ADNAN SOYASLAN “YÜKSEK MAAŞ PERSONELİ SÜPERMAN YAPMAZ”

Turizm Röportajları 4 Ağustos, 18:08'de eklendi

GM DERGİ – ÖZEL HABER

 Sentido Zeynep Golf & Spa  Genel Müdürü Adnan Soyaslan;  y kuşaıyla çalışmanın zorluklarını, personeli elde tutmanın çok kolay olmadığını, yakında sektörde Z kuşağının yer alacağını bellirtti. Yüksek maaşın personeli tatmin etmediğini artık personelin işin içine ne kadar dahil olduğunu önemsediğini dile getirdi. 

İşte personele dair Soyaslan’ın görüşleri…

adnan soyaslan (2)

Sentido Zeynep Golf & Spa  Genel Müdürü Adnan Soyaslan

 

Y KUŞAĞIYLA ÇALIŞMAK ZOR MU?

“Onlar bizim gibi emir komuta sistemiyle çalışmıyorlar”

Eldeki personeli de tutmak, müşteriyi tutmak gibi çok önemli bir hal aldı. Artık “Y” kuşağı ile çalışıyoruz. “Y” kuşağının arkasından şimdi de “Z” kuşağı yavaş yavaş gelmeye başlayacak. Bu sene 1997 doğumlu bir arkadaşımız burada işe başladı. Artık 16 yaşında, 17 yaşında çocuklar zaten çalışıyorlar. 1999’da biz “Z” kuşağına geçeceğiz. Bizim bu kuşak çatışmalarıyla veya yeni kuşakları elinde tutabilmek adına onların beklentilerini doğru karşılamalıyız. Bu yüzden bu yeni kuşağı anlamalıyız.  Onlar bizler gibi emir, komuta zincirinde çalışan değil, kendilerini geliştirdikçe sizin bir parçanız, çözüm ortağınız olduğunu düşündükçe, işi sahiplendikçe tatmin oluyorlar ve katkıda bulunuyorlar.

Onlardaki sürekliliği sağlayabilmek biz yöneticilere düşüyor. Ben ve tüm yönetici arkadaşlarım bu kuşaklarla ilgili eğitimleri sürekli alıyoruz. Koçluk eğitimlerine başladık ve tesis içerisinde yönetici kadro ve ara kadronun koçluk sistemi içerisinde alt kadrolarıyla çözümler bulmasını destekledik. Mentörlük sisteminin, yani emirle, yönlendirmeyle, despotlukla bu işlerin yürümeyeceğinin farkına varmalıyız.

supermen-GM DERGİ

“Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedeline bakın”

Biz bu noktada kasım 2012’den beri eğitimler veriyoruz. Sadece kendi üst düzey yöneticilerimizi, departman müdürlerimizi eğitmek için değil, personelimize de kişisel gelişim eğitimler veriyoruz. Benim sevdiğim bir söz vardır “Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini düşünün.” diye. Eğitim pahalı bir şey değildir, eğitim cehaleti öldürdükçe, insanları mutlu hissettirdikçe hem ailelerine hem işlerine hem de kendilerine faydaları oluyor. Biz bu eğitimleri yapıyoruz ve tüm sektöre de tavsiye ediyoruz.

İnsanlar artık mesleki eğitim değil, kişisel gelişim eğitimleri istiyorlar. Bunu da yapan çok güzel profesyonel firmalar var. Biz bunda İstanbul’dan “Hümanika”  adlı firmayla çalışıyoruz. 1.5 yıldır da çok büyük randıman aldık, personelin ilgi ve güler yüzünde ciddi artışlar sağladık. Onu da ölçümle ortaya koyabiliriz. Şuanda bizim tesisimizde misafir anketlerinde çıkan en yüksek notumuz personelin güler yüz ve ilgisidir. Bu oran %97’nin üzerinde seyrediyor.

 Sirkülayonda azalma yaşandı mı?

Sirkülasonda da azalma yaşandı. En yüksek maaşı veren otel olmanıza gerek yok. Yüksek maaş, yüksek ücretler insanları belli bir noktaya kadar tatmin ediyor. Onların beklediği iki şey var. Birincisi, “ben olayın ne kadar içindeyim, benim fikrim ne kadar dinleniyor?” ikincisi, “Benim kariyer planlamam ne kadar yapılıyor, ne kadar içeriden yükselmem var, ne kadar doğru değerlendiriliyor, ne kadar adaletli?” En önemlisi de “Tesiste bir sistem var mı, yok mu?”

 Parayı vermekle sistem kuramazsınız, parayı vermekle insanları geçici süre tatmin edersiniz. insanların her gün geldiğinde ne iş yapacağını bileceği, sürprizlerle karşılaşamayacağı bir ortam yaratırsanız, personel  3’e 5’e bakmadan sizle çalışmayı tercih ediyorlar.

Çok önemli bir konu bu. Çok güzel bir noktaya değindiniz. Biz bu sayımızda bu konuya kısmi olarak değindik,  4-5 insan kaynakları müdüründen görüş aldık. Yani eleman yok mu, yani personel kısıtlı mı?

Personel var, ama seçici.

Sadece paraya önem vermeyen bu elemanların seçici olmasıyla ilgili otellerde belli bir uyanış var mı? Yoksa hala eski usullerle mi bu işi götürmeye çalışıyorlar?

Hayır, yeni açılan bir tesisin ya da eleman ihtiyacı olan bir tesisin elinde tek bir argümanı var. Yüksek maaş vereceksiniz. Evet, hep şunu söylerim, yüksek maaş vermekle o  personeli süpermen yapmazsınız. Orta halli bir otelden eleman alınıp, deluxe bir otele konduğunda bir anda o eleman  deluxe otelin konseptine uygun bir süreç içerisine girmiyor. Siz o elemanları öyle görüyorsunuz, ama siz o insanlara ne katkıda bulunuyorsunuz bunlara bakmalıyız. Aynı personel bugün bende yarın yan tesiste. Sizin personel alımıyla ilgili nasıl bir referans sisteminiz var ve siz bu personel içerisinden gerçekten kendi kriterlerinize göre mi seçim yapıyorsunuz, yoksa “Kapıya geleni alın, artık kim olursa olsun gelsin” gözüyle mi bakıyorsunuz? Bu seçiciliği, bu referans müessesinde işletmeliyiz.  “Ben her personelim için eski iş yerlerinden referans alıyorum. Ancak aynı olayı biz kendimizde göremiyoruz yani bizden çıkan personelleri alan diğer arkadaşlar bize o kadar az referans soruyor ki, ben buna çok üzülüyorum.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Gökhan 06 Ağustos 2014

Çok güzel şeyler söylemiş. Umarım, uyguluyorlardır.
referans için arıyoruz, ancak telefonlarımıza bakmıyor beyfendi.