikler sanal gerçeklikler ve robotlar gibi şeyler. 2000’den sonraki nesil teknolojiyi kullanan en büyük kitle, bu neslin davranışlarını izledik ve gördük ki bu nesil tatillerinde evlerindeki rahatlığı istiyor, bağlantı olmadan internet üzerinden hizmete erişmeden tatil yapmak istemiyor. Kullanım kolaylığı ve lüks istiyor bu nesle hizmet için çok değişiklik yapmalıyız ve rekabet ortamında bu çok zor olacaktır. Ama başarmak zorundayız. Tur operatörü olarak klasik ofline satışlarının sonu geleceğini duyduk. İlginç olan şu ki klasikacentelere olan güven devam ediyor. İnsanlar daha kolay ve güvenlir bir aracı arayışında. Müşterilerimize kolaylık sunacak tecrübeler sunmalıyız. Asla aynı şeyi değil, var olan sistemimizi bozmalıyız. Rekabetçi çevre de bu kaçınılmaz ” dedi

Seri üretimden kişisel üretime geçiyoruz

Gelecekte internet döneminde aracılık sektöründe daha çok göreceğiz. Ali Baba ve Amazon dağıtım ve üretimi birleştiriyorlar.  Seri üretimden kişisel üretime geçiyoruz. Tatilini sadece sahilde geçirmek istemeyen bir kitle var.  Tatilci artık sadece bunla yetinmiyorlar, sağlık ve fitness gibi aktiviteleri yapmak istiyor. Kişiselleştirilmiş cihazların olmasına ve tatilde evlerindeki lüksü bulmayı istiyor. Bu oteller için yeni ürün üretmek için bir fırsat. Kişisel ürün ve hizmet üretmeliler.

Hepimiz tekonlojiyi benimsemeliyiz

Teknolojinin önemini ise Mordashov şu sözlerle ifade etti: “Hepimiz teknolojiyi benimsemeliyiz Örneğin ; Anahtar otel odası uygulaması indiriyorsunuz. Bu uygulama ucuz bir uygulamadır. Otelleri temsil eden profesyonellerin bunları kullanacağından eminim.”

Farklılaşma maliyetleri de düşürecek

Turizm işletmelerinin müşteri ihtiyaçlarına hizmet etmek bizim hedefimiz diyerek bunu nasıl yapacağımız hakkında Mordashov  şunları aktardı: “ Burada özel bir şey yok. Nasıl yapılacağı en büyük sorun. Bizce bizim müşterinin ihtiyaçlarını yakından takip etmekle olabilecek bir şey bu. Bu ürünü bir anda oluşturmayacağız. Denemeniz gerekecek, hızlı ürün üretecek ve müşteriden alacağınız geri bildirimle ürününüz değişecek ve gelişecek. Gelecek farklılaşmada, bu farklılaşma oteldeki doluluk oranları artacak ve bu ürünleri yaparken hem otel maliyetlerini ve operasyon maliyetlerini düşürecek” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.