27.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

2019 sayılarını aştık

Anex Tour olarak, Antalya’ya BDT pazarından haftalık 60 bin yolcu getirdiklerini belirten ANEX Tour COO (Chief Operating Officer) Aydın Yaşayacak, Ağustos ayında 2019 rakamlarını geçtiklerini ifade ederek bu sezonun gerçekçi bir bakış açısıyla ekim sonuna kadar devam edeceğini dile getirdi.

Anex Tour için kriz bitti diyebilir miyiz?
Aslında Temmuz sonrası rakamlara baktığımız zaman kriz bitti diyebiliriz. Dalgalanmaların yoğun olduğu zor bir sezon. Pandeminin etkisi, yangınlar ve hem kaynak pazarda hem de Türkiye’de devam eden bir ekonomik kriz var. Bu nedenler insanların tatil alışkanlıklarını, seçimlerini ve bütçelerini etkiliyor. Sayılara bakacak olursak; şu anda bizim haftalık yolcu sayımız İntourist hariç 60 binlerde seyrediyor. Aylık olarak değerlendirdiğimizde bu rakam BDT pazarından 250 bin yolcu demek anlamına geliyor. Ege bölgesi bu rakamlara dahil değil.

Peki Ege’deki sayılar nedir?
Ege bölgesinde de güçlü bir operasyonumuz var. Haftalık 15 bin yolcu karşılıyoruz. İntourist rakamları da haftalık olarak 15 binlerde.

Eylül ayı nasıl planlarınız ve rakamlarınız nedir?
Eylül ayında 2019 rakamlarının geçen yolcu sayılarımız var. Ağustos ayını da 2019’un önünde kapattık. Nisan- Mayıs aylarında kapanma yaşamasaydık bu rezervasyon sayıları 2019 yılının önüne geçmişti. Şu an ki tablo ile baktığımızda 2021 yılını 2019 rakamlarının önünde kapatacağız.

RUS PAZARI MISIR’I ÖZLEMİŞ

Sezon Kasım’a kadar uzar mı?
Ben bunu pek gerçekçi bulmuyorum. Bence Ekim sonuna kadar sezon uzar. Çünkü Kasım ayında havalar değişiyor, diğer destinasyonlar açılıyor, buradaki açık otellerin sayısı azalıyor. Gibi benzer sebepler sıralayabiliriz. Türkiye, Rus ve Ukrayna pazarı için Kasım ve Aralık ayı destinasyonu değil. Kasım’da ekim ayının çok altında rakamları görürüz. Yılbaşında da bir operasyon olabilir. Onun haricinde iyimser bir tahmin yürütemiyorum. Geçen hafta Mısır içi ilave uçuş izinleri verildi. Önümüzdeki hafta içinde bütün uçuşların serbest bırakılması gündemde. Mısır’ın devreye girmesi Türkiye’nin ön ve arka sezonunu yüzde 20 civarında etkiler. Bir de gözlemlediğimiz bir konu var. Rusya Mısır satışlarında , Rus pazarı Mısır’ı özlemiş. Bu nedenle güzel bir satış grafiği var.

Türk turizmi 2019 rakamlarına ne zaman döner?
Ben kişisel bir yorum yapacağım bu konuda; Türkiye baktığımız zaman 2015 krizinden sonra 2016 Rus pazarının kapanması gibi durumlarda biz diğer destinasyonlarla karşılaştırdığımız zaman otel fiyatlarının sürekli değişimi ile karşı karşıya kalıyoruz. İyi giden bir sezonda ve diğer sezonda otel fiyatları çok yükseliyor, krizler yaşandığında ise otel fiyatları çok düşüyor. Bu durum otelcilerinde elinde değil, onlara da haksızlık etmek istemiyorum, ancak istikrarsızlık misafirin EB’ye yönelmemesine neden oluyor. Bu da Türkiye’yi son dakika destinasyonu haline geliyor. Diğer destinasyonlarda 60-90 günlere çıkan bir rezervasyon dönemimiz varken , bu süre Türkiye’de gittikçe azalıyor. Bu da otelcinin daha iyi planlama yapmamasına sebebiyet veriyor. Bu durumda hem fiyata hem de hizmet kalitesine yansıyor. Ama 2022 iyi olursa yaraların sarılacağı bir sezon olabilir.

Pandeminin Türk turizmine kazandırdıkları nelerdir?
Üst segment, Türkiye’yi tanıdı. Pandemiyle birlikte Bodrum ve Kapadokya parladı ve dünya gündeminde konuşulmaya başlandı. Bu durumu iyi hizmet ve misafir memnuniyeti ile koruyabilirsek bu misafir tekrar ülkemize gelir.

 

İYİ PERSONEL VE İYİ YÖNETİCİNİN DEVRİ BAŞLAYACAK
Gelecekte hem mavi yaka hem de beyaz yakalı insan kaynağında büyük problemler ortaya çıkacak. Çünkü insanlar turizmden vazgeçmeye başladılar. Personeller verilen ücretlerle 3 ay çalışıp geri kalan ayları idare et dengesinden çıkmak istiyorlar. Tüketim toplumunun getirmiş olduğu bir sıkıntı da personel her şeye çabuk ulaşmaya çalışmak istiyorlar. Bu sorununu çözümü iste kesinlikte bunun bir devlet politikası haline gelmesi. Şirketlerin çözüm üreteceği bir konu değil. Anex Tour olarak çalışanlara son iki senedir pandemiyle birlikte daha çok değer vermeye ve onlar için bazı politikalar geliştirmeye başladık. Turizm eğitimine eğilmek gerekiyor. Teşvikler Verilmeli. Oteller biraz daha az kazanıp, personeline yatırım yapmalı. Çünkü bu durumda Üst segment misafire eğitimsiz personel ile hizmet verildiğinde hizmet – kalite dengesi yok oluyor. Hizmet ve kalite dengesini eğitimli personel ile koruyabiliriz. İyi personel ve iyi yöneticinin dönemi başlıyor. Çünkü artık onlar daha değerli. Kendini bilen, özelliklerinin farkında olan ve dürüst olan personel hakkettiğini isteyecek konuma gelecek. Patronlar yetişmiş iş gücü Türkiye’de giderek azaldığının farkına varacaklar. Eğer varmazlar ise sürdürülemeyen turizm yaratılmış olur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER