ALİ KIZILDAĞ “2019 YILI GELİR ANLAMINDA ARTI YÖNDE İLERLİYOR”

Turizm Röportajları 11 Şubat, 09:42'de eklendi

Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, 2019 yılı rezervasyon durumu için “Batı Avrupa ve İngiltere pazarlarından gelen erken rezervasyon taleplerinde artış olması, 2019 yılı için doluluk ve gelir anlamında beklentilerimizin artı yönünde ilerliyor ‘’ değerlendirmesinde bulundu.

Otelinizin özelliği nedir? Otelinizi diğer otellerden ayıran nedir, hangi müşteri kitlesine hitap ediyorsunuz?

2007 yılından beri hizmet veren otelimiz, ilk açıldığı günden beri sadık personel ve repeat misafir kitlesini oluşturmak için yönetim anlayışını en üst çizgide tutmuştur. Yönetim anlayışımızda kalite, fiyat çizgisini dengeleyerek, çalışanlarımıza ve misafirlerimize Calista Luxury Resort’ü ev ortamı rahatlığında benimsemeleri için tüm hizmetlerimizi en üst düzeyde oluşturduk ve yıldan yıla geliştirdik. Bu sayede 11 senelik hizmet geçmişimizde yüzde 70 sadık personel ve üst segment hizmet arayışı olan misafirlerimizden yüzde 50 oranında repeat misafir oranlarını yakalamış bulunmaktayız. Calista Luxury Resort’ün diğerlerinden ayıran özellikleri turizme farklı bir soluk getiren, kalite ve estetik ön planda tutularak dış mimarı Almanya’nın en önemli mimarlık şirketlerinden GMP, iç mimari dizaynı ise İngiliz Solano tarafından yapılmasıdır. Ödüllü mimari projeye sahip olan Calista Luxury Resort’ün tüm odaları ayrı konseptler belirlenerek tasarlanmıştır. Kendi bünyesinde kurduğu özel gıda analiz laboratuarı, çevresel, sosyal sorumluluk, hizmet ve misafir memnuniyeti alanında kazandığı 20 farklı yurtiçi, yurtdışı ödüle layık görülmesidir.

Hangi Alman tur operatörü şirketleri ile çalışıyorsunuz?

Pazarın önde gelen tüm operatörleri ile çalışmaktayız. TUI, Thomas Cook, FTI, V Tour, Schauınsland, Öğer Tour, Dertour, Aır Tour, Bentour, Anex Tour, Ferrıen Reısen, çalışmış olduğumuz tur operatörleridir.

Misafirleriniz en çok hangi ülkelerden geliyor?

Genel olarak 58 farklı ülkeden misafirleri otelimizde ağırlıyoruz. Otelimizi ziyaret eden misafirlerin ülkeleri dönemlere göre farklılıklar göstermektedir. Kış aylarında Almanya, İsviçre,  Avusturya, Belçika ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden gelen misafir oranı daha yüksektir. Yine kış aylarında Türkiye’den toplantı, kongre grupları ve tüm dünyadan futbol takımlarını ağırlıyoruz. Nisan – Ekim dönemleri arasında yüksek sezonda ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Türk Cumhuriyetleri gibi ülkelerden gelen misafir oranı yüzde 50 iken Avrupa ve Doğu Avrupa misafir oranı yüzde 30, İç pazardaki misafir oranımız ise yüzde 10 civarındadır.

İki yıllık kriz dönemini nasıl atlattınız? Çalışanlarınızı yanınızda tutabildiniz mi, kriz dönemini yenilik ve bakım çalışmaları için mi kullandınız?

İki yıllık kriz döneminde gerçekleştirmiş olduğumuz en önemli çalışma, piyasadaki arz – talep bozukluğu nedeni ile otelimizin fiyat ve kalite çizgisini farklı kulvarlara taşımadan, repeat misafirlerimizi ve işletmesine sadık personellerimizi kaybetmemek oldu. Bunun yanı sıra, farklı pazarlardaki tanıtım çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırdık. Tanıtım çalışma bütçelerimizi kısmadan hareket ettik. Bu süreçte yılladır bizimle beraber hareket eden personellerimizi, gelir gider dengesini doğru hedefleyerek krizin etkilerinden uzak tutmaya çalıştık. Bu süreç içinde önemli kazancımız çalışanlarımızı büyük oranda bünyemizde tutmamız ve misafire sunmuş olduğumuz ürün, hizmet kalitesindeki istikrarımızdır. Her yılsonunda gerçekleştirdiğimiz, yenilik ve bakım çalışmalarını kriz dönemlerinde de devam ettirmemiz repeat misafirlerimizi kaybetmemek adına önemli bir adım olmuştur.

Otelinizin satış ve pazarlama yöntemini krizlere karşı daha dirençli yapmak için planlarınız var mı? Bu doğrultuda nasıl bir yol seçmeyi düşünüyorsunuz?

Otelimiz misafirlerinin repeat misafir olması adına kendimizi ve hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Markamızı iyi temsil etmek ve misafirlerimizin dünya turizmindeki beklentilerini karşılamak adına sürekli olarak bölgede ilk farklı hizmet ve ürün uygulamalarına imza atıyoruz. Repeat misafirlerimizi daha da mutlu etmek adına bölgenin en güçlü CRM ve Loyality programlarını uyguluyoruz. Diğer bir faaliyetimiz ise, tanıtım çalışmalarımızda farklılıklar yaratarak sadece belirli pazarlarda marketing bütçemizi kullanmamak. Türkiye ve Antalya’ya potansiyel misafir olabilecek her yerde görsel, dijital ve teknolojik tanıtım çalışmalarına yer veriyoruz.

Büyüme planlarınız var mı? Başka otel açmayı düşünüyorsanız yeri konusunda fikirleriniz var mı?

Hizmet iyileştirme planlarımız dışında, farklı bir lokasyonda büyüme veya hizmet verme planımız şu anki süreçte bulunmamaktadır.

2019 için rezervasyon durumunuz nedir?

2015 de kısmi, 2016 da tam anlamı ile yaşanan krizden sonra 2017 yılı bizler için toparlanma yılı olmuştur. 2018 yılında ise bölge ve otelimiz olarak en yüksek misafir sayılarına ulaştık. 2019 yılı için görüşüm doluluk ve gelir anlamında beklentilerimizin artı yönde ilerleyeceği yönündedir. Bir önceki yıllara göre fiyatlarımızda artışlar olmasına rağmen özellikle otelimizde Batı Avrupa ve İngiltere pazarlarından gelen erken rezervasyon taleplerinde artış olması bu fikrimizi destekler niteliktedir. Doğu Avrupa ve BDT bölgeleri için henüz erken olmasına rağmen, bu pazar misafir ve operatörlerinin ön rezervasyon taleplerinden 2018 yılından daha iyi bir yıl geçireceğimizi öngörmekteyiz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.