AHMET DOĞANGÜN : “İSTANBUL TURİSTİ UCUZLUYOR MU?”

TURİZM RÖPORTAJLARI 10 Eylül, 17:56'de eklendi

GM DERGİ – ÖZEL HABER

DSC_6607

Ahmet Doğangün- Double Tree Hilton  Avcılar- Genel Müdürü

Double Tree Hilton Avcılar Genel Müdürü Ahmet Doğangün; 1988 yılından beri turizm sektöründe bir fiil ter alan hem yurt dışında hem de yurt içinde farklı destinasyonlarda mesleğini icra etmiş duayen bir turizmci.  bizde bu duayen turizmciden İstanbul turizmi başta olmak üzere uzun ve başarılı turizm hayatındaki deneyimlerinden yola çıkarak sektöre dair sorular sorduk. İşte o güzel röportajdan kalemimize dökülenler detaylar…

1988 yılında beri turizm sektörünün içinde olduğunuzu biliyoruz. Turizm hayatına yeni başlayacak yöneticilere tavsiyeleriniz neler?

Turizm sektöründe arz çoğaldıkça kalifiye eleman bulunması çok kolay olmamaya başladı, ayrıca sektörde çalışacak kişiler önceliği son yıllarda maddi koşullar verdiler, aidat duygusu azaldı. Eğitim veren kurumlarda çoğalınca kişiler bir an önce bir yerlere gelmeye çalıştılar… Halbuki bir işin en temelinden öğrenilmeye başlanılması son derece önemli. Eğer kişiler ileride hedef olarak üst düzey yönetici olmak istiyorlarsa, hırslı olmaları, başarılı ve esnek olmaları, öğrenmeye açık olmaları şart. Bunun dışında yabancı dil mesleğimizin olmazsa olmazı. Otellerin operasyonal kısımlarında çalışmaları ileri ki dönemlerde kendilerine artı olarak geri dönecektir, tabi bunu yaparlarsa.

Bu zamana kadar,  Ankara, İstanbul ve Göcek gibi farklı destinasyonlarda deneyimleriniz olduğunu biliyoruz. Bu bölgelerdeki en belirgin farklar ve yöneticiliği değerlendirmenizi istersek neler söylersiniz?

Şehir otelciliği ile resort otelcilik pek çok yönden birbirinden farklı özellikler göstermekte. Ankara otelciliğinde ciddi, devletle iş yapan kişiler, diplomatlar var… Ankaramız ciddi bir destinasyon zaten. İstanbul Otelciliğinde tüm segmentler için ise inanılmaz rakipler var, kaliteli hizmeti verenler kazanıyor, eğer Siz kaliteli hizmet vermiyorsanız misafirler –seçeneklerde fazla olduğundan siz de kalıp bir daha gelmiyorlar, başka yerlere gidiyorlar. Ayrıca İstanbul’da otelcilik bence bir kaç bölgeye; Anadolu tarafı-Taksim, Talimhane, boğaz çevresi, havaalanı tarafı ve son olarak geri kalan bölgeler  şeklinde ayrılmış durumda. Kısacası İstanbul’da her bütçeye uygun tesis var.

MUHTEŞEM TECRÜBELER KAZANDIM,

Birçok zincir otelde çalışmanın size getirileri neler?

Muhteşem tecrübeler kazandım. Tabi, benim de bu yıllarda turizme katkılarım oldu, ancak karşılığında pek çok tecrübe kazandım. Bulgaristan, Suriye, Özbekistan, Mısır ve Kazakistan ‘da hem bu ülkelerin yerel kültürlerini tanıma fırsatı buldum hem de turizm endüstrilerinin yapısını öğrendim. Pek çok kişi ile tanıştım ve birçok bilgi topladım.

Düşünün bir yere gidiyorsunuz ve karşınızda tamamen sizi tanımayan büyük bir topluluk olan personel ve otel yönetimi var. Onların sizi ve sizin onları tanımanız azda olsa zaman alıyor.  Operasyon tarafında kişilerin içlerinde çalışıyorsunuz. Yapılan satış görüşmeleri ile de ülke insanlarının nelere değer verdiğini ve neyi önemsediğini öğreniyorsunuz. Bir otel açılışında bulunmak zaten inanılmaz bir zevk… Hele ki otelin inşaat kısmından itibaren yer almak ve yapının gün ve gün gelişimini takip etmek insana ayrı bir gurur veriyor. Her geçen gün size bir Bilgi  aktarıyor, günler geçtikçe de tecrübeniz artıyor.

Türkiye’deki yerel zincirlerin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz. Eksikleri ya da “Bunu da çok iyi yapıyorlar” diyebileceğiniz yönlerini sıralar mısınız?

Ülkemizde çok ciddi  ve başarılı yerel işletmeler var. Bazı konularda inanılmaz yapılaşmalar görmek beni mutlu ediyor. Ancak hala gelişmesi gereken konular da var. Standartların sağlanması ve en önemlisi bunların takibi. Bu konuda daha çok yol kat etmeliyiz. Şuan ki durum yeterli değil bence. Zincirlerde eğitim ve kalite yönetimi konusunda hala yapılacaklar olduğunu savunuyorum…

PAZAR KOŞULLARI ÇOK SERT

Şuan İstanbul Hilton Duobletree- Avcılar’ın Genel Müdürlüğü’nü yapmaktasınız. İstanbul turizmini 2014 sezonunda değerlendirir misiniz?

Avcılar Bölgesi’nde pazar koşulları çok sert ve hedeflere tutunmak için çok çalışmayı gerektiriyor. Otelimiz Türkiye’nin en yüksek çelik binası ve inanılmaz kaliteli ve de sağlam yapıya sahip.

İstanbul otelciliğinde ilerleyişi bu yıl  olumlu görmüyorum. Etrafımızda çeşitli  sebeplerden dolayı  geçen yılın oranlarının gerisinde kalan pek çok tesis var. Ortadoğu segmenti bu sene bilinen olaylardan dolayı çok parlak değıl. Yakın komşularımızdan eskisi gibi akımlar yaşanmıyor. Yine de yaz sezonu dışında eylül ayından itibaren son çeyrekte neler yapılıyor buna bakacağız.

Genel anlamda İstanbul turist profilinde son 5 yıl içinde ne değişti?

Tur gruplarının artması ile bence harcama kapasitesi düşük turist tipi İstanbul’a gelmeye başladı. Bunun dışında Büyük kongrelere İstanbul ev sahipliği yapmaya başladı, İstanbul adına bu önemli bir gelişme. İstanbul, bunların etkisi ile etkinliğin olduğu yıllarda harcama kapasitesi yüksek turistleri ağırladı.

Gelecek 10 yıllık projeksiyonda İstanbul turizmi dünyada ne konumda olacak?

İstanbul, gelecek yıllarda Kongre turizm dışında-daha çekici ilgi alanları yaratmalı. İstanbul’a gelen Turist sayısı ile hele ki kişi basşı harcama rakamlarına bakıldığında rakiplerin gerisinde kalındığını görüyoruz. Halbuki bu şehir çok daha fazlasını hak ediyor. Temalı parklar örnekleri olmaya başladı, spor turizminin daha da gelişmesi, Uluslararası kongrelerin sayısının artması, sağlık turizminin çok daha ileri seviyeye getirilmesi ilk aklıma gelenler…

ÇOK TİTİZ BİR MARKAYIZ

Son olarak,  Hilton markası olarak şehrin turizmine katınız nedir, misafire özel olarak sunduğunuz spesifik bir servisiniz var mı?

Hilton  Markasının pek çok alt kırımı var. Hilton Hotels &Resorts, Üst segment Waldorf Astroia Hotelleri, Doublee Tree By Hilton, Embassy Suites, Hilton Garden Inn, Hampton-Homewood Suıtes, Home 2 gibi çok değişik markalar var. Bunun dışında  uyulması zorunlu  standartlar var, Dünya çapında 4000 otel olmanın getirdiği bir güç ve algı var. Doublee Tree olarak ise Cookie –Make İt Right –Kurabiyelerin lezzet ve rahatlığı ile ilk otele girişte kendisini evinden hissetme duygusunu vermeye çalışıyoruz. Misafir memnuniyetinde inanılmaz titiz bir markayız. Türkiye olarak ise pek cok değişik ilimizde Hilton ailesinin otelleri  ile hizmet veriyoruz. Hilton markası, Turkiye’ye de hem Management olarak hem de Francahising olarak değer veriyor vermekte. Yönetimimiz tesis sayılarının arttırılmasını sağlamak için çalışmalara devam ediyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.