23.4 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Futbol turizmi ‘sahne’yi aldı

Kış futbol kamplarına yıllarca ev sahipliği  yapan Antalya bu yıl da ülkemizden ve yurt dışından gelecek olan yüzlerce futbol takımına ev sahipliği  yapmaya başladı. Antalya geçtiğimiz yıla kıyasla verimli bir futbol kamp dönemi geçirecek.

 FUTBOL TURİZMİNDE OLUMLU GELİŞME

 Turizm sektöründe Ocak, Şubat ve Mart aylarında gerçekleşen futbol kamp döneminde bu sezon geçtiğimiz yıla kıyasla yüzler gülüyor. Bu yıl önceki yıllara göre daha erken rezervasyon alan sektör temsilcilerinin yüzü ağırladıkları takımlarla gülecek.

 

TANITIM ARTARSA GELİR ARTAR

Türkiye ve Antalya’da yıl önemli ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Ancak tanıtımı konusunda biraz daha fazla efor sarf edilmesi gerektiğini söyleyen aktörler, bu konu da atılacak adımlar ülkemize bu konuda daha fazla gelir ve turnuva kazandıracak.

 Futbol Turizmi yapan otellerin üçte ikisi doldu

Spor Turizmi Birliği Başkanı ve Vole Tur Seyahat Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gözoğlu, Futbol Turizmi üzerine değerlendirmeler yaparken, Futbol Sezonu hakkında önemli haberler verdi. Bu yıl futbol Turizmi yapan Otellerin doluluklarına değinen Gözoğlu, bu dalda da turizmin gelişimi için yapılması gerekenlere değindi.

STB Başkanlığınız hayırlı olsun. Konumuz futbol, Futbol turizminin Antalya’da ve Türkiye’de ki önemi nedir? Dünya Futbol turizmindeki yeri nedir?

Öncelikle tüm yönetim, üyeler ve şahsım adına teşekkür ederim. Antalya’mızda kış döneminde yaklaşık olarak 170 futbol antrenman sahasıyla birlikte, farklı ülkelerden ve farklı lig klasmanlarından futbol takımlarının kamp organizasyonları yapılmaktadır. Gelir ve istihdam anlamında baktığınızda; ülke turizmi için ölü sezon dediğimiz Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılan kamplar, sezon başını ve sonunu birleştirmekte olduğundan önemi ön plana çıkmaktadır.  Antalya şehrimiz kış aylarında dünya futbolunun ülkeler bazında hemen hemen yarısını misafir etmektedir. Turizm içerisindeki paylar futbol kamplarının gelir ve turist sayısının yerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Yaklaşan sezonda futbol daha çok ön plana çıkıyor lakin, STB’nin açılımı SPOR TURİZM BİRLİĞİ’dir. Yani tüm Türkiye içerisinde bisikletten golfe, yüzmeden futbola kadar bütün spor branşlarını kapsamaktadır.

2022 Yılı Futbol turizmi beklentileriniz nedir? Türkiye ve Antalya başta olmak üzere değerlendirir misiniz?

Pandemi sürecinden sonra, Batı Avrupa’nın da açılması ile birlikte bu sene daha önceki yıllara istinaden erken rezervasyonlar başladı. Futbol kampı yapan otellerin 2/3’i hemen hemen doldu diyebiliriz. Önümüzdeki senelerde sezonu, liglerin planlamalarına göre Aralık ayına da yayabilirsek daha faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Futbolda önde gelen ülkelerin takımlarını daha önceki yıllarda olduğu gibi ülkemize geri getirdiğimiz taktirde global dünyada reklam ve pazarlama anlamında daha ön plana çıkacağımızı ve bununla birlikte daha güzel işlere imza atacağımızı düşünmekteyiz.

Futbol turizminde yeteri kadar pay alıyor muyuz? Almak için neler yapılmalı? ( Antalya ve Türk Turizmi)

Futbol turizminde daha fazla pay alabilmek için az önce de belirttiğim rekabetçi ve adil fiyat politikamız, yüksek kalitemizi de kullanarak, takımların memnuniyetini daha da üst düzeye çıkarmamız gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz başarılı organizasyonların reklam ve tanıtımını daha etkili kulvarlarda daha etkin bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra Sağlık Turizmi olduğu gibi Spor Turizminin de desteklenmesi gerekiyor. Bu yönde derneğimizin de görüşlerine başvurulduğu, özellikle devletimiz tarafından yürütülen ve aşama kaydedilen çalışmalar var.

Futbol Takımları Erken Rezervasyon Yaptı

Rival Tour Seyahat Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı ve  Spor Turizmi Birliği Başkan Yardımcısı Kenan Kurteş ile acentelerin gözünden futbol turizmini değerlendirdik. Tanıtım konusuna da çok ağırlık verilmesini dile getiren Kurteş, futbol takımlarının bu yıl erken rezervasyon yaptığını ifade etti.

Futbol turizm acenteleri olarak en büyük sıkıntınız nedir? Çözümü nedir?

Türkiye’de ve Antalya’da profesyonel anlamda düzenlenen futbol turnuvaların sayısı, önemli bir düzeyde olmasına rağmen, bu organizasyonların yeterli düzeyde tanıtımının yapılamaması, turnuvaların sadece küçük bir kesim tarafından duyulmasına sebep oluyor.  Ayrıca gündemimizdeki önemli bir konu da son yıllarda futbol turizmindeki artan hacim nedeni ile bu konuda yeterli tecrübe ve beceriye sahip olmayan acentelerin de spor kampları ve maçlarla ilgilenmeye başlamıştır. Tabi ki yetki belgesine sahip her acente bu işi yapabilir ama yaparken ülke turizmimizin ve turizm içinde yer alan tüm unsurların marka değerinin korumasını gerekiyor.

2022 futbol turizminde nasıl bir yıl olacak, Antalya bazında tahminleriniz var mı?

Kış futbol kamplarına yıllarca sahne olan Antalya’mız bu yıl da ülkemizden ve yurt dışından gelecek olan yüzlerce futbol takımına ev sahipliği yapacak. Tüm hazırlıklar tamamlandı. Son iki yıla kıyasla Orta Avrupa ve Rusya’dan  gelecek olan takımlar erkenden rezervasyonlarını yaptırdı. Aralık ayı sonu itibarı ile diğer ülkelerden gelen takımların sayısı da eklenince yapılacak olan kamp sayısı tahmini 1500 adetin üzerine çıkmıştır.

Futbol turizminde yeteri kadar pay almak için neler yapılmalı?  Antalya ve Türk Turizmi değerlendirir misiniz?

Futbol turizminde daha fazla pay alabilmek için az önce belirttiğim fiyat politikamız, yüksek kalitemiz, takımların memnuniyetini daha da üst çıtaya çıkarmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra Sağlık Turizmi olduğu gibi Spor Turizmi de teşvik edilmesi gerekiyor. Bu yönde derneğimizin de düşüncesinin alındığı , devletimiz tarafından yürütülen çalışmalar var ilerlemeler de kaydedildi.

Futbol turizm sezonu verimli geçecek

Spor Turizm Birliği Başkan Yardımcısı  ve Miracle Resort Hotel Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ergun, futbol turizmi yapan otellerin gözünden bu yıl ki futbol turizmini değerlendirdi.   Ergun; “ Sektörün bu yıl verimli ve güzel bir futbol kamp dönemi geçireceğini ifade etti.

Otellerin gözüyle futbol turizminin 2022 yılını değerlendirir misiniz genel olarak beklenti nedir?

Hepimizin bildiği üzere 2020-21 kış döneminde pandemiye bağlı olarak sınır kapılarını kapatan ülkeler oldu. 2021 kış döneminde Avrupa’dan gelen futbol takımı yok denilecek kadar azdı.

Batı Avrupa, Orta Avrupa ve İskandinav ülkelerinden neredeyse hiç takım gelmedi. BDT ülkeleri, Balkan ülkeleri, İç pazar takımları ve bazı Afrika takımları ile düşük bir sezon geçirdik.  Pandeminin etkisinin azalması ile sektör olarak beklentimizin üzerinde turist sayısına ve gelirlere ulaştık. Bu olumlu rüzgârın kış döneminde de devam edeceği yapılan futbol kamp rezervasyonlarından anlaşılıyor. Mevcut pandemi şartları koşullarında güzel ve verimli bir futbol sezonu geçirebileceğimizi söyleyebilirim.

 

Otellerin en büyük sorunu nedir, çözüm önerileriniz var mı?

 

Son yıllarda ülkemize gelen futbol takımlarının sayısı artmaz iken, hem acente hem futbol saha sayılarımızda artışlar oldu. Rekabet artarken, gelirler azaldı. Antalya olarak futboldan aldığımız pay büyümezken paydaş çoğaldı. Antalya’da futbol işi yapan birçok acentecimiz “FIFA Match Agent” belgesine sahip. Spor turizmi acenteleri yurt dışından gelen kişilerin ülkemizde direk kamp yapabiliyor olmalarından şikâyet ederken, futbol sahasına yatırım yapmış olan otelciler ise dışarıda yapılan sahaların haksız rekabete yol açtığı durumlardan şikâyetçi. FIFA standartlarında sahalarımız var diyoruz, o zaman bu standardizasyonu belirleyerek “bisiklet dostu otel sertifikası” örneğinde olduğu gibi belirlenen standartlara uyan ve sahası olan otelleri “spor oteli” olarak ilgili bakanlıklar tarafından sertifikalandırabiliriz.  Gelirlerin ve takımların artması, haksız rekabetlerin ortadan kalması için; “FIFA Match Agent” belgeli acenteler, “Spor Oteli” belgeli oteller diyoruz.

 

Futbol turizminde yeteri kadar pay almak için neler yapılmalı?  Antalya ve Türk Turizmi için değerlendirir misiniz?

 

Öncelikle hem acente hem otel tarafında standardizasyonu, belgelendirmeleri ve denetimleri sağlamamız gerekmektedir. Antalya’ya gelen futbol takımları ve kamp sayıları maalesef sağlıklı bir şekilde belirlenememektedir. Sektörün büyüklüğü ortaya çıktığında bazı adımları atmak daha kolay olacaktır.  Türkiye Gelişim Ajansı’nın başarılı reklam çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Yakın zamanda spor turizmine yönelik reklamlara da yer verileceği kanaatindeyim. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kadar kapsamlı olmasa da, Antalya’da Devlet ve Özel Sektör işbirliği ile yapılacak turnuvalar Antalya’ya sejour anlamında da büyük katkı sağlayacağı gibi, 2. 3. Lig , Amatör Kulüpler ve Spor Akademilerine de vb. futbol kampları için yol gösterecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Futbol turizm sezonu verimli geçecek

Spor Turizm Birliği Başkan Yardımcısı  ve Miracle Resort Hotel Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ergun, futbol turizmi yapan otellerin gözünden bu yıl ki futbol turizmini değerlendirdi.   Ergun; “ Sektörün bu yıl verimli ve güzel bir futbol kamp dönemi geçireceğini ifade etti.

Otellerin gözüyle futbol turizminin 2022 yılını değerlendirir misiniz genel olarak beklenti nedir?

 

Hepimizin bildiği üzere 2020-21 kış döneminde pandemiye bağlı olarak sınır kapılarını kapatan ülkeler oldu. 2021 kış döneminde Avrupa’dan gelen futbol takımı yok denilecek kadar azdı. Batı Avrupa, Orta Avrupa ve İskandinav ülkelerinden neredeyse hiç takım gelmedi. BDT ülkeleri, Balkan ülkeleri, İç pazar takımları ve bazı Afrika takımları ile düşük bir sezon geçirdik.  Pandeminin etkisinin azalması ile sektör olarak beklentimizin üzerinde turist sayısına ve gelirlere ulaştık. Bu olumlu rüzgârın kış döneminde de devam edeceği yapılan futbol kamp rezervasyonlarından anlaşılacağı gibi sektörümüz için sevindirici bir durum. Mevcut pandemi şartları koşullarında güzel ve verimli bir futbol sezonu geçirebileceğimizi söyleyebilirim.

 

Otellerin en büyük sorunu nedir, çözüm önerileriniz var mı?

 

Son yıllarda ülkemize gelen futbol takımlarının sayısı artmaz iken, hem acente hem futbol saha sayılarımızda artışlar oldu. Rekabet artarken, gelirler azaldı. Antalya olarak futboldan aldığımız pay büyümezken paydaş çoğaldı. Antalya’da futbol işi yapan birçok acentecimiz “FIFA Match Agent” belgesine sahip. Spor turizmi acenteleri yurt dışından gelen kişilerin ülkemizde direk kamp yapabiliyor olmalarından şikâyet ederken, futbol sahasına yatırım yapmış olan otelciler ise dışarıda yapılan sahaların haksız rekabete yol açtığı durumlardan şikâyetçi. FIFA standartlarında sahalarımız var diyoruz, o zaman bu standardizasyonu belirleyerek “bisiklet dostu otel sertifikası” örneğinde olduğu gibi belirlenen standartlara uyan ve sahası olan otelleri “spor oteli” olarak ilgili bakanlıklar tarafından sertifikalandırabiliriz.  Gelirlerin ve takımların artması, haksız rekabetlerin ortadan kalması için; “FIFA Match Agent” belgeli acenteler, “Spor Oteli” belgeli oteller diyoruz.

 

Futbol turizminde yeteri kadar pay almak için neler yapılmalı?  Antalya ve Türk Turizmi için değerlendirir misiniz?

 

Öncelikle hem acente hem otel tarafında standardizasyonu, belgelendirmeleri ve denetimleri sağlamamız gerekmektedir. Antalya’ya gelen futbol takımları ve kamp sayıları maalesef sağlıklı bir şekilde belirlenememektedir. Sektörün büyüklüğü ortaya çıktığında bazı adımları atmak daha kolay olacaktır.  Türkiye Gelişim Ajansı’nın başarılı reklam çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Yakın zamanda spor turizmine yönelik reklamlara da yer verileceği kanaatindeyim. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kadar kapsamlı olmasa da, Antalya’da Devlet ve Özel Sektör işbirliği ile yapılacak turnuvalar Antalya’ya sejour anlamında da büyük katkı sağlayacağı gibi, 2. 3. Lig , Amatör Kulüpler ve Spor Akademilerine de vb. futbol kampları için yol gösterecektir.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER