reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

“ACENTELERDE LİSTE MODASI BAŞLADI”

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2014 - 17:21

“ACENTELERDE LİSTE MODASI BAŞLADI”

GM DERGİ ÖZEL HABER

ACENTELERDELİSTEMODASI BASLADİ (1)

BOZKURT ATİLLA – LETOONİA GOLF RESORT – GENEL MÜDÜRÜ

Rus pazarında sıkıntılı bir sezon yaşıyoruz.  Pax sayısında değişim yok ancak kişi başı gelirlerde düşüşler yaşanıyor. Herkes Rus pazarı ile çalışmak istiyor. Bu da sıkıntılı bir Rus Pazarında otelcileri zorlayan bir sezona neden oldu.”dedi. rus pazarı öncelikli olmak üzere tüm pazarlar hakkında Bozkurt Atilla ile  sezon değerlendirmesi yaptık.

SEZON DEĞERLENDİRMESİ ALABİLİR MİYİZ?

Bu değerlendirmeyi pazarlara göre ayırmalıyız. Rus pazarını değerlendirirsek, son satışların ön planda olduğu sıkıntılı bir pazar ile karşı karşıyayız. Rezervasyonlar açısından Mayıs ayı, bu Pazar için hiçbir zaman iyi bir ay değildi, ama şuandaki durum özellikle temmuz ayı olmak üzere Rus pazarında sıkıntılar söz konusu.  Ancak Avrupa’nın Mısır’dan çekilmesiyle, Mısır’daki satışların iyi durumda. Uçak doldurmak konusunda kolaylık sağladıkları sürece tur operatörleri istedikleri gibi uçaklarla oynayabiliyorlar. Onlara da hak vermeliyiz. Çünkü bugün onlar için asıl maliyet uçak.  Tur operatörleri uçaklarını hangi destinasyonda daha ivedi ve biraz daha çok para kazanarak doldurabilirse muhtemelen o destinasyonlara ağırlık verecektir.  Rus pazarında pax olarak değil de, kişi başı gelirlerde eskilerdeyiz.  Bunu etkileyen faktörlerin başında da yeni 5 yıldızlı birçok otelin açılması olduğunu söyleyebiliriz. Antalya’da bu konu da hızlı ilerliyor bu yıl belgeli olarak 27 tane daha 5 yıldızlı tesis açıldı. Artan yatak kapasitesi ve Ukrayna’daki pax’daki düşüş olması nedeniyle herkes Rus pazarı ile çalışmak istiyor. Bunun sonucu olarak da bu pazarda fiyatlar düşüyor.

“Turizmimiz en alt rakama bakarak gelen bir müşteri potansiyeline dönüşmeye başladı”

Avrupa pazarı ise daha rahat bir ilerleme gösteriyor. Geçen seneye oranla Avrupa’daki tüm pazarlarda artışımız var. Bu artılarımızı da ağırlıklı olarak erken rezervasyon döneminde oluşan satışlarımızdan sağladık. Bu dönemden sonraki satışlarda var olabilmek için yigılt olayına giriyorsunuz, bununda sonu yok. Biz yüzde 10 diyoruz, diğer otel yüzde 15, bir başka otel yüzde 16 diyor. Tüketici de doğal olarak en alt rakama bakıyor. Ne yazık ki turizmimiz en alt rakama bakarak gelen bir müşteri potansiyeline dönüşmeye başladı. Servisten ziyade sadece fiyatla -hep böyleydi ama bu sene bu daha bariz bir şekilde algılanıyor- satan bir ülke konuma dönüşüyoruz. Bu da beni bir turizmci olarak çok canımı yakıyor. Servis anlamında tüm oteller en iyisini vermek için çabalıyoruz, ama karşılığını alamıyoruz.

“İÇ PAZAR VE KONGRE TURİZMİNDE HEDEFLERİMİZİ YAKALADIK”

Kongre ve iç pazarda ise sezon beklentilerimiz ile paralel devam ediyor.   Bu pazarlarda bütçelediğimiz rakamlar hemen hemen yakaladık. Nisan ve mayıs aylarında kongrelere ev sahipliği yaptık. Eylül ve ekim sonu itibariyle de kongrelerimiz olacak. Bir de Fransız pazarımız var. O pazarda beklentimizin biraz altında seyrediyor,   şuanda oldukça iyi durumda.

Zor bir sezon bizi bekliyor…

“ACENTELERDE LİSTE MODASI BAŞLADI”

Oldukça zor bir sezon bizi bekliyor. Son dakika satışlarıyla hareketlenecek. Bir şekilde bu çanağın içinde yer almamız gerekecek. Çok tercih edilecek bir durum olmasa da hep bir fiyat indirimi yapmak zorunda kalacağız. Bu sene acentelerde liste modası var.

Liste modası nedir?

Liste modası; size dair sattıkları odaları, biz bu odaları daha ucuza satmıştık diyerek mevcut satılmış odalara ekstra bir fiyat alabilme savaşı denilebilir.  Örneğin;  acente X oteli satıyor. Satışı gönderecekleri zaman ellerinde liste ile geliyorlar. “Şu sayıda odam var, bunlara 100 Dolar değil de 90 Dolar ver  ” diyorlar. Bunları gerçekten de yapmış olabilirler. Bunların acenteler tarafından yapılmış bir oyun olduğu kanısında değilim. Çünkü fiyatları karşılaştırdığımız da oda orada görünüyor. İnsanlar bir an önce uçak koltuklarını doldurup, zarar etmemek istiyorlar. Bugün  bizimkiler ne durumda bilmiyorum ama çok büyük zararla sezona başlayan bir çok acente var. Rekabet bizi ne yazık ki bu noktalara getiriyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kalite değil ama fiyat odaklı bir Antalya olmaya büyük bir süratle ilerliyoruz. Yeni tur operatörleri  dahil oluyor tüm pazarlara yeni turist bulmak yerine fiyatları düşerek mevcut pastadaki paylarını yükseltmeye çalışıyorlar. Oteller yarına oda lazım dedikleri sürece sıkıntı ve bu fiyat oyunları devam eder.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.