YENİ TUR OPERATÖRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ ONAYLANDI

TURİZM HABER 13 Şubat, 10:52'de eklendi

Satış yapıldıktan sonra tur operatörlerinin uçuş saatlerini ve tur fiyatlarını kolaylıkla değiştirmesinin önüne geçen yeni tur operatörleri yönetmeliği Avrupa Parlamentosu Üyeleri’nin de onayından geçti.

eu-har
Avrupa Parlamentosu Üyeleri tarafından seyahat edenlere eski yasaya göre daha çok koruma sağlayan yeni tur operatörlüğü yönetmeliği ezici çoğunlukla onaylandı.Yönetmelik, Avrupa Tur Operatörleri Birliği’nin (ETOA) “uygulanamaz”, “çok fazla dava üretir” ve “kullanım için artık uygun değil” uyarılarına rağmen 35’e 2 oyla geçer not aldı. EOTA’nın Politika ve Strateji Başkanı Tim Fairhurst, “EOTA olarak, esas gereksinimin, müşteriye ön ödeme ve geri dönüş maliyeti ile ilgili finansal koruma önerecek, Avrupa çapında tanınabilen bir proje olduğuna inanıyoruz. Şu anki öneri Avrupa çapında bir proje sağlayamamakla birlikte, ulusal ve bölgesel pazar silolarını devam ettirecek. Bu sırada Avrupa dışındaki pazarlar da rekabet avantajlarından faydalanacaklar” dedi. Onaylanan yönergenin bazı maddeleri ise şöyle;

-Müşteriler tatilleri sırasında, turlarını organize eden acentenin batması durumunda ülkelerine geri gönderilecekler, eğer mümkün olursa seyahatlerini tamamladıktan sonra dönme seçenekleri de olacak.

-Satış yapıldıktan sonra, tur operatörleri ancak yakıt fiyatları, vergiler veya havaalanı ücretleri arttığı durumda fiyatta değişiklik yapabilir. Fiyatta yüzde 8’den fazla artış yaşandığı durumlarda müşteri ödediği paranın tümünü geri alma hakkına sahip olacak.

-Satış yapıldıktan sonra tur operatörü uçuş saatlerinde değişiklik yapamayacak.

-Tur organizatörünün hatası olmasa bile zor duruma olan müşteriye, tatil boyunca yardım edilecek.

-Beklenmedik ve zorunlu bir sebepten dolayı tatilci evine zamanında dönemiyorsa, tur operatörü, müşteriye konaklama sağlamak veya 5 geceye kadar gecelik 125 euro vermek durumda olacak.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.