ÇALIŞANLARINIZ SİZDEN DAHA DEĞERLİ

TURİZM RÖPORTAJLARI, Turizm Tesisleri 21 Ocak, 11:36'de eklendi

ÇALIŞANLARINIZ SİZDEN DAHA DEĞERLİ

27 Nisan 2019’da kapılarını açacak olan Duja Bodrum by La Blanche Genel Müdürü Murat Kodan ile yöneticiliği, tesisin kendine has çalışan politikasını değerlendirdik. Kodan, çalışanların değerine vurgu yaptı ve Dujamoji kavramını açıkladı.

Yeni göreviniz hayırlı olsun. Kısaca bilgi aktarır mısınız?

Duja Bodrum by La Blanche Genel Müdürlüğü görevine 1 Ekim 2018’de başladım. Bodrum Torba Koyu’nda bulunan Duja Bodrum (Duja Hotels’in ilk halkası) 5* 471 odalı Resort Otel.  La Blanche Hotels işletmeciliğinde 27 Nisan 2019’da açmayı planlıyoruz.

Yöneticilik ve ekip ruhu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?  

“Biz otelciler binalara, yollara, mekanlara ruh üfler, oraları anlamlı ve yaşanır yaparız.” Sanırım yaptığımız işin anlamını doğru tarif eden bu söylemi hepimiz benimseriz.  Peki; bu ruhu ortaya koyan “bizi” oluşturmak adına ne yapıyoruz hiç sorguladık mı? Ender de olsa “bizi” oluşturan insana (çalışanına) yatırım yapan kurumlar bulunuyor ki bunlardan bazılarında çalışma şansına ben de sahip oldum; “sponsorlarıma” (yeni nesil artık patron/yatırımcı değil sponsor diye adlandırıyor) teşekkür ediyorum.  Jack Welch’in dediği gibi, “lider olmadan önce kendimizi geliştirmekte başarı göstermeliyiz. Lider olduğumuzda ise başkalarını geliştirmekte başarılı olmamız gerekir.”

Bu konuya Duja Hotels’in bakış açısı nedir?

Biz de Duja Hotels olarak öncelikle bir maskot ve slogan ile yola çıktık. “Biz sevgi ile güzel anılar üretenleriz” diyor Dujamoji.  Cumartesi öğleden sonra bir buçuk saatimizi “biz” olmak için değerlendiriyoruz.  Oynuyoruz, eğleniyoruz, düşünüyoruz, birbirimizi tanıyoruz, “biz” olmayı öğreniyoruz; yaşamı ilk öğrendiğimiz yöntemle, oynayarak! İnsanın yaşamdan ve çevresinden, önemsenmeyi, dinlenmeyi, anlaşılmayı, sevilmeyi beklediğini bilerek yaklaşıyoruz tesislerimize “ruh üfleyecek” arkadaşlarımıza.

Yöneticilere bu konudaki tavsiyeleriniz nedir?

Tüm genel müdür arkadaşlarıma öneriyorum: Lütfen “birlikte ruh üflemek için” ekibinize katılan her arkadaşınızla işbaşı yapmadan önce görüşünüz, onlara 10-15 dakikanızı ayırınız. İş başvuru formlarında sorulan klişe soruların ve acele cevapların arkasında nasıl dünyalar, yetenekler olduğuna şaşıracaksınız.  Onlara “uzak”, “sinirli”, “hep kızan”, “ne yapsalar beğenmeyen” MÜDÜR yerine “yakın”, “öğretici”, “hoşgörülü”, “övmekten çekinmeyen”, “değer veren”, “yol gösterici” LİDER olarak yaklaşın.  İşte o zaman göreceksiniz çevrenizde ne kadar çok UZUN SÜRELİ, SEVGİ İLE, GÜZEL ANILAR ÜRETEN kardeşleriniz olacak.  Zaten bunu beceremezseniz ne yazık ki ne kadar iyi olursanız olun (kriter tartışmaya her zaman açıktır), MESLEKİ HAFIZADA ve İŞLETMELERDE kısa süreli olacaksınız.  Ünlü teknik direktör Mourinho’nun “bir lider olarak hatırlamanız gereken en önemli şey çalışanların sizden daha değerli olduğudur’’ sözünü hiç aklınızdan çıkarmayın.  Sevgi tohumları ekin, sevgi ile anılın…

Dujamoji nedir, ismi nereden geliyor?

Dujamoji, ismini DUJA ve EMOJİ birleşiminden aldı. Dujamoji’yi çalışanların işletme ve birbirleri ile duygusal bağ kurması, yapılan işin birlik içerisinde ortaya konduğu zaman başarılı olacağı fikrini benimsetmek için oluşturduk.  Dujamoji, rengini  Birleşmiş Milletler’in (UN Women) HeForShe Hareketi’nin rengi magentadan aldı. Magenta erkek rengi “mavi” ile, kadın rengi “pembe” nin karışımıdır ve Duja Hotels ailemizin tüm üyelerinin eşitliğini temsil etmektedir.  Dujamoji, vermek istediğimiz birliktelik mesajını tek vücut üzerinde tüm departmanların görevlerini temsil eden objeleri taşıyarak veriyor.  Dujamoji’nin (Duja Hotels) sloganı: BİZ SEVGİ İLE, GÜZEL ANILAR ÜRETİYORUZ!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.